Nowe wydanie „Władcy Pierścieni" z oryginalnymi ilustracjami J.R.R. Tolkiena

Data: 2021-04-05 14:21:47 Autor: Piotr Piekarski

W Wielkiej Brytanii wkrótce ukaże się nowe wydanie Władcy Pierścieni, zawierające ponad 30 ilustracji, szkiców i map stworzonych przez J.R.R. Tolkiena. Wiele spośród nich ukaże się drukiem po raz pierwszy.

Obrazek w treści

J.R.R. Tolkien nigdy nie doceniał swych umiejętności ilustratorskich. Wprawdzie Hobbit zawiera kilka jego ilustracji, pisarz nie był z nich zadowolony – zwłaszcza, gdy jeden z krytyków napisał, że grafiki te „nie oddają talentu literackiego i wyobraźni Tolkiena”. Nawet opinia przyjaciela pisarza, C.S. Lewisa, który twierdził, że te ilustracje i mapy są godne podziwu, nie zmieniły podejścia Tolkiena. Dlatego podczas prac nad Władcą Pierścieni podkreślił w rozmowie z wydawcą, że przygotowanie ilustracji będzie dla niego zbyt pracochłonne i nie będzie miał na to ani dość czasu, ani energii. Tolkien był gotów przygotować jedynie mapę, bez której nie wyobrażał sobie wydania powieści. 

Czytaj także: W jakiej kolejności czytać książki Tolkiena?

Mimo tego jednak podczas pisania wciąż tworzył kolejne rysunki, ilustracje, mapy i szkice – niektóre dla przyjemności, inne dla własnych dzieci, jeszcze inne pomagały mu w uporządkowaniu geografii Śródziemia. Prace te zostały wydane w kilku książkach, pojawiały się tez na wystawach, jednak w nowym wydaniu Władcy Pierścieni po raz pierwszy pełnić będą funkcję ilustracyjną. 

Czytaj także: Powstaje serial na podstawie „Władcy Pierścieni"

W pierwszym brytyjskim wydaniu Władcy Pierścieni czytelnicy mogli zobaczyć tylko dwie ilustracje – „Drzwi Durina” oraz „Napis na grobie Balina”. W nowej edycji pojawi się ich ponad 30. Publikacja do księgarń trafi w październiku, natomiast więcej ilustracji Tolkiena obejrzycie na stronie museoteca.com 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Władca Pierścieni
J.R.R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien)1
Okładka książki - Władca Pierścieni

Uniwersalna opowieść o walce ze złem, osadzona w realiach całkowicie wykreowanego, ale jakże bogato i szczegółowo opisanego świata, która...

dodaj do biblioteczki
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje