Nowe wydanie „Władcy Pierścieni" z oryginalnymi ilustracjami J.R.R. Tolkiena

Data: 2021-04-05 14:21:47 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

W Wielkiej Brytanii wkrótce ukaże się nowe wydanie Władcy Pierścieni, zawierające ponad 30 ilustracji, szkiców i map stworzonych przez J.R.R. Tolkiena. Wiele spośród nich ukaże się drukiem po raz pierwszy.

Obrazek w treści

J.R.R. Tolkien nigdy nie doceniał swych umiejętności ilustratorskich. Wprawdzie Hobbit zawiera kilka jego ilustracji, pisarz nie był z nich zadowolony – zwłaszcza, gdy jeden z krytyków napisał, że grafiki te „nie oddają talentu literackiego i wyobraźni Tolkiena”. Nawet opinia przyjaciela pisarza, C.S. Lewisa, który twierdził, że te ilustracje i mapy są godne podziwu, nie zmieniły podejścia Tolkiena. Dlatego podczas prac nad Władcą Pierścieni podkreślił w rozmowie z wydawcą, że przygotowanie ilustracji będzie dla niego zbyt pracochłonne i nie będzie miał na to ani dość czasu, ani energii. Tolkien był gotów przygotować jedynie mapę, bez której nie wyobrażał sobie wydania powieści. 

Czytaj także: W jakiej kolejności czytać książki Tolkiena?

Mimo tego jednak podczas pisania wciąż tworzył kolejne rysunki, ilustracje, mapy i szkice – niektóre dla przyjemności, inne dla własnych dzieci, jeszcze inne pomagały mu w uporządkowaniu geografii Śródziemia. Prace te zostały wydane w kilku książkach, pojawiały się tez na wystawach, jednak w nowym wydaniu Władcy Pierścieni po raz pierwszy pełnić będą funkcję ilustracyjną. 

Czytaj także: Powstaje serial na podstawie „Władcy Pierścieni"

W pierwszym brytyjskim wydaniu Władcy Pierścieni czytelnicy mogli zobaczyć tylko dwie ilustracje – „Drzwi Durina” oraz „Napis na grobie Balina”. W nowej edycji pojawi się ich ponad 30. Publikacja do księgarń trafi w październiku, natomiast więcej ilustracji Tolkiena obejrzycie na stronie museoteca.com 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Władca Pierścieni
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)1
Okładka książki - Władca Pierścieni

Uniwersalna opowieść o walce ze złem, osadzona w realiach całkowicie wykreowanego, ale jakże bogato i szczegółowo opisanego świata, która...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Pokaż wszystkie recenzje