Dopóki mamy twarze

Wydawnictwo: Esprit
Data wydania: 2021-11-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788366859449
Liczba stron: 360
Tytuł oryginału: Till We Have Faces

Ocena: 5.4 (5 głosów)
Inne wydania:

W starożytnej krainie Glome, gdzie czci się krwawą boginię Ungit, dorastają dwie królewskie córki: piękna i tak brzydka, że zakrywa twarz welonem. Gdy na królestwo spadają plagi i nieszczęścia, świątynia Ungit żąda krwawej ludzkiej ofiary, która ma odwrócić gniew bogini. Ofiara zostanie złożona tajemniczej Bestii, mieszkającej w cieniu Szarej Góry. Oczy kapłanów Ungit zwracają się na mieszkańców Pałacu...

Dopóki mamy twarze to historia miłości, opowieść o walce miedzy rozumem a pierwotnymi siłami, o prawdzie i fałszu, wierze i złudzeniu. To ostatnie słowo jednego z ojców gatunku fantasy jest niewątpliwie wielką literaturą, a zarazem arcydziełem mistrza wyobraźni, powieścią o sensacyjnej akcji, pełną tajemniczości i grozy, historią przykuwającą od pierwszej do ostatniej strony.

Książkę można czytać jako wciągającą opowieść o mieszkańcach barbarzyńskiej krainy leżącej w cieniu Szarej Góry, ale także jako opowiedziany na nowo starożytny mit, wieloznaczną historię, która mówi o człowieku - istocie zależnej od swojej cielesności, mściwej i zazdrosnej, a jednocześnie tęskniącej do doskonałości i piękna. To także opowieść o problemie wiary - o tych, którzy uwierzyli, i o wątpiących.

Dopóki mamy twarze to niemal nieznane w Polsce arcydzieło C. S. Lewisa, autora Opowieści z Narnii; jego ostatnia powieść napisana dla dorosłych czytelników.

Tagi: Proza literacka

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Dopóki mamy twarze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Dopóki mamy twarze

Czytelniku, który lubisz doszukiwać się drugiego (i każdego następnego) dna, z utworem Lewisa powinieneś zapoznać się czym prędzej. Jest na świecie tyle interesujących książek, że rzadko zdarza mi się po raz kolejny wracać do tytułu, który już przeczytałam. Nie ukrywam jednak, iż kilka takich pozycji jest. ,,Dopóki mamy twarze" czytałam dwa razy i wynikiem drugiego czytania jest odkrycie treści niedostrzeżonych wcześniej. Na pierwszy plan wysuwa się motyw odrzucenia wiary, oskarżenie kierowane w stronę bogów oraz ostateczne pojednanie się z nimi i stwierdzenie, że pewnych rzeczy nie da się jednak pojąć i lepiej zostawić je w sferze wiary - wynika to z osobistych przeżyć autora, ale to wątek na inny tekst, być może w innym czasie. http://missfeather.wordpress.com/2013/05/10/clive-staples-lewis-dopoki-mamy-twarze/
Link do opinii
Po zachęcie recenzentki, która bardzo realnie naświetliła temat główny książki jak równiez opinii Gustava1334 - gdyby nie dzień świateczny pognałabym do księgarni.
Link do opinii
Książka jest świetna, bardzo dobrze się ją czyta, polecam tę lekturę wszystkim, i dorosłym, i tym młodszym, lecz nie dzieciom ;). To bardzo fajnie opowiedziana historia, która skupia się głównie na dwóch antagonistycznych postaciach. "Antagonistycznych" dlatego, iż jedna z nich to kobieta szpetna, swą brzydotą aż odstrasza, natomiast drugo to piękna młoda istota. W tej książce znajdziemy wiele rozważań "głównej" bohaterki na temat własnego wyglądu. Orual, bo tak nazywa się kobieta szpetna, nazwana przeze mnie "główną" bohaterką z powodu tego, iz jest ona narratorem całej powieści, to osoba o bardzo bogatym wnętrzu, to osoba wrażliwa, kochająca i pomocna. W trakcie czytania nie raz zobaczymy jak dobrą osobą jest Orual, jak kocha swoja siostrę... Naprawdę polecam tę pozycję wszystkim, gdyż każdy powinien się dowiedzieć, że nie szata zdobi człowieka.:)
Link do opinii
Miałam ją kupić na dzien książki, ale jakoś się nie zdecydowałam... Ale napewno ja w koncu przeczytam !!
Link do opinii
Avatar użytkownika - basia1234
basia1234
Przeczytane:2022-01-20, Ocena: 6, Przeczytałem,

Dawno nie czytałam tak wielowarstwowej książki fikcyjnej, która zostawiła by mnie z tyloma pytaniami. Aż musiałam sięgać po brytyjskie opracowania, żeby ją w zupełności zrozumieć i  docenić. Chciałabym znaleźć taką miłość jaką darzyły się Orual i Psyche. C.S Lewis był geniuszem swojej dziedziny. Doskonale potrafił odnaleźć się w literaturze dziecięcej (cudowne seria Narnii), jak i w pięknej. 

Link do opinii

Niezwykle interesujące spojrzenie na mit o Psyche. C. S. Lewis podejmuje temat wiary i zadaje pytanie: dokąd prowadzi nas jej brak. Porusza on także kwestię ludzkiej miłości i jej granic - jak daleko możemy się posunąć w naszej miłości wobec bliźniego oraz ile jesteśmy w stanie zrobić dla ukochanej osoby. Czy zawsze wiemy, co jest dobre dla tych, których najbardziej kochamy? 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2019-04-28, Ocena: 4, Przeczytałam,
Inne książki autora
Chrześcijaństwo po prostu
Clive Staples Lewis0
Okładka ksiązki - Chrześcijaństwo po prostu

CHRZEŚCIJAŃSTWO DLA NIEWIERZĄCYCH "Chrześcijaństwo po prostu" powstało w nietypowy sposób. Podczas ostatniej wojny światowej BBC przeprowadziło...

Koniec człowieczeństwa
Clive Staples Lewis0
Okładka ksiązki - Koniec człowieczeństwa

Koniec człowieczeństwa, uznawany za jedną z najważniejszych – obok Chrześcijaństwa po prostu – książek C.S. Lewisa na temat etyki, to błyskotliwa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy