TOP influencerów książkowych 2019 – zestawienie najlepszych blogerów książkowych

Data: 2019-08-31 00:33:02 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Dziś 31. sierpnia, czyli Dzień Blogów! Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was drugą edycję naszego zestawienia najlepszych blogerów piszących lub mówiących o literaturze w Polsce! Kto tym razem został wyróżniony przez serwis Granice.pl?

Po raz pierwszy słowa „blog” użyto w 1999 roku, choć już wcześniej w sieci funkcjonowały strony, które stanowiły osobiste pamiętniki użytkowników Internetu. Choć blogosfera powstała jako miejsce, w którym ludzie opisywali swoje przeżycia i dzielili się nimi z przyjaciółmi, dziś zarówno tematyka, jak i grupa odbiorców blogów nieco się zmieniła. 

–> Sprawdź również: najlepsze blogi o książkach 2018

Obecnie blogi to niejednokrotnie pełne wartościowych materiałów strony, na których hobbyści, profesjonaliści i internetowi celebryci tworzą ciekawą dla swoich odbiorców treść. W przypadku książek są to z reguły recenzje, ale także wywiady, felietony czy posty tematyczne. W ubiegłym roku podczas Śląskich Targów Książki zastanawialiśmy się nad tym, czy blogi książkowe muszą umrzeć? Dyskutowaliśmy też nad tym, czy recenzje opłacane przez wydawców nie przyczyniają się do tego, że znaczenie blogów maleje? A może ciekawi jesteście, czy blogi książkowe zniszczyły profesjonalną krytykę literacką? Warto przejrzeć zapis tych dyskusji na marginesie dzisiejszego zestawienia.  

Jakie blogi o książkach warto znać w 2019 roku?

Nasze zestawienie stanowi subiektywną listę top 10 blogów, które warto odwiedzać. Uwzględniliśmy na niej blogi, vlogi, konta na Instagramie czy podcasty, które nie tylko udostępniają ciekawą treść, ale także – wywierają realny wpływ na wybory czytelników.

W tym roku nasze zestawienie zostało podzielone na kilka kategorii, w których wybraliśmy laureatów. Przygotowując zestawienie, uwzględniliśmy propozycje czytelników serwisu Granice.pl, składane w komentarzach pod wpisami w social mediach.

Dobierając wyróżnionych twórców, mieliśmy naprawdę trudne zadanie, a nasza redakcja długo debatowała nad ostatecznymi wyborami. Okazuje się bowiem, że w polskim Internecie istnieje naprawdę wiele wartościowych blogów, profili na Instagramie czy kanałów na YouTube. Poniższa kolejność jest przypadkowa i nie oznacza kolejnych miejsc w rankingu – każdy z twórców jest bowiem wyjątkowy, każdy ma inną strategię działania, każdy zwraca uwagę innym aspektem swojej działalności. Kogo postanowiliśmy wyróżnić w tym roku?

TOP 10 influencerów książkowych

Kategoria: Influencer-weteran
Laureat: Krytycznym Okiem – Jarosław Czechowicz

Blog Jarosława Czechowicza to miejsce, które systematycznie odwiedzać powinien każdy miłośnik literatury. Na przykład po to, by uczyć się warsztatu i docenić kompetencje autora. Czechowicz pisze o książkach od sierpnia 2007 roku i zaskoczyć go może już niewiele. Jego recenzje są wyważone i profesjonalne, nie ulega on urokowi okładek czy sprawności akcji marketingowych wydawnictw. To właśnie wnikliwe i szczere recenzje sprawiają, że pomimo upływających lat, blog Czechowicza nadal chętnie się czyta.

Kategoria: Wschodząca gwiazda
Laureat: Parapet literacki – Aleksandra Pasek

Chociaż Aleksandra Pasek bloguje nie od wczoraj, to postanowiliśmy ją nagrodzić właśnie jako wschodzącą gwiazdę. Blogerka tworzy treści o książkach w Internecie od 3 lat, a jej publikacje stają się coraz popularniejsze. Na jej profilu na Facebooku – Parapet literacki – możemy zauważyć ciekawe, niesztampowe posty, fotografie i trafne komentarze. Sprawia to, że konto Aleksandry Pasek naprawdę wyróżnia się spośród wielu innych profili blogerów książkowych.

Kategoria: Czempion YouTube’a
Laureat: Okoń w sieci – Marcin Okoniewski

O tym YouTuberze trudno było nie słyszeć. I właśnie z tego powodu ponownie znalazł się w naszym zestawieniu. W zeszłym roku był „wschodzącą gwiazdą", dziś jest prawdziwym weteranem i gwiazdą YouTube'a. Marcin Okoniewski zebrał już ponad 15 tysięcy subskrybentów. Jego filmy – przystępne, szczere, nie pozbawione humoru (no, dobrze, czasami trochę mało wyrafinowanego) – docierają nawet do osób, które na co dzień po książki nie sięgają. Więc – co tu dużo mówić – Okoń w sieci robi dobrą robotę!

Kategoria: Maestro Instagrama
Laureat: Rude recenzuje – Paula Sieczko

Rzeczywistość coraz częściej pokazuje, że nawet mole książkowe poza słowem pisanym coraz częściej doceniają także zdjęcia.A jeśli chodzi o umiejętności fotograficzne, Paula Sieczko z „Rude recenzuje" nie ma w sobie równych. Jej kadry na Instagramie za każdym razem podbijają serca setek użytkowników. Zdjęcia Pauli są nie tylko dobre pod kątem warsztatowym, ale także przemyślane, utrzymane w podobnej stylistyce i naprawdę ciekawe.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 

Dawno nie pytałam, co aktualnie czytacie, dajcie znać w komentarzach 🤔 ja nadrabiam zaległości przed #kryminalnywrzesień, żebym bez żadnych dylematów polecać wam bardziej zróżnicowanych autorów. Aktualnie na tapecie mam Horsta i muszę przyznać, że polubiliśmy się od pierwszego rozdziału 💪🏻 nie mam zbyt dużej tolerancji do takich długich serii, ale zobaczymy co będzie dalej 🔥 Zaczytanego wieczoru! __________ #affordablebooksph #alltheprettyflorals #afternooncoffee #eveningvibes #evening_time #timetorest #timetoread #booksmakemehappy #bookishphotography #ksiazka #moodyedits #moody_arts #moodforfloral #moody_grams #underthefloralspell #olympuspen #ofwhimsicalmoments #olympuspolska @olympus_polska #booksonbooks #booksofig #booksbooksbooks #littlefreelibrary #littlebitsof_life #livebeautifully #soulful_moments #simpleandstill

Post udostępniony przez paula sieczko (@ruderecenzuje)

 

Kategoria: Mistrz słowa
Laureat: Miasto książek – Paulina Surniak

Paulina Surniak to kolejna twórczyni polskiego książkowego Internetu, która ma za sobą długą karierę w blogosferze. Pierwszy wpis na blogu „Miasto książek" pojawił się w 2007 roku i od tego czasu Paulina nie schodzi ze sceny, a jej recenzje czyta się z przyjemnością. Blogerkę znaleźć można także na Facebooku oraz Instagramie.

Kategoria: Osobowość twórcza
Laureat: Wielki Buk – Olga Kowalska

Jeśli zaglądacie na Facebooka i YouTube’a, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że słyszeliście o Oldze Kowalskiej i jej blogu „Wielki Buk|". Olga od kilku lat aktywnie działa w sieci na rzecz promocji literatury. Co więcej, blogerka oprócz tworzenia recenzji na blogu, prowadzi także kanał na YouTubie, gdzie subskrybuje ją ponad 18 tysięcy widzów, prowadzi też często spotkania z pisarzami. Nie trzeba chyba dodawać, że na Facebooku możecie lajkować posty Olgi, na Instagramie – podarować jej serduszka pod zdjęciami, a na Twitterze – wysłać krótką wiadomość.

Kategoria: Czarny koń literatury faktu
Laureat: Czytam recenzuję – Rafał Hetman

Prawdopodobnie nie ma wśród blogerów nikogo, kto lepiej znałby się na literaturze faktu. Rafał Hetman, autor bloga „Czytam Recenzuję", zna się na tym gatunku jak mało kto! Jego trafne spostrzeżenia stanowią znakomite wskazówki, po jakie książki warto sięgnąć, a które należy omijać szerokim łukiem. Dla tych, którzy wolą słuchać albo oglądać filmy, mamy dobrą wiadomość – Rafał ma swój kanał na YouTube, a na Spotify dostępny jest regularnie prowadzony przez niego podcast.

Kategoria: Bez znieczulenia
Laureat: Książki na ostro – Paulina Małochleb

Jest krytyczką i badaczką literatury, a także sekretarzem Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, jednak nie za to Paulina Małochleb została przez nas wyróżniona. Autorka na swoim blogu „Książki na ostro" nie owija w bawełnę. Nie jest podatna na marketingowe blurby czy inne chwyty reklamowe. Obszerne, wnikliwe teksty stanowią dla wielu czytelników najlepszą wskazówkę, po które książki sięgnąć warto, a które omijać należy szerokim łukiem.

Kategoria: Indywidualista
Laureat: Pod naporem – Jacek Napora

Idealnie dobrane światło, kadry na tle pełnej świecidełek i bibelotów uroczej biblioteczki. Róż i krzykliwe nagłówki. Też macie czasem tego dość? My w takich momentach wybieramy na kanał „Pod Naporem", prowadzonym od roku przez Jacka Naporę. Filmy tego twórcy wyróżniają się szczerością przekazu, brakiem nadęcia i artystycznej pyszałkowatości. Książki recenzowane przez Jacka Naporę także nie są przypadkowe – omawiane przez niego pozycje z reguły nie są tytułami z list bestsellerów, ale niszowymi i wartościowymi pozycjami.

Kategoria: Influencer w branży
Laureat: Lustro Biblioteki – Barbara Morawiec

Barbara Morawiec sama nazywa się „nowoczesną bibliotekarką”, obecnie odpowiada za kontakty z mediami w Bibliotece Narodowej, a od 2012 roku prowadzi bloga o książkach i tematach okołoksiążkowych „Lustro Biblioteki". To, co wyróżnia blog Barbary Morawiec, to sięganie po różne tematy, nie tylko te związane z tematami bibliotecznymi. Każdy bibliotekarz – i nie tylko – powinien systematycznie odwiedzać jej bloga!

Specjalne wyróżnienia

Choć wymieniliśmy już czołową dziesiątkę twórców, na których warto zwrócić uwagę, nie są to wszyscy, których chcielibyśmy wyróżnić w naszym zestawieniu. Oprócz naszej listy „top 10" przygotowaliśmy 2 wyróżnienia specjalne:

Kategoria: Reformator
Laureat: Domi Czyta – Dominika Matuła

Dominikę Matułę, autorkę profilu na Instagramie „Domi Czyta", postanowiliśmy wyróżnić ze względu na inicjatywę, którą podjęła w ubiegłym roku. Jako niezależna blogerka w odpowiedzi na popularny wówczas film na YouTubie, stworzyła akcję „#Czytaj i pozwól czytać innym". Hashtag i idea wolności nie tylko słowa, ale także doboru lektury okazała się tak wielkim sukcesem, że pomysł szybko podchwycili inni internetowi twórcy. Zaangażowanie Dominiki i Olgi Kowalskiej, która współpracowała z nią przy tej akcji, poparła m.in. firma Legimi. 

Kategoria: Ekspert
Laureat: Blog Bernadetty Darskiej – Bernadetta Darska

Bernadetta Darska jest cenioną krytyczką literacką i doktorem habilitowanym literaturoznawstwa z długoletnim stażem. Oprócz pisania o książkach wykłada także w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM. W swoich krótkich recenzjach na blogu „Nowości książkowe – Blog Bernadetty Darskiej” w profesjonalny sposób prezentuje w pigułce opinie o ostatnio przeczytanych książkach. 

Ciekawe profile książkowe na Instagramie

Wyróżnione przez nas profile na Instagramie są spójne i systematycznie prowadzone. Dobrze pokazują literackie gusta autorów, którzy tylko czasem dotykają kwestii lifestyle'owych, generalnie skupiając się raczej na swych lekturach i „życiu wśród książek". Wielu z wyróżnionych przez nas bookstagramerów wyrobiło sobie tak charakterystyczny styl, że przeglądając stream, od razu można rozpoznać ich zdjęcia. Czyje więc profile na Instagramie przeglądamy ze szczególną przyjemnością?

Lady Margot

Moje dziecko się nudzi

Maw_reads

Weronika_czyta

• Nowalijki

• Książka przyjacielem

• Bardziej lubię książki

• Książkowy świat Moniki

Ciekawe kanały książkowe na YouTubie

W naszym zestawieniu najciekawszych YouTube'owych twórców uwzględniliśmy zarówno weteranów tego kanału, vlogerów bardzo popularnych, jak i tych, którzy dopiero zaczynają, lecz wyróżniają się, a także tych, których oglądamy i słuchamy z przyjemnością.

• Maja K

ComeBook

Book Reviews by Anita

Esa Czyta

Strefa Czytacza

Książki zbójeckie

Kto czyta, żyje podwójnie

Czytam i piszę

• TuCzytam

Polskie podcasty o książkach

W tej kategorii wyróżniamy w tym roku jedynie Czytu Czytu. To – według Spotify – najpopularniejszy polski podcast prowadzony wyłącznie przez kobiety. To także najpopularniejszy podcast książkowy i jeden z niewielu (obok m.in. wspomnianego wcześniej Rafała Hetmana), które da się słuchać. Z uwagą przyglądamy się także podcastowi Wojtka Szota, licząc, że za rok będziemy go mogli uwzględnić wraz z zupełnie nowymi podcastami – na tym polu miłośnicy książki mają bowiem jeszcze sporo do zrobienia.

W Dniu Blogera wszystkim twórcom składamy najserdeczniejsze życzenia! Niech spod Waszych klawiatur wychodzą tylko dobre teksty!

Prowadzisz bloga? Wpisz się na naszą listę blogerów! Już niebawem na łamach naszego portalu kolejne zestawienie blogerów!

A Wy, jakie blogi czytacie? A może jakieś prowadzicie?  

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar uĹźytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Dodany: 2019-10-20 03:26:41
0 +-

Nie mam nic przeciwko mówieniu o książkach na blogu czy Youtube - wręcz przeciwnie, dobrze promować wartościowe książki wszelkimi kanałami. Sęk w tym, że obok Czechowicza, który o książkach pisze bardzo sensownie, zamieszczacie tu różnych tandetnych "maestrów instagrama" i innych blogerów masowo publikujących notki-laurki, zdjęcia z ksiązkami i kawą czy króciutkie filmiki ze wszystkim, co wydawnictwo da za darmo. Czy naprawdę takie kanały są warte promowania?

Avatar uĹźytkownika - bachacz
bachacz
Dodany: 2019-09-06 06:38:04
0 +-

Zdarza mi się czytać, jednak nie systematycznie a raczej jako wskazówkę dotyczącą konkretnej lektury. 

Avatar uĹźytkownika - Gosiaczek
Gosiaczek
Dodany: 2019-09-02 12:35:28
0 +-

Wielu z nich odwiedzam :)

Avatar uĹźytkownika - Joannate
Joannate
Dodany: 2019-09-02 09:09:06
0 +-

Zdarza mi się zerkać na blogi w poszukiwaniu inspiracji. 

Avatar uĹźytkownika - Ashka
Ashka
Dodany: 2019-09-01 12:35:19
0 +-

Ja osobiście rzadko zaglądam na blogi książkowe, a filmików książkom poświęconych już w ogóle nie oglądam. Za to od niedawna prowadzę książkowego instagrama (@bookowa_dama) i obserwuję tam wiele innych bookstagramów.

Avatar uĹźytkownika - violabu
violabu
Dodany: 2019-08-31 20:27:53
0 +-

Jak dużo tych blogów! I dobrze.

Jeszcze rok temu zupełnie się nimi nie interesowałam, ale od kiedy wewnętrzna konieczność usystematyzowania i zatrzymania swoich myśli o książkach pchnęła mnie do założenia własnego bloga, to odkryłam wiele wartościowych stron.

Sama porwałam się na takie wyzwanie dopiero w momencie, gdy prawdopodobnie blogi odchodzą do lamusa i byłam przekonana, że będę robić to tylko dla własnej satysfakcji. 

Powyższe przykłady pokazują jednak, że rzetelność zawsze może być doceniona, zatem po przeczytaniu artykułu czuję się zmotywowana.


Opinie na swoim blogu wystawiam z reguły o starych wydaniach książek. Lubię klasyki oraz mało znane ,,perełki". Poza tym uwielbiam wycieczki inspirowane tematyką książek, jak i ich stroną fizyczną (na tę chwilę głównie po Londynie z racji miejsca zamieszkania).

Serdecznie zapraszam na ksiazkizestrychu.blogspot.com.Czytam blogi, ale nie oglądam na youtube, ani nie słucham podcastów, bo jako wzrokowiec najbardziej skupiam się na tym, co widzę, a nie na tym co słyszę.


Polecsne w artykule blogi chętnie odwiedzę!

Avatar uĹźytkownika - Eskarina
Eskarina
Dodany: 2019-08-31 18:17:48
0 +-

Dużo dobrych adresów :) Często zaglądam na blogi. Podcasty i vlogi raczej nie dla mnie, bo na słuchaniu nie mogę się skupić.


Od siebie polecam:

https://coczytamiogladam.blogspot.com/ 

Literatura ambitna, dużo literatury faktu.


seczytam.blogspot.com/  

Przede wszystkim fantastyka, trochę książek poświęconych historii, a także rozprawy z teoriami spiskowymi. 


oraz kanał książkowy Grafzero https://www.youtube.com/channel/UCOa9DrWZVNSu8jLcnQNZubg

Avatar uĹźytkownika - Justyna641
Justyna641
Dodany: 2019-08-31 16:16:39
0 +-

Oglądam sporo kanałów na youtube o książkach i ich twórcy robią naprawdę dobrą robotę, choć brakuje mi kanału z literaturą faktu i historyczną.

Avatar uĹźytkownika - iwona-annadylewicz
iwona-annadylewicz
Dodany: 2019-08-31 15:16:57
Edytowany: 2019-08-31 16:39:21
0 +-

Ze swojej strony polecam:

https://www.czyt-nik.pl/;

https://thievingbooks.blogspot.com/;

https://ksiazkowezacisze.blogspot.com/;

https://czytanieisluchanie.blogspot.com/

https://rudabiblioteczka.blogspot.com/;

http://czytam-wszystko.blogspot.com/;

https://sztukater.pl/;

http://www.qulturaslowa.pl/;


Tam znajdziecie rzetelne recenzje i mnóstwo propozycji dobrej lektury. 

Avatar uĹźytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2019-08-31 14:25:19
0 +-

Czasem zaglądam tu i ówdzie  :)

Avatar uĹźytkownika - monikabudzinska
monikabudzinska
Dodany: 2019-08-31 12:37:21
1 +-

Z przyjemnością przeczytałam cały artykuł, gdyż dopiero raczkuję. Kilka kanałów znam i sama z przyjemnością oglądam np. Esa czyta, Czytam i piszę czy Okoń w sieci. Ja od dłuższego czasu prowadzę profil na instagramie tylko__czytam. Od niedawna nagrywam też recenzje na you tubie. Mój kanał nazwałam: Tylko czytam. 

Mam nadzieję zostać tam na dłużej. Czytam od zawsze, teraz skupiłam się najbardziej na biografiach i książkach historycznych. Lubię książki z historiaą w tle. I klasykę literatury. Trochę współpracuję z wydawnictwami, bo prowadzę też od 6  lat fanpage na Facebooku Dwudziestolecie międzywojenne. Tyle o mnie. Pozdrawiam. 

Avatar uĹźytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2019-08-31 12:30:42
1 +-

Dobrego pióra, ciekawych książek, wielu obserwatorów i odsłon. Najlepszego blogowego dla nas! :)


Avatar uĹźytkownika - Lenka83
Lenka83
Dodany: 2019-08-31 09:54:09
0 +-

Jestem osobą która nie czyta blogów....

Avatar uĹźytkownika - azetka79
azetka79
Dodany: 2019-08-31 09:27:27
0 +-

Wow pozdrawiam wszystkich blogerów,do których też"okazyjnie"należę. Wielkich ilości odsłon, dobrych wiadomości 

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Pokaż wszystkie recenzje