Stulecie Winnych. Początek

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2021-10-13

Poznaj początek historii rodu Winnych z podwarszawskiego Brwinowa.

W książce Stuleciu Winnych. Początek Ałbena Grabowska ukazuje pierwsze dekady historii rodu Winnych.

Zdun Antoni Winny osiedla się w Brwinowie i zakochuje w najmłodszej córce Jadwigi i Mariana Wielichnowskich - Bronisławie. Udaje mu się zdobyć względy Broni i w 1874 roku biorą ślub w brwinowskim kościele pod wezwaniem świętego Floriana.

Bronia - mądra, zaradna i życzliwa - cieszy się szacunkiem w całej okolicy. Antoni z kolei uznawany jest za dobrego rzemieślnika. Wydaje się, że czeka ich dostatnia i spokojna przyszłość.

Życie pod rosyjskim zaborem jest jednak pełne trosk, nie tylko tych związanych z represjami ze strony Rosjan. W tragicznych okolicznościach umiera najpierw jedna, potem druga siostra Bronisławy, odchodzą jej rodzice, a za ocean wyjeżdża z synami szwagier Tadeusz.

W rodzinnym gospodarstwie zostają Bronisława i Antoni. Na świat przychodzą ich kolejni synowie - Roman, Władysław, Kajetan, Stefan i Stanisław. Poznajemy ich dzieciństwo, młodość, pierwsze miłosne rozterki. Rodzą się wnuki Broni i Antoniego. Życie toczy się dzień po dniu, Winnych spotykają troski i radości, ale nikt nie spodziewa się, że niebawem spadną na nich nie tylko ogromne osobiste tragedie, ale i wojenna zawierucha.

Ałbena Grabowska

Popularna i ceniona pisarka, której niezwykłe imie, oznaczajace kwitnaca jabłon, nawiązuje do bułgarskich korzeni. Z wykształcenia neurolog.

Popularnosc wsrod czytelnikow zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej sadze Stulecie Winnych. Potencjał tej epickiej opowieści dostrzegli również filmowcy i w 2018 roku rozpoczęto realizację serialu w gwiazdorskiej obsadzie. Na antenie TVP zostały wyemitowane juz trzy 13-odcinkowe serie, a kolejna, czwartą, widzowie beda mogli obejrzeć w 2022 roku. Procz Stulecia Winnych spod piora Ałbeny Grabowskiej wyszły m.in. trylogia Alicja w krainie czasow, kryminał Ostatnia chowa klucz, ksiazka Tam, gdzie urodził sie Orfeusz oraz wciagajace powiesci Lady M., Coraz mniej olsnień, Lot nisko nad ziemią (Wydawnictwo Zwierciadło). Mieszka z trojka dzieci, trzema kotami i psem w podwarszawskim Brwinowie.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna bóg

Kup książkę Stulecie Winnych. Początek

Opinie o książce - Stulecie Winnych. Początek

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2021-11-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Wiedziałam, że jest serial na podstawie książki Pani Ałbeny Grabowskiej, ale szczerze powiem, że myślałam, że to kolejny tasiemiec telewizyjny. Wpadłam na kilka recenzji, które były 50/50 różne jednym słowem. Nie byłabym sobą jakbym nie wzięła książki i nie chciała przekonać się na własnej skórze co jest takiego w tej niej, że w mojej rodzinie większość ja uwielbia. Zaczęło się od pierwszego rozdziału, a już pisze dla was recenzję, własne przemyślenie na temat tej książki. Dla mnie i według mnie jest wspaniała, ponieważ sama zastanawiałam się jak żyła moja rodzina IX w i czy np. mieli takie same problemy, przygody jak nasi tytułowi Winni. Muszę wspomnieć, że uwielbiam czytać książki, które opisują życie, przygody, konsekwencje wyborów jakiegoś rodu. Kolejnym plusem dla mnie to pokazana kobieta jako ta głowa rodziny. Kobieta waleczna, ale kochająca jak nikt inny. Nie wiem, dlaczego, ale chciałabym znaleźć się w tamtym czasie bez tej całej elektroniki itp. Zaczyna się min. w roku 1874 od ślubu Zduna Antoniego z Bronisławą w kościele pod wezwaniem św. Floriana, ale co najbardziej zatrzymało mnie na dłużej to to, że akcja dzieje się w Brwinowie, czyli jakiej 22 km od Żyrardowa mojego rodzinnego miasta. Opisane w niej miejscowości są mi bardzo znane. Będziecie mieli mnóstwo sytuacji, które chwytają za serce, mnóstwo momentów które nie powinny się wydarzyć, krzywdy, miłości i wszystko to dzieje się w koło rodziny Winnych. Kocham sagi rodzinne i ciągnące się w kilku tomach dzieje całej rodziny. Kto jaką wybrał drogę? Kto zachowuje się jak jego pradziad, babka itd. W żadnym momencie nie odczułam znużenia, ale pochłaniałam rozdział za rozdziałem i już wiem, dlaczego serial ma takie wzięcie, lecz zanim zechce obejrzeć chociaż jeden odcinek najpierw poznam całą serię przygód Winnych. Uwierzcie mi poznacie silne, niezależne kobiety, kobiety których mądrość uratowała nie jedna zbłąkaną duszyczkę.

Bardzo ciekawy i zachęcający wstęp do trylogii. Oglądałam serial i mam w planach powieść, dzięki temu wstępowi zabiorę się za nią szybciej.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-11-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Kiedy młody zdun Antoni Winny osiedla się w Brwinowie, w oko wpada mu młodziutka Bronia Wielichnowska. Dziewczyna ku jego radości odwzajemnia uczucia chłopaka i niedługo potem pobierają się. Mijają lata przetykane radościami i smutkami. Na świat po kolei przychodzą synowie Winnych, następnie ci dorastają i zakładają swoje rodziny. Tymczasem nad światem zawisa widmo wojny...
W Stuleciu Winnych. Początek znalazłam wszystko to co sprawiło, że zakochałam się w Stuleciu Winnych. A co dokładnie? Już wymieniam. Po pierwsze w książce spotkaliśmy świetnie zarysowane postaci. Każda z nich była niepowtarzalna i miała wiele do powiedzenia czytelnikom. I nie szkodzi, że znaliśmy ich dalsze losy. Nie raz zdarzyło się, że o jakimś fakcie z życia rodziny Winnych dowiadywałam się po raz pierwszy. Po drugie tło, które tym razem zostało opisane niezwykle plastycznie i drobiazgowo a idealnie ,,skrojone'' dialogi nie raziły swoją infantylnością i nie przyprawiały o ból głowy. Oprócz tego autorka po raz kolejny udowodniła, że potrafi pisać ciekawie i zachęcić czytelnika by pochylił się nad wykreowaną przez nią historią.
W Stuleciu Winnych. Początku odnalazłam niezwykły klimat i to ,,coś'' co sprawiło, że zakochałam się w tej serii. To książka, która wręcz idealnie dopełnia losy kolejnych pokoleń. To lektura, która nie razi ,,amatorszczyzną'''. Wszystko zostało w niej doskonale wyważone i skomponowane a to sprawiło, że jeszcze raz mogłam z przyjemnością i zaciekawieniem zagłębić się w losy rodziny Winnych. Kto jeszcze jej nie poznał powinien to nadrobić jak najszybciej. Naprawdę warto.

Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2021-10-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2021,
Uczniowie Hippokratesa. Doktor Anna
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Uczniowie Hippokratesa. Doktor Anna

Oparta na faktach opowieść o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich. Koniec lat 70. XIX wieku. Anna Tomaszewicz po zakończeniu...

Przysmaki Rodziny Winnych. Konfitury, powidła, nalewki i inne przetwory
Ałbena Grabowska0
Okładka ksiązki - Przysmaki Rodziny Winnych. Konfitury, powidła, nalewki i inne przetwory

Poznaj kolejne sekrety kuchni rodziny Winnych Nie ma wątpliwości, że kulinaria są nieodłączną częścią dziedzictwa narodowego. Czy można wyobrazić...

Królewska rozgrywka
Melisa Łada