Chyłka przestała pić. Recenzja pierwszego odcinka „Chyłka – Inwigilacja”

Autor: pobarski

23 lutego swoją premierę mieć będzie najnowszy sezon serialu Chyłka – oryginalnej produkcji player.pl opartej na bestsellerowym cyklu thrillerów prawniczych Remigiusza Mroza. Nowy sezon – Chyłka – Inwigilacja – to kolejne zmiany w życiu głównych bohaterów. 

Chyłka – Inwigilacja – opis

Chyłka Inwigilacja recenzja serialuFot. x-news.pl/ Agnieszka K. Jurek

Tym razem Chyłka zajmować się będzie sprawą młodego mężczyzny, który oskarżony zostaje o planowanie zamachu terrorystycznego. Sprawę nie ułatwia fakt, że w mieszkaniu zatrzymanego znalezione zostają materiały wybuchowe oraz plany jednego z centrów handlowych.

Sprawa okazuje się jednak jeszcze bardziej zawiła, gdyż o obronę prosi nie sam oskarżony, a jego rodzice. Małżeństwo przyznaje, że przed laty w czasie zagranicznych wakacji ich dziecko zostało porwane i pomimo podjętych działań, nigdy nie udało im się odnaleźć syna.

W tym samym czasie w życiu prywatnym Chyłki dochodzi do sporych zmian. Prawniczka zmuszona zostaje do odstawienia wysokoprocentowych trunków oraz papierosów. 

Chyłka – Inwigilacja – recenzja 

Chyłka Inwigilacja opinieFot. x-news.pl/ Agnieszka K. Jurek

Nowy sezon Chyłki zapowiada niewiele zaskoczeń dla dotychczasowych widzów serii. Znana konwencja powinna zadowolić jednak zwłaszcza tych, którzy dotychczas nie przeczytali powieści Remigiusza Mroza

Czytaj także: W jakiej kolejności czytać Mroza? Przewodnik po seriach książek Remigiusza Mroza

Warto zacząć jednak od tego, czego w powieściach popularnego autora nie znajdziemy. Przypomnijmy, że w poprzednim sezonie – Chyłce – Rewizji – przedstawiona została sprawa Roma, który oskarżony zostaje o brutalne zabójstwo swojej żony i córki. Pod koniec sezonu do więzienia trafia ojciec Joanny Chyłki, który wplątany zostaje w kryminalną intrygę. Ten wątek nie pojawia się w książkach, jednak mógł świetnie uzupełniać nowy sezon serialu. Nie wiadomo, jakie były zamierzenia scenarzystów, pewne jest jednak, że potencjał tego wątku nie został wykorzystany, bowiem zakończono go już w pierwszym odcinku serialu. 

To dość dziwna i zaskakująca zmiana, zwłaszcza, że postać Filipa Obertała (w tej roli Jerzy Schejbal) jest stosunkowo ważna dla całej postaci Joanny Chyłki. Tak drastyczne posunięcie fabularne zamyka pewne wątki, które rozwijane były w powieściach Mroza, choć jednocześnie – daje szansę na rozwinięcie zupełnie innych (jak np. poszukiwanie przyczyn, chęć zemsty czy konflikt pomiędzy siostrami). 

Chyłka – Inwigilacja – opinie

Chyłka Inwigilacja cały serialFot. x-news.pl/ Agnieszka K. Jurek

W pierwszym odcinku Chyłki – Inwigilacji główna bohaterka, odgrywana przez Magdalenę Cielecką, przechodzi również poważną przemianę, co paradoksalnie wychodzi jej na dobre. Chyłka staje się mniej antypatyczna. Mam jednak nadzieję, że „odstawienie picia” pokazane zostanie w znacznie szerszy sposób niż zamienienie tequili na gazowaną wodę; choroba alkoholowa jest bowiem ogromnym problemem i nawet w takich serialach (a może zwłaszcza w takich?) nie powinniśmy go ignorować czy deprecjonować. 

Czytaj także: Recenzja serialu "Chyłka: Zaginięcie". Średnia Chyłka w średnim serialu?

Już na pierwszy rzut oka nowy sezon Chyłki zapowiada się znacznie mniej emocjonująco niż poprzedni, który rozpoczął się brutalnym morderstwem (pamiętacie gościa w masce?). Tym razem mamy dość długie i niewiele wnoszące sceny z udziałem Nikodema Rozbickiego, które finalnie kończą się aresztowaniem i spotkaniem z Chyłką za murami więzienia.

Chyłka – Inwigilacja – czy warto zobaczyć?

4 sezon serialu ChyłkaFot. x-news.pl/ Agnieszka K. Jurek

Oprócz Rozbickiego grającego Fahada/Przemka, w Chyłce – Inwigilacji wprowadzony zostaje także prokurator Olgierd Paderborn (Piotr Warszawski). To kolejna ważna postać w całej serii o Chyłce, która pojawiać się będzie przy kolejnych sprawach pani mecenas. Znów widzimy także Kormaka – Piotr Żurawski ponownie świetnie odnajduje się w swoje roli. 

Czytaj także: Fatalna obrona i błyskawiczny wyrok. Recenzja pierwszych odcinków serialu „Chyłka-Kasacja” 

Pierwszy odcinek serialu Chyłka – Inwigilacja z całą pewnością zobaczyć muszą dotychczasowi fani serialu. Pilot 4 sezonu swoim poziomem szczególnie nie odbiega od poprzednich sezonów, jak jednak będzie ostatecznie? Tego dowiemy się dopiero po zobaczeniu całości serialu.

Serial Chyłka – Inwigilacja zobaczyć można na platformie Player.pl.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Inwigilacja
Remigiusz Mróz

Warto przeczytać