Koniec z bestsellerami? Znany dziennik rezygnuje z tworzenia rankingu

Data: 2023-11-16 15:03:28 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Redakcja „The Wall Street Journal”, dziennika piszącego o finansach i gospodarce, zdecydowała się zakończyć tworzenie rankingu bestsellerów – najpoczytniejszych i najlepiej sprzedających się książek. To koniec z długoletnią tradycją. 

Książkafotografia ilustracyjna / Pexels

Amerykański dziennik „The Wall Street Journal” ukazuje się nieprzerwanie od 1889 roku. To jeden z ważniejszych tytułów gospodarczych na amerykańskim rynku, który niedawno podjął zaskakująca decyzję. Łamy gazety opuszcza ranking najlepiej sprzedających się książek.

The Wall Street Journal bez bestsellerów

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez branżowy serwis Publishers Weekly, na łamach „The Wall Street Journal” nie będzie się już ukazywała cotygodniowa lista prestiżowych bestsellerów. Ostatnie zestawienie zostało opublikowane 2 listopada. Redaktor poinformował, że kontrakt między redakcją dziennika a firmą Circana BookScan, zajmującą się analizą sprzedaży na amerykańskim rynku wydawniczym, wygasł i nie zostanie przedłużony. Na ostatnie zestawienie bestsellerów The Wall Street Journal składało się sześć wyszczególnionych list, w tym między innymi: beletrystyka, literatura faktu, e-booki oraz książki w twardej oprawie

czytaj także: Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego okradziona? Straty szacuje się na nawet pół miliona euro

W ostatnim zestawieniu tworzonym przez „The Wall Street Journal” wśród bestsellerów znalazła się m.in. głośna autobiografia Britney Spears zatytułowana Kobieta, którą jestem. Publikacja spod pióra popularnej gwiazdy popu oraz celebrytki odbiła się dużym echem w mediach. Zajęła ona pierwsze miejsce we wszystkich trzech kategoriach literatury faktu, a także na łączonej liście e-booków i książek drukowanych. Jeśli chodzi o beletrystykę, to pierwsze miejsce zajął najnowszy tom cyklu Dziennik cwaniaczka autorstwa Jeffa Kinneya. Książka zatytułowana No Brainer nie trafiła jeszcze na półki polskich księgarń. 

Listy bestsellerów wskazówką dla czytelników

Jak wiadomo, rankingi umieszczane w dziennikach i magazynach często stanowiły wskazówkę dla czytelników, ale także świadectwo zmian i trendów zachodzących na rynku książki. W przeciwieństwie do list bestsellerów tworzonych przez poszczególne sieci księgarskie, rankingi tworzone przez prasę i media na podstawie niezależnych statystyk obejmowała większa próba oraz obiektywizm.

Na rynku polskim analizą sprzedaży w księgarniach zajmuje się m.in. Nielsen BookScan. Swoimi zestawieniami dzielą się także poszczególne księgarnie czy zrzeszenia księgarń. Na liście bestsellerów października 2023 roku przygotowanych przez poszczególnych przedsiębiorców znalazł się m.in. młodzieżowy cykl Students autorstwa Aleksandry Negrońskiej wiódł prym. Nie zabrakło również najnowszej części popularnej wśród młodzieży serii Rodziny Monet. W zestawieniach księgarń powtarzała się także książka Joanny Kuciel-Frydryszak, czyli Chłopki. Opowieść o naszych babkach, kryminałów Światła w popiołach i Kukułcze jajo, poradnika Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty oraz nowej powieści Harlana Cobena Za wszelką cenę.

 

źródło: www.publishersweekly.com
Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kobieta, którą jestem
Britney Spears0
Okładka książki - Kobieta, którą jestem

Pierwsza, wyczekiwana na całym świecie szczera autobiografia Britney Spears. "Kobieta, którą jestem" to odważna i zdumiewająco poruszająca opowieść o...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Negocjatorka
Małgorzata Łatka ;
Negocjatorka
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Pokaż wszystkie recenzje