reklama

TOP 10 influencerów książkowych w Polsce

Autor: pobarski

Blogowanie to bardzo popularna forma wyrażania siebie w sieci. Dzięki darmowym portalom oferującym usługi hostingowe dla blogerów każdy całkowicie bezpłatnie ma szansę stworzyć własnego bloga i pisać, o czym tylko zapragnie – od recenzji kosmetyków, ubrań czy garnków, aż po… literaturę! Blogerzy mają też swoje święto, które przypada zawsze 31 sierpnia.

Blogi książkowe od lat są dość popularne. Od niedawna – oprócz słowa pisanego – konkurują z nimi kanały na YouTubie, a także influencerzy w social mediach. Jednak kto tak naprawdę przez ostatnie lata zgromadził największą liczbę czytelników i czyje recenzje są najchętniej czytane lub oglądane w Polsce? Kogo rzeczywiście warto czytać?

Wielki Buk

Olga z Wielkiego Buka pochwalić może się nie tylko kilkoma latami systematycznej pracy na blogu, ale także niezłymi filmami na swoim kanale na YouTubie. Olga idealnie łączy książkowego bloga z kanałem, a zatem udowadnia, że tekst nie musi konkurować z filmem!

Olga z Wielkiego Buka wygrała m.in. współorganizowany przez nasz portal konkurs na Literacki Blog Roku w 2015 r. Tekst Olgi pojawił się także na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jej kanał na YouTubie ma ponad 13 tysięcy subskrypcji, a profil na Facebooku – prawie 11 tysięcy polubień.


Krytycznym okiem

Krytycznym okiem to jeden z najstarszych, ale nadal prężnie działających blogów w blogosferze książkowej. Autorem bloga jest Jarosław Czechowicz – polonista.

Pierwsze recenzje Jarka Czechowicza pojawiły się w sierpniu 2007 roku i od tamtego czasu bloger nie zwalnia tempa! Nie tylko recenzuje książki, ale także niejednokrotnie bywał jurorem w konkursach literackich, występował w mediach, prowadził spotkania autorskie i wydał swoje rozmowy z pisarzami.

Profil Krytycznym okiem na Facebooku gromadzi sporą liczbę wiernych czytelników, którzy chętnie biorą udział w dyskusjach i odpowiadają na posty Czechowicza.


Na regale u Marty Mrowiec

Marta Mrowiec to kolejny popularny twórca w książkowej części blogosfery! Marta na swoim blogu wrzuca oryginalne, ciekawe notki na temat przeczytanych lektur, a oprócz tego – felietony i teksty publicystyczne.

Co ciekawe, Marta Mrowiec kojarzy się nie tylko z książkami – pisze bowiem także o muzyce!

Na Facebooku znajdziecie jej stronę pod nazwą Na regale u Marty Mrowiec 2.0. Dwójka na końcu nazwy wynika z tego, że swego czasu Marta – przez działania sił nieczystych – straciła dostęp do swojego fanpage’a i na Facebooku musiała zacząć całkiem od nowa!


CzytamRecenzuję.pl

CzytamRecenzuję.pl to prowadzony od 2013 roku blog poświęcony książkom, w szczególności literaturze faktu. Autorem bloga jest Rafał Hetman, który prowadzi także kanał na YouTubie pod nazwą… Vlog o książkach. Zaskoczeni?

Oprócz kanału na YouTubie, Hetman może pochwalić się także prawie trzynastotysięczną publiką na Facebooku. To zdecydowanie robi wrażenie – szczególnie jak na recenzenta zajmującego się stosunkowo niszowym gatunkiem literackim!


Nowości książkowe - Blog Bernadetty Darskiej

 

Blog Bernadetty Darskiej to miejsce dla każdego, kto lubi czytać rzeczowe recenzje napisane przez profesjonalistę! Bernadetta Darska jest doktorem habilitowanym literaturoznawstwa. Zajmuje się krytyką literacką i pracuje w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Na blogu Darskiej znajdują się opinie o książkach – literaturoznawczyni zajmuje się zarówno prozą polską, jak i obcą, a także reportażami.


Book Reviews by Anita

Chyba nie ma osoby, która nie znałaby tego kanału! Anita z vloga Book Reviews to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych polskich vlogerek książkowych!

Anita działa od paru lat, a każdy jej film gromadzi kilkotysięczną widownię! Vlogerka zaangażowana jest w wiele akcji, nierzadko spotkać ją można na Targach Książki.

Jej kanał na YouTubie zgromadził ponad 50 tysięcy obserwujących! To naprawdę imponująca liczba, która cały czas wzrasta!


Czytam, bo lubię

Blog Czytam, bo lubię to kolejne bardzo ważne miejsce w polskiej blogosferze. Prowadzony jest od listopada 2008 roku przez Agnieszkę Kalus – anglistkę i pedagoga.

Przez ten czas blogerka zgromadziła rzeszę czytelników, którzy z wytęsknieniem czekają na każdy jej post. Co więcej – Agnieszka Kalus nie tylko recenzuje książki, ale także je… tłumaczy!

I chociaż „lajki" o niczym nie świadczą, to musicie sami przyznać – jej profil na Facebooku i ponad 73 tysiące fanów to naprawdę kanał, który zasługuje na brawa!


Okoń w sieci

Marcin Okoniewski w liternecie zadebiutował zaledwie dwa lata temu, ale ostatnio jest bardzo aktywnym internetowym twórcą. Swoimi filmami podbił już wiele serc polskich czytelników, a do lektury zachęca kolejnych internautów.

Na swoim kanale „Okoń w sieci" komentuje przeczytane książki, a także mówi o sprawach okołoksiążkowych. Marcin brał udział także w tegorocznych Warszawskich Targach Książki, gdzie spotykał się ze swoimi odbiorcami i robił z nimi zabawne zdjęcia. Autor aktywnie uczestniczy w promocji konkretnych książek, produkując booktrailery.

Nie ma wątpliwości, że Okoń w sieci to kanał, który świetnie się zapowiada i jesteśmy pewni, że jego autor jeszcze niejednokrotnie nas zaskoczy.


Miasto książek

Z całą pewnością kojarzycie Paulinę z bloga Miasto Książek. Od kilku dobrych lat blogerka obecna jest w sieci i – mamy nadzieję – nadal będzie tworzyła świetne wpisy o literaturze.

Jej blog był wielokrotnie nagradzany, między innymi w naszym konkursie na Literacki Blog Roku (2011). Samo Miasto Książek wystartowało w 2007 roku, czyli… jedenaście lat temu! I jeśli nie jest to najstarszy polski blog o książkach, to z pewnością najdłużej prowadzony tak aktywnie.


Strefa Czytacza

;

Strefa Czytacza to kanał, który z pewnością spodoba się wszystkim czytelnikom książek młodzieżowych. Jak sami prowadzący go vlogerzy mówią – jest to królestwo książki młodzieżowej!

Niezwykła dla odbiorców jest też forma, w której autorzy vloga prezentują się na filmach. Często pojawiają się bowiem w… pasujących do omawianej książki kostiumach. Książkowi youtuberzy gwarantują zatem nie tylko ciekawe recenzje młodzieżówek, ale też mnóstwo śmiechu!


Z okazji Dnia Blogera składamy też najserdeczniejsze życzenia blogerom współpracującym z naszą redakcją: Patrykowi Obarskiemu, który przygotował dla Was powyższe zestawienie (https://moje-bestsellery.blogspot.com/), Beacie Bednarz (http://beata-szczurwantykwariacie.blogspot.com/), Dorocie Józefiak (http://kulturalnamysz.blogspot.com/), Katarzynie Kurowskiej (http://przekladanieckulturalny.pl/), Karolinie Musze (https://bibliotekainspiracji.pl/), Annie Globisz (http://www.recenzjeksiazek.pl/), Natalii Szumskiej (http://kotnakrecacz.pl/) i Monice Witczak (http://czytajacamama.pl/).   

Wielu czytelników i nieustającej inspiracji życzymy też wszystkim blogerom, którzy nas regularnie odwiedzają i którzy aktywnie korzystają z naszego serwisu. Może to dobry czas, by się ujawnić lub przypomnieć? :) 

Jakie blogi lubicie odwiedzać? I ilu książkowych twórców internetowych z tej listy znacie?

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - szymonowedyk
szymonowedyk
Dodany: 2019-06-12 10:12:11
0 +-

I mi udało się przygotować ciekawą listę najlepszych książek. Tutaj https://jaksierozwijac.pl/top-ksiazki-jakie-warto-przeczytac/

Avatar użytkownika - pobarski
pobarski
Dodany: 2018-09-04 16:07:56
0 +-

@Emilly26  Warto zacząć budować swoją społeczność w social mediach! :)

Avatar użytkownika - gosiaczek
gosiaczek
Dodany: 2018-09-03 14:40:31
0 +-

Znam wiele blogów, ale zdarzyły się i takie o których nie słyszałam :)

Avatar użytkownika - emilly26
emilly26
Dodany: 2018-09-02 00:25:06
0 +-

Muszę przyznać ,że mój blog też istnieje od niedawna, ale nie wiem jak go promować, aby mógł ujrzeć swoje światło dzienne.

Avatar użytkownika - slk
slk
Dodany: 2018-09-01 20:58:39
0 +-

@Vanillivi Darska, Czechowicz, Hetman. Znasz lepszych? Jeśli tak - podziel się linkami, chętnie zaczniemy ich blogi odwiedzać.  

Avatar użytkownika - jahunter3012
jahunter3012
Dodany: 2018-09-01 12:57:19
0 +-

Od czasu do czasu zajrzę na jakiś blog, ale najczęściej na kulinarny ;)

Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Dodany: 2018-08-31 22:03:16
0 +-

Bookparadise.pl :)

Avatar użytkownika - slena1098
slena1098
Dodany: 2018-08-31 21:50:36
0 +-

Moi ulubieni blogerzy to m.in.: ladymargot i subiektywnie o książkach.

Avatar użytkownika - Vanillivi
Vanillivi
Dodany: 2018-08-31 21:39:46
0 +-

Szkoda, że wybraliście najbardziej popularne blogi, a nie te, które wyróżniają się jakością. 

Avatar użytkownika - katiewa92
katiewa92
Dodany: 2018-08-31 14:18:53
0 +-

Nie zaglądam na blogi, nie mam czasu na to...

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Dodany: 2018-08-31 10:13:12
0 +-

Kilka znam i bardzo cenię :)

Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Dodany: 2018-08-31 08:54:53
0 +-

Wszystkiego Naj:):):)

Avatar użytkownika - kanon
kanon
Dodany: 2018-08-31 08:44:59
0 +-

Wszystkim blogerom, zwłaszcza tym książkowym - spełnienia marzeń przy realizowaniu swoich pasji ! 

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Dodany: 2018-08-31 08:35:43
0 +-

Nie wszystkich tych blogerów znam.

Niech się święci!

Avatar użytkownika - mafia
mafia
Dodany: 2018-08-31 08:13:21
0 +-

Nie wszystkich miałam okazję poznać. Wszystkiego najlepszego życzę wszystkim blogerom. :)

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Dodany: 2018-08-31 07:59:08
0 +-

Super zestawienie! Zapoznam się z tymi stronami, bo znam tylko kilka z nich :) 

Warto przeczytać

Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna
Maryla i Debora
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Oddać serce
Lindsay Harrel
Oddać serce
Pokaż wszystkie recenzje