Fatalna obrona i błyskawiczny wyrok. Recenzja pierwszych odcinków serialu „Chyłka-Kasacja”

Autor: Patryk Obarski

Książki Remigiusza Mroza to jedne z największych bestsellerów ostatnich lat. Wielki sukces pochodzącego z Opola pisarza sprawił, że jego powieściami zainteresowali się także producenci filmowi i serialowi. Od piątku zobaczyć można ekranizację kolejnej książki autora – Kasacji. Jego pierwsze odcinki są już dostępne w serwisie player.pl 

W nowym sezonie serialu o Joannie Chyłce – „Chyłka – Kasacja” przedstawiona zostaje sprawa Piotra Langera Juniora. Syn znanego i wpływowego biznesmena, którego przed rokiem Chyłka broniła w sprawie o zabójstwo, także oskarżony zostaje o podobną zbrodnię.

Młodemu Langerowi postawione zostają jednak zarzuty o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem dwójki osób, a wszystkie dowody wskazują na to, że młody mężczyzna na resztę swojego życia trafi za kraty.

Sprawa przydzielona zostaje Joannie Chyłce, która miała pożegnać się z kancelarią. Wpływowy klient wymaga jednak specjalnej obsługi. Problem jednak w tym, że korporacyjne interesy zaczynają kolidować z wymaganiami stawianymi Chyłce przez kodeks etyczny adwokata.

Czytaj także: Chyłka - Kasacja. Gdzie zobaczyć cały serial?

Co więcej, oskarżony nie chce współpracować – nie tylko z policją, ale także z samą Chyłką. Adwokatka wraz ze swoim aplikantem będzie musiała zaś zrobić wszystko, by najlepiej reprezentować klienta, ale także zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Czy Joanna Chyłka po raz pierwszy w swojej karierze przegra sprawę?

Recenzja serialu KasacjaFot. Agnieszka K. Jurek/TVN/x-news.pl

Na pierwszą ekranizację książki Mroza czytelnicy musieli czekać dość długo. Kiedy już zapowiedziano „Chyłkę – Zaginięcie”, daty premiery przesuwano, a wiele kwestii praktycznie do samego końca pozostało niewiadomymi. Najnowszy sezon serialu to nowe wątki w życiu bohaterów – Joanny Chyłki oraz Kordiana Oryńskiego.

Czytaj także: recenzja serialu Chyłka – Zaginięcie

W nowym sezonie aplikant Zordon nieco pewniej czuje się już w roli adwokata, co podkreślone zostaje już w pierwszym odcinku nowej serii. Jednocześnie jednak nadal pozostaje jedynie aplikantem, o czym bezlitośnie przypomina mu Chyłka. Z tego też powodu kreacja bohatera – nadal – pozostaje bez wyrazu, a sam Zordon jest dość wycofany i niezbyt charyzmatyczny. Choć – biorąc pod uwagę to, że TVN udostępnił na razie jedynie dwa pierwsze odcinki – być może za chwilę się to zmieni.

Po drugiej stronie barykady stoi – oczywiście – Joanna Chyłka, w której rolę wciela się Magdalena Cielecka. Podobnie jak w pierwszej transzy, tak i teraz prawniczka jest bezkompromisowa, a jej charakter podkreśla nie tylko ciężkie, metalowe brzmienie, ale też zupełnie nie prawnicza łacina.

Na pierwszy plan wysuwa się także oskarżony, Piotr Langer Junior (Jakub Gierszał), który sprawia wrażenie niepoczytalnego, chorego psychicznie człowieka. Jak jednak widzowie szybko się przekonują, tajemniczo uśmiechnięty blondyn skrywa wiele mrocznych sekretów. I jako jedyny w nowej produkcji budzi w widzach emocje – od skrajnej niechęci po niejaką fascynację.

Chyłka Kasacja recenzjaFot. Agnieszka K. Jurek/TVN/x-news.pl

Do temperamentnej Chyłki w tym sezonie dołącza także całkiem nowa postać – policjant Szczerbiński (Ireneusz Czop), który namiesza w życiu prywatnym bohaterów. Szczerbaty jest zresztą postacią znaną z książek Mroza, choć mam wrażenie, że bohater ten pojawił się nie w pierwszej Kasacji, a dopiero w późniejszych tomach.

Zresztą, znaczne przyspieszenie widoczne jest nie tylko w pojawieniu się nowych, znaczących bohaterów. To także błyskawiczne przechodzenie przez autorów serialu do kolejnych wątków, jakby produkcja nie miała dotyczyć jednej sprawy, ale wielu różnych, poruszanych w kolejnych odcinkach. Zatem pierwszy wyrok – a nawet dwa – zobaczymy już w drugim odcinku tego krótkiego serialu (cały sezon ma liczyć jedynie 6 odcinków).

Czytaj także: Pułapka - recenzja serialu TVN

„Chyłka – Kasacja” nie jest tak klimatyczną, dopracowaną produkcją, jak „Wataha” czy „Belfer” – widać to na pierwszy rzut oka. Nawet sceny w lesie nie zmienią bowiem wrażenia sztucznego przepychu, jakie szybko wyrabia sobie widz. Nie jest to też na razie serial, który śledzi się z przyjemnością ze względu na intrygujące życie prywatne bohaterów (tak było chociażby w przypadku innej prawniczej produkcji TVN – „Prawo Agaty”).

Pierwsze odcinki „Chyłki – Kasacji” są akceptowalne. Wypadają dobrze na tle innych nowych seriali TVN, jak na przykład świetnej „Pułapki” z Agatą Kuleszą czy ciekawego „Pod powierzchnią”.  Co będzie dalej? Przekonamy się wraz z kolejnymi odcinkami.

Odcinki serialu „Chyłka – Kasacja" dostępne są w serwisie player.pl 

Książkę Kasacja kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Foto w nagłówku: Agnieszka K. Jurek/TVN/x-news.pl
1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - Alexxandra
Alexxandra
Dodany: 2019-11-20 19:32:28
0 +-

Napewno obejrze

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-11-18 20:55:43
0 +-

Obejrzę w TVN.

Avatar użytkownika - monikap
monikap
Dodany: 2019-11-18 12:12:44
0 +-

Nie oglądałam, nie czytałam :)

Avatar użytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-11-18 00:34:08
0 +-

Pan Mróz nieznana mi postać, choć mam jedną jego książkę ciągle ją odkładam na później....

Książka
Kasacja
Remigiusz Mróz

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
Kudłata
Hwang Sun-mi
Kudłata
Hania Baletnica
Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Hania Baletnica
Już, już!
Katarzyna Wasilkowska
Już, już!
Kartoteka Pitera P.
Jacek Wiśnicki
Kartoteka Pitera P.
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Maja Orety i skarb Szkocji
Eliza Sarnacka-Mahoney
Maja Orety i skarb Szkocji
Na zawsze
Karolina Winiarska
Na zawsze
Kuba na tropie
Kuba i Filip Majewscy
Kuba na tropie
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Monika Kowalska (I)
Lwowska kołysanka. Dwa miasta
Pokaż wszystkie recenzje