Listy starego diabła do młodego

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 83-7278-148-6
Liczba stron: 152

Ocena: 5.14 (7 głosów)
Inne wydania:

Ta błyskotliwa, przewrotna książka przynosi głęboką analizę kondycji duchowej współczesnego człowieka. Rozstrzyga wiele wątpliwości i odpowiada na wiele pytań, zwłaszcza na pytanie o rolę i miejsce zła w świecie stworzonym przez Boga.

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Listy starego diabła do młodego

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Listy starego diabła do młodego

Avatar użytkownika - AgnieszkaG
AgnieszkaG
Przeczytane:2016-12-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Rewelacyjna powieść epistolarna, która pokazuje nam jak zło próbuje zniszczyć wszystko, co dostaliśmy od Boga. Wspaniała książka.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Agaba
Agaba
Przeczytane:2015-06-05, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Religijne,
Jak w sposób interesujący opisać pokusy szatańskie? Ano właśnie tak, jak to zrobił C.S.Lewis. Kiedy na religii czy w kościele słyszymy o pokusach to bardzo często słowa wchodzą do jednego ucha a wychodzą drugim. Bo raczej nie chcemy o tym myśleć. Często nie myślimy o tym, że przy nasz jest Anioł Stróż a tym bardziej szatan, który kusi. W rewelacyjnej powieści Lewisa czytamy listy szatana Krętacza, który pracuje gdzieś w piekielnym biurze. Pisze on listy do swojego bratanka Piołuna, który jest początkującym kusicielem. Dostał on w przydziale jakiegoś śmiertelnika, który dopiero co został chrześcijaninem. Początki życia Bożego w człowieku są radosne, mężczyzna jest pełen entuzjazmu a ,,troskliwy" stryj tłumaczy jakie pokusy wtedy zastosować. Na człowieka przychodzą też i trudne chwile na zasadzie prawa falowania (oby tylko ludzie się o nim nie dowiedzieli). W modlitwie raz jest odczuwalna bliskość Boga a raz oschłość. Jak to wykorzystać opisuje Krętacz. Lewis poprzez diabły pokazuje również zależność stanu naszej duszy od ludzi, wśród których przebywamy. Człowiek jest istotą społeczną i bardzo często wkraczając w jakąś grupę stara się ją naśladować. Czasem to dobre, a czasem złe. Wybucha wojna, która dla diabłów jest pewnym zagrożeniem. W obliczu prawdopodobieństwa śmierci ludzie zwracają się częściej do Boga, odnajdują w sobie pokłady dobroci dla innych i umierając idą do Boga. Dlatego Krętacz przestrzega Piołuna by nie cieszył się zbytnio z wojny lecz zajął się swoim ,,pacjentem". A ,,pacjent" się zakochuje. Słowem w tej książce można znaleźć demaskację wielu pokus. Czasem nawet drobnych i do malutkich rzeczy. Ale jeśli przyzwyczai się człowiek do tzw. małych grzeszków łatwiej będzie mu popełniać większe. A to droga do piekła. Książkę przeczytałam w jeden dzień. Naprawdę wciąga i budzi zainteresowanie. Polecam każdemu, też niewierzącemu. Na koniec cytat, który można nazwać najlepszym streszczeniem książki i całego kuszenia szatana: Doprawdy, najpewniejszą drogą do Piekła jest droga stopniowa - łagodna, miękko usłana, bez nagłych zakrętów, bez kamieni milowych, bez drogowskazów.
Link do opinii
Avatar użytkownika - dallea
dallea
Przeczytane:2012-10-16, Przeczytałam,
Ciekawa książka, trochę moralizatorska, ale z perspektywy diabelskiej...
Link do opinii
Chcę przeczytać? - Nie... Ja muszę to zrobić! :)
Link do opinii
Autor miał świetny pomysł na tę książkę - przedstawienie różnych aspektów wiary katolickiej w trochę przewrotny sposób, bo poprzez listy diabła Krętacza do jego siostrzeńca Piołuna, dopiero co zaczynającego swoją piekielna karierę. Dlaczego w pokrętny sposób? Gdyż Nieprzyjacielem jest tam nazywany Bóg, a czytając diabelską korespondencję, w której wytłumaczone jest postępowanie ludzi i rady starszego rangą diabła do młodszego dotyczące kuszenia i kierowania ludzi (a dokładniej "pacjenta" Piołuna) na złą drogę rozpoznajemy w nich błędy popełniane przez siebie i zatrzymujemy się na chwilę zadumy. Jedynym zarzutem, jaki mogę postawić tej książce jest to, że nie mogłam jej czytać dłuższy czas bez przerwy, gdyż zaczynała mnie wtedy męczyć. I ewentualnie to, że jest za krótka ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2021-02-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2021, przeczytane,

Świetna filozoficzna książka, nie tylko dla osoby wierzącej, ale dla każdej lubiącej zagadnienia filozoficzne i posiadającej jakiekolwiek życie wewnętrzne. Pozwala spojrzeć na wiele spraw w sposób, w jaki się do tej pory nie patrzyło. Polecam każdemu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2019-09-14, Ocena: 6, Przeczytałam,

Normalnie Wow, rewelacyjne spojrzenie na sprawy, które dotykają każdego

Link do opinii
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2018-02-20, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2018,

Powieść po raz pierwszy ukazała się w 1942 r., autor zadedykował ją Tolkienowi. To zbiór listów, jakie stary diabeł Krętacz pisze do młodego kusiciela Piołuna. Krętacz daje rozliczne wskazówki, jak kusić ludzi “dla wypaczenia ich życia duchowego”. Robi to w sposób pełen błyskotliwego humoru i ciętej satyry. Autor w centrum refleksji stawia problem zła i różnych aspektów jego istnienia.

Link do opinii
Avatar użytkownika - anna_
anna_
Przeczytane:2011-08-30, Przeczytałem,
Inne książki autora
Zaskoczony radością. Moje wczesne lata
C. S. Lewis0
Okładka ksiązki - Zaskoczony radością. Moje wczesne lata

Chłopiec, który wspólnie z bratem wymyśla tajemnicze królestwo Boxen i przez kilka lat spisuje jego kroniki. Uczeń wiktoriańskiej...

Trylogia kosmiczna
C. S. Lewis0
Okładka ksiązki - Trylogia kosmiczna

„Trylogia kosmiczna” to dzieło niezwykłe. C.S. Lewis, słynny angielski moralista i autor „Opowieści z Narnii”, przedstawia w niej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Lekkie objawy życia
Tomasz Białkowski
Lekkie objawy życia
Centrum śmierci
Tom Shachtman
Centrum śmierci
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy