Influencerzy książkowi 2022. Poznaj najlepszych twórców promujących książki w sieci

Data: 2022-08-31 11:38:16 | Ten artykuł przeczytasz w 55 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

O literaturze można mówić na wiele sposobów. Przekonują o tym internetowi twórcy, którzy właśnie dziś – 31 sierpnia, w dniu Międzynarodowego Dnia Blogów – wyróżnieni zostali w kolejnej edycji zestawienia najlepszych influencerów książkowych 2022.

Obrazek w treści Influencerzy książkowi 2022. Poznaj najlepszych twórców promujących książki w sieci [jpg]

31 sierpnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Blogów. Święto to uhonorować ma wszystkich tych, którzy angażują się w tworzenie autentycznej i oryginalnej treści w przestrzeni internetu. Od kilku lat z okazji Dnia Blogów, serwis Granice.pl tworzy jedno z najważniejszych w Polsce zestawień internetowych twórców promujących czytelnictwo – influencerów książkowych roku.

Poznaj poprzednie rankingi najlepszych blogerów:

W 2022 roku już po raz piąty wyróżniamy najlepszych blogerów, instagramerów, podcasterów i wszystkich, którzy angażują się w promowanie literatury w polskiej przestrzeni internetowej.

– Jeszcze kilka lat temu określenie „influencer” w środowisku literackim mogło wywoływać zaskoczenie. Jest ono jednak o tyle uzasadnione, że dziś formy prezentacji książek w sieci są bardzo różne. Dziś już nie tylko pisze się o książkach w internetowych wydaniach gazet czy na portalach czytelniczych. Można również prowadzić własny blog, podcast, kanał na YouTube, można prezentować je na Facebooku, Twitterze, Instagramie, a nawet na TikToku – tłumaczy Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl.

Tę różnorodność przekazu staramy się uwypuklić w naszym zestawieniu. Uhonorowani przez redakcję serwisu twórcy ujęci zostali w tym roku w pięciu kategoriach: TOP 10 twórców 2022 roku, Profesjonaliści, Wschodzące gwiazdy, Promotorzy czytelnictwa oraz Znani i czytani. Warto również podziękować za wsparcie czytelników, którzy nadsyłali własne propozycje influencerów, których śledzą i cenią.

Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem poniżej!

TOP 10 influencerów książkowych 2022

W kategorii „TOP 10 influencerów książkowych 2022” prezentujemy 10 twórców, którzy w minionym roku tworzyli nie tylko atrakcyjną treść, ale także zgromadzili naprawdę dużą rzeszę czytelników. To twórcy, którzy mają wpływ na kształtowanie się czytelniczych trendów, którzy przecierają szlaki, poszukując nowych form przekazu i których opinie nierzadko pomagają czytelnikom w wyborze kolejnej lektury.

alex.andthebooks

Alex i jej bezpieczna przestrzeń – mogą przeczytać obserwatorzy wyróżnionej przez nas twórczyni na jej bookstagramie. Faktycznie, profil Alex to miejsce wyjątkowe, w którym recenzje książek ilustrowane są utrzymanymi w charakterystycznym stylu zdjęciami oraz niebanalnymi grafikami.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 🍂 alex and her safe place 🍂 (@alex.andthebooks)

bestselerki

Anna i Marta – to właśnie one stoją za popularnym kanałem „bestselerki” na YouTubie. Filmiki twórczyń poświęcone literaturze popularnej i kulturze ogląda od kilku do kilkudziesięciu tysięcy widzów, a profil na Instagramie obserwuje niemal 30 tysięcy użytkowników.

Dr Book

Swoje recenzje książek za pomocą filmów na YouTubie prezentuje także Nikola, booktuberka, którą widzowie kojarzą przede wszystkim za sprawą kanału „Dr Book”. Wśród filmów Nikoli widzowie odnajdują zarówno opinie o przeczytanych niedawno książkach, jak i przeglądy czy literackie zestawienia.

Get Booky

„Get Booky” to popularny kanał na YouTubie, a także profil na Instagramie prowadzony przez booktuberkę Magdę. W swoich filmach dzieli się opiniami o ostatnio przeczytanych książkach, odpowiada na pytania widzów i prezentuje nadchodzące lektury w ramach book hauli.

Literackie serce

Ania to z kolei influencerka, która w ostatnim czasie szczególnie zaangażowana jest w tworzenie filmów na TikToku. W tym popularnym ostatnio medium twórczyni „Literackich serc” zdobyła już 72 tysiące obserwujących i – wygląda na to – że nie zamierza kończyć swojej aktywności!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ania Sierakowska (@literackie_serce)

Prostymi słowami

Natalia, prowadząca profil „Prostymi słowami”, literaturą w sieci zajmuje się już od dobrych kilku lat. Kiedyś aktywnie blogująca, dziś przeniosła się głównie na Instagram, gdzie zgromadziła ponad 25 tysięcy obserwatorów.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 🌿📖 Bookstagram | Prostymi Słowami | Natalia 📖🌿 (@prostymislowami)

zaczytana.querida

„Zaczytana.querida” to nick, pod którym już od kilku lat niezmiennie bloguje Maja Wiktorowicz. Czytelnicy naszego serwisu mieli okazję poznać ją przed laty – w naszych zestawieniach wyróżniona została w 2020 i 2021 roku. I tym razem trafia do naszego zestawienia – za to, że poprzez niebanalne kadry zaprasza czytelników do obserwowania swojego życia literackiego i prywatnego.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Maja Wiktorowicz (@zaczytana.querida)

Zaksiążkowane

Chociaż dziewczyny z kanału „Zaksiążkowane” swoją przygodę z vlogowaniem zaczęły stosunkowo niedawno, to dziś zna je już ponad 120 tysięcy osób – a przynajmniej tyle obserwuje je właśnie na Instagramie. Czytelniczki aktywnie promują literaturę zarówno poprzez swoje filmy na YouTubie, wpisy na Instagramie, jak i w czytelniczej grupie na Facebooku.

Moje dziecko się nudzi

Magda, prowadząca bookstagrama „Moje dziecko się nudzi”, ma wiele pomysłów na to, by dzieci jednak nudzić się nie musiały. I chętnie dzieli się swoimi propozycjami z czytelnikami i czytelniczkami. Na jej profilu na Instagramie odnajdziecie opinie dotyczące lektur dla młodszych i starszych dzieci.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 📙 KSIĄŻKI I GRY DLA DZIECI (@mojedzieckosienudzi)

Literaccy

Wspominaliśmy już o „Zaksiążkowanych”, jednak w tym roku do naszego zestawienia trafiają także „Literaccy”, czyli rodzice Toli i Zuzi. O literaturze opowiadają na YouTubie, ale również na Instagramie.

Dajcie nam znać, czy śledzicie blogi książkowe! 

Czytacie blogi książkowe?

Gdzie najczęściej szukacie informacji o książkach?

Profesjonaliści

„Profesjonaliści” to kategoria, w której znaleźli się twórcy znani i cenieni, których treści – recenzje, wpisy, filmy, zdjęcia – cechuje fachowość i rzetelność. Często są zawodowo związani ze światem literackim. Choć zasięgi części z nich są znacznie mniejsze niż czołowej dziesiątki naszego zestawienia, to na profesjonalistach można polegać i warto im zaufać.

Krytycznym Okiem

Pierwsze wpisy na blogu „Krytycznym Okiem” pochodzą z 2007 roku i chociaż minęło 15 lat, ich autor – Jarosław Czechowicz – nadal aktywnie zajmuje się pisaniem o literaturze w sieci. Teksty wychodzące spod pióra Czechowicza to rzetelne i uczciwe recenzje, którym warto zaufać. 

Alfabet Wojtusika

To już kolejny raz, kiedy w naszym zestawieniu pojawia się „Alfabet Wojtusika”, czyli popularny podcast tworzony przez dziennikarza radiowego Łukasza Wojtusika. Podcasty dostępne na popularnych platformach takich jak Spotify czy YouTube dopełniają profile na Instagramie oraz Facebooku.

Już tłumaczę

„Już tłumaczę” to podcast o książkach prowadzony przez Elżbietę Janotę oraz Paulinę Rzymanek – literaturoznawczynie i tłumaczki. W swoich podcastach na Spotify twórczynie mówią nie tylko o literaturze obcej, ale także książki o problematyce feministycznej, związanej z nierównościami społecznymi czy grupami mniejszościowymi.

Świat czytników

Jeśli istnieje osoba, która zna odpowiedź na każde pytanie dotyczące czytników, to jest nią z całą pewnością Robert Drózd. Twórca serwisu „Świat czytników” od lat dostarcza najrzetelniejsze informacje na temat literatury w wersji cyfrowej.

Bardziej lubię książki niż ludzi

Książki mają więcej wspólnego z ludźmi niż mogłoby się wydawać. Z niektórymi aż chce się spędzić jeszcze więcej czasu, inne – mimo dobrego pierwszego wrażenia („nie oceniaj książki po okładce”) okazują się zaskakująco płytkie. Przy jednych zawsze można się pośmiać, inne – wzruszą nas i doprowadzą do płaczu. Diana Chmiel konsekwentnie podkreśla, że bardziej lubi książki niż ludzi. I regularnie o nich pisze na swoim blogu oraz w profilach w serwisach społecznościowych, a także opowiada na kanale na YouTube. To profesjonalistka w każdym calu.

Lady Margot

Małgorzata Tinc popularność zdobyła za sprawą swojego bloga, który obecnie aktualizowany jest już nieco rzadziej (wszyscy wieszczą w końcu zmierzch tego medium), lecz aktywność autorka skupiła na Instagramie. Tam Lady Margot łączy tematykę lifestyle’ową z opisywaniem nowości wydawniczych. Lektury przefiltrowane zostają przez wrażliwość autorki i jej osobiste doświadczenia. Refleksjom i zapiskom z codziennego życia towarzyszą profesjonalne (sic!) zdjęcia. „Lady Margot” to dziś jedna z najsilniejszych marek w książkowej blogosferze. 

Okoń w sieci

Są blogerzy, których nikomu przedstawiać nie trzeba. I jest Marcin Okoniewski, który nie tylko konsekwentnie prowadzi najbardziej profesjonalne konto na YouTube w polskim liternecie (tworząc przy okazji jedne z najbardziej dopracowanych filmów na polskim YouTube w ogóle), ale też realizuje zakrojone na naprawdę szeroką skalę internetowe dokumenty poświęcone popularnym polskim pisarzom. Cenią go rówieśnicy, podziwiają – młodsi twórcy, oglądają również starsi od niego widzowie. Zazdroszczą – inni youtuberzy. My po prostu polecamy. 

Rozmawiam, bo lubię

Dziennikarka Weronika Wawrzkowicz zrobiła w sieci to, co dziś niemożliwe jest w radiu czy telewizji: stworzyła cykl naprawdę długich wywiadów, które internauci oglądają lub których słuchają do samego końca. Kameralna atmosfera, głębia myśli, skupienie na rozmówcy, całkowity brak „gwiazdorzenia” ze strony prowadzącej. Tak się powinno robić programy o książkach. 

Wielki Buk

Oldze Kowalskiej „stuknęło” właśnie 10 lat w polskiej blogosferze. Autorka konsekwentnie łączy prowadzenie bloga, kanały na YouTube i profili w kolejnych serwisach społecznościowych. Olga Kowalska poświęca sporo uwagi horrorom, których jest wielką fanką. A „po godzinach” prowadzi również spotkania autorskie z pisarzami. 

Smak książki

Adam Szaja prowokuje do dyskusji, bawi, żartuje, ale przede wszystkim – w interesujący sposób opowiada o książkach i rozmawia z popularnymi pisarzami. Wciąż poszukuje nowych form swoich filmów (od „Literackiego Przeglądu Prasy” po „Działkę Literatury”), wciąż stara się znaleźć złoty środek między mówieniem o literaturze popularnej, faktu i pięknej. Dzięki jego filmom rzeczywiście można odkryć, jak różnie smakować może literatura.

Promotorzy czytelnictwa

Promotorzy czytelnictwa to twórcy, którzy szczególnie mocno angażują się w promocję literatury i książek w sieci, w swoim środowisku lub wśród rówieśników.

Oliwia | Książkowe

O swoich ulubionych lekturach na Instagramie pisze Oliwia, prowadząca konto „ksia_zkowe”. Ze swoimi obserwatorami kontaktuje się zarówno za pomocą zdjęć, klipów w postaci coraz popularniejszych „reelsów”, jak i zdobywających popularność filmików na TikToku, czasem współpracując z innymi twórcami – m.in. z Filipem, prowadzącym profil „Oczytaniec”.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 𝑶𝒍𝒊𝒘𝒊𝒂 | 𝑲𝒔𝒊𝒂𝒛𝒌𝒐𝒘𝒆 (@ksia_zkowe)

Oczytaniec

Filip Ilukowicz to kolejny twórca, który dociera przede wszystkim do nastoletnich czytelników i młodych dorosłych. Zamieszczane przez niego fotografie na Instagramie często zdobywają kilkutysięczne zasięgi, a sam Filip prowadzi także konto na YouTubie oraz TikToku.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Filip Ilukowicz (@oczytaniec)

Opowiem Ci

Wpisy i blog aktywnie prowadzony przez Beatę Skrzypczyk z każdym rokiem dociera do coraz szerszego grona odbiorców. Natomiast jesienią twórczyni spotka się wraz z innymi blogerkami i blogerami w Katowicach – przy okazji organizowanego przez siebie wydarzenia literackiego.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Beata Skrzypczak | książka | kultura | plebiscyt tworców 🏆 (@opowiem_ci)

Na regale u Marty Mrowiec 2.0

Marta Mrowiec od lat zaprasza czytelników na swój internetowy regał – blog z recenzjami ostatnio przeczytanych książek. Ta twórczyni udowadnia, że słowo pisane wciąż jest w cenie, a interesujące zdjęcia stanowią dopełnienie trafnych i rzetelnych recenzji.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Marta Mrowiec-Wilk (@marta.mrowiec)

Subiektywnie o książkach

Zaangażowana w promocję literatury Wioleta Sadowska to twórczyni, którą czytelnicy poznali za sprawą  bloga „Subiektywnie o książkach”. Oprócz klasycznych recenzji to, co wyróżnia Wioletę Sadowską, to ciekawe i interesujące spotkania z pisarzami. Do tej pory na wirtualną kanapę literacką blogerka zaprosiła już m.in. Krystynę Mirek i Adriana Bednarka.

Wioleta Sadowska subiektywnie o książka

Wschodzące gwiazdy

Ciekawe oraz atrakcyjne treści, a do tego aktywnie i regularnie prowadzone konta oraz blogi, a także szczerość i interesująca osobowość – to cechy, które w internetowych twórcach szczególnie cenią odbiorcy. W tej kategorii zwracamy uwagę na twórców, którzy – choć nie mają jeszcze wielotysięcznych zasięgów – mogą wkrótce rozbłysnąć pełnym blaskiem.

books.cat.tea

Zdobywający popularność profil na Instagramie Dagmary Łagan „books.cat.tea” to miejsce charakterystyczne. Fotografie utrzymane są w pełnej przepychu, niemal barokowej, iście baśniowej stylistyce.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dagmara Łagan | bookstagram (@books.cat.tea)

Książka przyjacielem

Przemyślane kadry nie są jedynym powodem, dla którego warto odwiedzić profil „Książka przyjacielem” na Instagramie. Blog Anny Globisz prowadzony jest z prawdziwą pasją, a recenzje są celne i interesujące.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Recenzje książek 📖 | Ania Globisz (@ksiazka_przyjacielem)

bookholiczka_poleca

Nie tylko romanse, ale także powieści dla młodzieży i kryminały – to lektury, po które wydaje się najczęściej sięgać Marta, twórczyni profilu „bookoliczka_poleca”. Oprócz fotografii na bookstagramie, Marta publikuje także krótkie materiały na TikToku.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Bookholiczka | Marta 📚 (@bookholiczka_poleca)

kurtularny

Czy nastolatek może mówić i pisać o literaturze? Zdecydowanie tak, co udowadnia Stasiek, prowadzący profil „kurtularny” na Instagramie oraz kanał „Staraszek” na YouTubie. Na jego profilu odnaleźć można opinie na temat książek z nurtu literatury popularnej, choć jednocześnie nie są to propozycje tylko dla młodzieży.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by stasiek ~ bookstagram (@kurtularny)

magical_daily

„magical_daily” to z kolei profil, który z dużym zaangażowaniem prowadzi Aga Wójcik. Przyjemne zdjęcia dopasowane są do nastrojowego profilu bookstagrama twórczyni, a jego dopełnieniem jest raczkujący dopiero profil na TikToku.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Aga Wójcik | cozy moments ✨ (@magical_daily)

Prosto o książkach

Dominika w swoim bookstagramie „Prosto o książkach” pisze o fikcji literackiej, lecz jest to zawsze proza niebanalna. Na jej profilu swoje miejsce mają zatem książki zarówno nagrodzonego Bookerem Douglasa Stuarta, jak i Mai Angelou czy Michaela Cunninghama.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dominika (@prosto_o_ksiazkach)

Świat romansów

Kolejną wyróżnioną przez nas twórczynią jest Weronika, prowadząca blog oraz profile na Instagramie i TikToku pod nazwą „Świat romansów”. Jak sama nazwa wskazuje – czytelnicy odnajdą na nich opinie o najgłośniejszych hitach tego nurtu, zwłaszcza skierowanych do młodych dorosłych.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Weronika (@swiatromansow)

booksdeer

Uwagę zwraca także instagramowy profil „BooksDeer” Natalii Woźnickiej, a jego rozszerzeniem jest pełen książkowych opinii blog. Wśród tytułów, po które sięga Natalia, znajdują się zarówno thrillery, kryminały i romanse, jak i literatura non-fiction.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Natalia Woźnicka (@booksdeer)

marika_reads

O literaturze pięknej także można mówić (i pisać) w mediach społecznościowych. Udowadnia to Marika Feldy, prowadząca swój bookstagram „marika_reads”, obserwowany przez ponad 10 tysięcy widzów.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Marika Feldy ⚡| Bookstagram (@marika_reads)

ver.reads

Nowe, popularne kryminały, ale także klasyka gatunku – jak powieści Agathy Christie – znajdują swoje miejsce na profilu „ver.reads” na Instagramie. Prowadzone przez Weronikę konto cechują charakterystyczne, interesujące zdjęcia, opatrzone krótki recenzjami.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Weronika T. (@ver.reads)

Znani i czytani

Jeśli istnieją twórcy, do których po prostu warto zaglądać regularnie, to właśnie oni – wyróżnieni w naszej kategorii „Znani i czytani”. To grupa, która składa się z influencerów od lat skutecznie pracujących na swoją markę. Część z nich uwzględniona była we wcześniejszych edycjach naszego zestawienia, gdzie dowiecie się o nich więcej. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Największy błąd
Olek Zielonka
Największy błąd
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Pokaż wszystkie recenzje