Czy pisarze mogą być influencerami? Wyniki rankingu seeBloggers

Data: 2023-04-05 17:21:12 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

SeeBloggers właśnie udostępniło ranking najlepszych polskich influencerów. Na szczytach list pojawiają się najgłośniejsze nazwiska ostatnich kilku lat. Czy na liście znalazło się miejsce także dla osób zajmujących się literaturą?

Obrazek w treści Czy pisarze mogą być influencerami? Wyniki rankingu seeBloggers [jpg]zdjęcie poglądowe / fot. Pexels

W Polsce cały czas rośnie popularność influencerów działających w sieci. Z roku na rok zbierają oni coraz większe grupy odbiorców, które codziennie śledzą ich poczynania w internecie. I chociaż coraz częściej słyszy się, że pokolenie Z zmienia sposób postrzegania literatury przez młodzież, to jednak — przedstawicieli rynku literackiego i promotorów literatury na próżno szukać na wysokich miejscach w najnowszym rankingu internetowych celebrytów. 

Influencerzy z własnymi książkami

W poszukiwaniu literackich odniesień, najszybciej odnajdziemy tych twórców, którzy — choć literaturą nie zajmują się na co dzień — na swoim koncie mają kilka tytułów, najczęściej autobiografii. Ranking seeBloggers został podzielony na kilka podkategorii. Wśród Influencerów 2022 roku na miejscu 60 możemy znaleźć polską restauratorkę i szefową kuchni Magdę Gessler. Oprócz kilku telewizyjnych programów, Gessler na swoim koncie ma także wiele książek kucharskich, a niedawno na rynku ukazała się jej głośna autobiografię zatytułowana Magda.

Na miejscu siedemdziesiątym znalazł się natomiast Kuba Wojewódzki. Popularny dziennikarz niedawno powrócił z kolejnym sezonem swojego tak-show, na rynku ukazała się także jego książka  Nieautoryzowana autobiografia , która odbiła się szerokim echem w mediach.

W tej kategorii znalazły się także młode twórczynie i młodzi twórcy internetowi — np. tworzący treści wideo na YouTubie — którzy na fali swojej popularności zdecydowali się wydać książkę, jednak najczęściej stanowiła ona jedynie dodatek do ogólnej działalności w sieci. 

Czy jest miejsce dla pisarek i pisarzy w rankingu seeBloggers?

Trochę inaczej wypada zestawienie TOP 100 osób ze świata mediów. Już na 3 miejscu znalazła się Martyna Wojciechowska, która po zdobyciu szczytu Mount Everest została zatrudniona jako redaktorka naczelna czasopism National Geographic Polska i National Geographic Traveler. Wtedy też wydała swoje pierwsze książki, takie jak Przesunąć horyzont, czy Misja Everest. W 2009 roku stała się prowadzącą programu Kobieta na krańcu świata, co przyniosło jej ogromną popularność. Od tego czasu wydała ponad czterdzieści publikacji, z czego większość to reportaże z podróży. Jej najnowszą książka została zatytułowana Co chcesz powiedzieć światu i zawiera portrety dziesięciu wyjątkowych kobiet z różnych stron świata. 

W tym zestawieniu kolejny razy wymienieni zostali Magda Gessler oraz Kuba Wojewódzki,  do tego grona dołączyła jednak także Beata Pawlikowska. Kontrowersyjna autorka głównie zajmuje się reportażami, jednak ostatnio wydała powieść obyczajową Czas namiętności.

W połowie stawki znalazła się z kolei autorka głośnych powieści erotycznych z serii 365 dni. Blanka Lipińska trafiła na miejsce 68 w tabeli. Chociaż książki o Massimo i Laurze spotkały się ze sporą krytyką, a ich adaptacje zostały uznane za najgorsze produkcje według serwisu Metacritic, to jednak ich autorka cieszy się sporą popularnością wśród internautów.

Interesujące może okazać się, że w rankingu znalazło się miejsce także dla reportażysty i założyciela wydawnictwa Dowody na Istnienie (od niedawna Wydawnictwo Dowody) — Mariusza Szczygła. Autor m.in. nagrodzonego Nike Nie ma, znalazł się na 81 miejscu. Tymczasem na 91 miejscu znalazła się dziennikarka i pisarka Marzena Rogalska. Rogalską do niedawna zobaczyć mogliśmy w popularnym programie śniadaniowym, w ubiegłym roku — nakładem Wydawnictwa Znak — ukazała się na rynku ostatnia część jej nowej obyczajowej trylogii, której bohaterką była młodziutka Karla Linde. 

Nieobecni w rankingu

Zastanawiający wydaje się brak kilku najgłośniejszych nazwisk twórców literatury ostatnich lat, którzy aktywnie działają w przestrzeni internetowej czy też wymieniani są wśród najlepiej zarabiających polskich pisarek i pisarzy 2022 roku.

W zestawieniu brakuje chociażby Remigiusza Mroza, który nie tylko wydaje kilka powieści w ciągu roku (niedawno zapowiedział premierę książki Langer), ale także zebrał sporo fanów w mediach społecznościowych. Zgromadzenie 100 tysięcy obserwujących na Instagramie najwyraźniej nie gwarantuje sukcesu w mediach cyfrowych, a przynajmniej nie jest jedynym czynnikiem, który biorą pod uwagę twórcy rankingu seeBloggers. 

Zastanowić może również brak w zestawieniu idolki wśród czytelników nastoletnich — bestsellerowej Katarzyny Barlińskiej, znanej też pod pseudonimem Pizgacz. Młoda autorka cieszy się nie tylko zawrotnym kolejkami w trakcie targów i festiwali literackich, ale wyróżniona została również Bestsellerem Empiku 2022. Być może wpływ na jej (nie)obecność w rankingu ma sposób prowadzenia mediów społecznościowych — twórczyni cyklu dla młodzieży Hell rzadko publikuje treści w mediach społecznościowych, zamiast tego skupia się na spontanicznych transmisjach na żywo. 

Zatem ani nie częstotliwość publikacji, ani nie sprzedaż wpływają na bycie „influencerem”. Tego tytułu nie zapewnia także uhonorowanie Nagrodą Nobla, wszak Olgi Tokarczuk również na próżno szukać w zestawieniu. Po przyznaniu Nobla w dziedzinie literatury, w mediach społecznościowych poza oficjalnym profilem pisarki, pojawiły się także profile powołanej do życia Fundacji im. Olgi Tokarczuk. Oficjalny profil noblistki zebrał na Facebooku ponad 180 tys. obserwujących. 

Promotorzy kultury zauważeni w rankingu

Warto wspomnieć także o tych twórcach i twórczyniach internetowych, którzy — choć może sami nie napisali żadnej książki — to z powodzeniem promują literaturę wśród swoich odbiorców. Na blogerów i influencerów książkowych szczególną uwagę zwracamy w naszym autorskim zestawieniu, natomiast w rankingu seeBloggers w tabeli najpopularniejszych Instagrammerów dostrzeżone zostały Zaksiążkowane, czyli niezwykły siostrzany duet. Dziewczyny nie tylko opowiadają o książkach na Instagramie, ale również w filmach na YouTubie. 

Sporo promotorów książek (i nie tylko) znalazło się również w rankingu seeBloggers w kategorii TOP Blogerzy. W zestawieniu znaleźli się między innymi: PigOut (na 32. miejscu), Blonderka (na 70. pozycji), Lady Margot (na miejscu 74.), Kusi na kulturę (plasując się na 76. pozycji), Poligon Domowy (miejsce 82.), Zwierz popkulturowy (na miejscu 90.), Opowiem Ci (na 93. pozycji), Marta Mrowiec (na 95. miejscu) oraz W naszej bajce (na 98. miejscu). 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje