Recenzja serialu „Chyłka – Rewizja”. Kordian kontra Chyłka.

Data: 2020-10-04 15:45:11 Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Od 6 października na platformie Player.pl zobaczyć będzie można najnowszy serial kryminalny Chyłka – Rewizja oparty na bestsellerowej serii Remigiusza Mroza. Czy warto zobaczyć trzeci sezon przygód prawniczki Joanny Chyłki.

Chyłka rewizja recenzjaFot. AGNIESZKA K. JUREK/TVN / x-news.pl

„Chyłka – Rewizja” – opis

W najnowszym sezonie Joanna Chyłka musi poradzić sobie po utracie pracy w popularnej kancelarii Żelazny & McWay. Pracująca teraz w małym biurze w Warszawie, zajmuje się sprawami o znacznie mniejszej wadze niż dawniej. Chyłka coraz chętniej zagląda też do butelki, co sprawia, że coraz częściej urywa jej się film. 

Czytaj także: Fatalna obrona i błyskawiczny wyrok. Recenzja pierwszych odcinków serialu „Chyłka-Kasacja” 

Wydaje się jednak, że właśnie los się do niej uśmiechnął. Zdyskredytowana prawniczka zaczyna obronę oskarżonego o brutalne morderstwo najbliższych Roberta Horwata, mężczyzny romskiego pochodzenia. Ubezpieczyciel rzuca na Roma podejrzenia, które szybko podchwytuje policja i prokuratura. Chyłka ma nadzieję, że dzięki medialnej sprawie brutalnego mordu uda jej się odkuć. 

Chyłka rewizja gdzie obejrzecFot. AGNIESZKA K. JUREK/TVN / x-news.pl

Wkrótce jednak okazuje się, że badania DNA jednoznacznie wskazują na udział „Bukano” w przestępstwie. Co gorsze, reprezentantami firmy ubezpieczeniowej są prawnicy z jej dawnej kancelarii – w tym jej były aplikant, Kordian Oryński. 

Czytaj także: Recenzja pierwszych odcinków serialu "Chyłka: Zaginięcie". Średnia Chyłka w średnim serialu?

Zarówno Chyłka, jak i Kordian szybko odkryją, że sprawa brutalnego zabójstwa ma drugie dno. Zwłaszcza, gdy w sprawę ponownie mieszać zacznie się ich dawny wróg – Piotr Langer. 

„Chyłka – Rewizja” – recenzja

Serial Chyłka to specyficzna produkcja, która spodoba się głównie fanom twórczości popularnego opolskiego pisarza. Nowy sezon nie zapowiada się szczególnie zaskakująco, jednak z całą pewnością będzie stanowił dobre dopełnienie po kończącej się właśnie w telewizji Kasacji

Chyłka - rewizja recenzjaFot. AGNIESZKA K. JUREK/TVN / x-news.pl

Najnowszy sezon produkcji oparty został na trzecim tomie z cyklu o Chyłce autorstwa Remigiusza Mroza – Rewizji. W tej części poznajemy historię Bukano, Roma oskarżonego o brutalne zabójstwo swoich bliskich. Podobnie jak książka Mroza (autor często odnosi się do aktualnych problemów społecznych w kraju), także i nowy sezon serialu skupia się na ukazaniu pewnego problemu – w przypadku Bukano jest to krzywdząca rola stereotypów związanych z pochodzeniem i narodowością. 

„Chyłka – Rewizja” – opinie

W Chyłce – Rewizji dochodzi także do sporych zmian w życiu głównych bohaterów. Kordian Oryński trafia pod opiekę starego mecenasa obsługującego klientów z branży ubezpieczeniowej, którego sposób pracy całkowicie różni się od nietuzinkowych metod dydaktycznych mecenas Chyłki. Z kolei Joanna – przynajmniej na początku – przechodzi dość sporą metamorfozę. Już nie jest tą znaną widzom silną prawniczką mieszkającą w apartamencie z widokiem na warszawskie Śródmieście. Zamiast tego gnieżdżąca się w ciasnej kawalerce, coraz częściej zagląda w butelkę i robi wszystko, by utrzymać się na powierzchni. Nowy sezon zatem może być dla widzów ciekawym powiewem świeżości. 

Utraty kontroli boją się tylko ludzie mali i słabi

„Chyłka – Rewizja” TVN 2020

Pod względem fabularnym pilotażowy odcinek nie jest jednak szczególnie zaskakujący. Otwierająca pierwszy odcinek scena brutalnego morderstwa przypomina raczej dość niskich lotów amerykański horror. Wątek miłosny, czyli próby nieśmiałego flirtu Kordiana, wzbudza z kolei ciarki zażenowania, a jedyną „gwiazdą” pierwszego odcinka trzeciej transzy okazuje się tytułowa Chyłka – przez większość czasu zataczająca się w pijackim amoku.

Bukano - przez pryzmat stereotypu

Chyłka opinieFot. AGNIESZKA K. JUREK/TVN / x-news.pl

Co jednak trzeba przyznać, nowym sezonie serialu kolejny raz mamy jednak szansę zobaczyć wiele znanych polskich aktorów. Magdalena Cielecka kolejny raz udowadnia, że potrafi świetnie wczuć się w swoją postać. Nieco śmieszne okazuje się jednak, że w sezonie mówiącym częściowo o uprzedzeniach etnicznych, bohatera romskiego pochodzenia gra... Polak! Chociaż – oczywiście – Wojciech Zieliński w roli Bukano również sprawdza się całkiem nieźle, decyzja ta może nieco zaskakiwać.

„Chyłka – Rewizja” – świetna obsada

Chyłka wszystkie odcinkiFot. AGNIESZKA K. JUREK/TVN / x-news.pl

Gra Magdaleny Cieleckiej, Wojtka Zielińskiego, Jacka Komana, Mariusza Bonaszewskiego czy Jakuba Gierszała znacznie rekompensują inne zgrzyty, które pojawiają się w czasie oglądania serialu. Chyłka – pomimo swoich wad – to wciąż bowiem nieźle zrealizowana produkcja telewizyjna, należąca do „nowych formatów”, mogących śmiało konkurować z niektórymi produkcjami popularnych zagranicznych platform streamingowych. To kolejna, obok BrzydUli 2, nowa udana produkcja oryginalna Player.pl tej jesieni.

Czytaj także: "Chyłka – Rewizja" od 6 października

Sezon Chyłka – Rewizja, który z całą pewnością spodoba się wszystkim dotychczasowym widzom tego serialu oraz fanom twórczości Remigiusza Mroza. Chyłkę warto zobaczyć, chociaż - podobnie jak książki – należy potraktować ją z przymrużeniem oka. 

Nowy sezon serialu zobaczyć można na platformie Player.pl od 6.10.2020 r. 

 

Tekst opracowano na podstawie 1. odcinka serialu "Chyłka - Rewizja".
1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.