W czasie pandemii czytamy więcej? 

Data: 2020-12-30 09:26:20 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Jak wynika z raportu przygotowanego przez włoskie władze, w czasie pandemii i „lock downu” włoskie społeczeństwo chętniej niż dotychczas sięgnęło po książki. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna

W czasie pandemii i obowiązkowego „lock downu” wielu z nas zainteresowało się alternatywnymi formami rozrywki. Pojawiające się w telewizji powtórki seriali szybko się nudzą, nic więc dziwnego, że w czasie pandemii chętniej sięgnęliśmy po książki. Wzrost zainteresowania literaturą zauważono także we Włoszech. 

Czytaj także: Czy po Świętach biblioteki będą otwarte? Biblioteki a Narodowa Kwarantanna

Jak możemy przeczytać w komunikacie PAP przygotowanym przez korespondentkę Sylwię Wysocką, tego roku we Włoszech znacznie podniosły się statystyki czytelnicze. Książki czytali nie tylko mole książkowe, ale także młodzi. O pozytywnym wpływie pandemii na rynek książki mówi najnowszy raport przygotowany przez włoskie ministerstwo kultury. 

Według ankiety przeprowadzonej pośród włoskich obywateli w wieku od 15 do 74 lat, przynajmniej jedną książkę w 2020 r. przeczytało 61 proc. ankietowanych! Tymczasem w poprzednich latach wynik ten wynosił ok. 56%.  Największy rekord sprzedaży e-booków nastąpił w maju, kiedy to wybrać miało je ok. 40% ankietowanych. Jednocześnie w tym roku niemal 3,4 mln Włochów zakupiło pierwszy raz w życiu książkę w Internecie, a nie w tradycyjnej księgarni. 

Czytaj także: W 2021 r. więcej zapłacimy za książki

Przypomnijmy, że w Polsce informacje na temat stanu czytelnictwa zbiera i analizuje Biblioteka Narodowa. Według ubiegłorocznych badań przeprowadzonych przez narodową książnicę, po książki sięgnęło 39% Polaków. Raporty Biblioteki Narodowej pojawiają się każdego roku wiosną – w okolicy marca i kwietnia. 

 

Źródło: PAP, Interia.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy