TOP influencerów książkowych 2020 – zestawienie najlepszych blogerów książkowych

Data: 2020-08-31 10:46:02 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Co roku 31 sierpnia obchodzony jest Dzień Blogów. Od kilku już lat na łamach naszego serwisu przedstawiamy najbardziej wpływowych, najciekawszych twórców internetowych, którzy skupiają swoje działania wokół promocji literatury. Kogo warto wyróżnić w tym roku? Czyje blogi warto czytać? Czyje profile – obserwować?

Od kilku lat portal Granice.pl przygotowuje zestawienie „TOP influencerów książkowych” z okazji obchodzonego 31 sierpnia Dnia Blogów. W naszym zestawieniu przedstawiamy twórców, którzy w ostatnim roku (od sierpnia 2019 r. do sierpnia 2020 r.) najbardziej aktywnie promowali literaturę w sieci. 

Czytaj także: TOP influencerów książkowych 2019 – zestawienie najlepszych blogerów książkowych 2019 r.

Chociaż określenie „influencer” budzi kontrowersje – szczególnie wśród językowych purystów – to zarazem znakomicie pokazuje, jak różnorodną aktywność związaną ze światem literatury podejmują internetowi twórcy. W zestawieniu znaleźć można bowiem najbardziej wartościowe, interesujące i wpływowe blogi, vlogi, kanały na YouTube, podcasty i konta w serwisach społecznościowych, których twórcy promują literaturę i modę na czytanie. Czynią to poprzez teksty, fotografie, filmy, a także nagrania dźwiękowe. 

Od początku sierpnia 2020 roku czytelnicy mieli szansę zgłaszać swoich ulubionych twórców, a czynili to na Facebooku, mailowo lub za pośrednictwem formularza w portalu Granice.pl. W ostatnim tygodniu sierpnia redakcja serwisu zapoznała się ze wszystkimi nadesłanymi propozycjami i wybrała zwycięzców, uwzględniając nie tylko zasięg twórcy, ale także merytoryczną wartość treści, sposób komunikacji i faktyczne zaangażowanie na rynku książki.

Zależało nam na tym, by w zestawieniu znaleźli się zarówno twórcy przygotowujący obszerne szkice krytycznoliterackie, ludzie zawodowo związani z rynkiem książki, jak i czytelnicy, którzy mówią przede wszystkim o emocjach, jakie wzbudziły w nich ostatnie lektury. Ważne było dla nas także to, by danego blogu nie śledziło jedynie grono kilku członków rodziny danego twórcy, choć same liczby nie były kryterium decydującym o wyborze laureatów – mówi Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl.

Spośród wszystkich zgłoszeń członkowie redakcji naszego serwisu postanowili wyróżnić trzy grupy twórców. Przede wszystkim – zgodnie z hasłem przewodnim, które przyświeca naszej inicjatywie – „TOP 10 influencerów 2020”. W tej kategorii znaleźli się twórcy cieszący się największą popularnością, wykazujący największe zaangażowanie w promocję czytelnictwa i tworzący najciekawsze treści. Pozostałe kategorie to „Profesjonaliści”, czyli internetowi twórcy, którzy od lat widoczni są w mediach, wciąż wyróżniają się dużym zaangażowaniem i tworzą treści na najwyższym poziomie. Są wśród nich dziennikarze zawodowo zajmujący się rynkiem książki, krytycy literaccy czy redaktorzy i tłumacze. Ich obecność na liście wpływowych twórców nie jest zatem zaskoczeniem. „Białe kruki” to z kolei kategoria, w której znaleźli się twórcy aspirujący do czołowej dziesiątki, twórcy szczególnie godnych uwagi blogów czy profili w social mediach.

Łącznie wyróżnionych zostało 32 twórców internetowych. Poniżej przedstawiamy szczegółowe wyniki tegorocznego zestawienia: 

TOP 10 influencerów książkowych 2020 

Domi Czyta 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Domi Czyta / Poland / ♡ (@domiczytapl)

W ubiegłym roku otrzymała specjalne wyróżnienie jako „reformatorka” za zorganizowanie akcji „Czytaj i pozwól czytać innym”, będącej odpowiedzią na popularny wówczas film na YouTube. W tym roku Dominika Matuła nie spoczęła na laurach i rozpoczęła akcję „Czytaj legalnie i pozwól legalnie czytać innym”, by uświadomić czytelnikom szkodliwość pobierania nielegalnych ebooków z internetu, by wskazać, że to kradzież, by zachęcić do korzystania z legalnych źródeł. Akcja wywołała prawdziwą burzę, czytelnicy włączyli się w usuwanie z sieci pirackich e-booków, przedsięwzięcie wsparło też wielu ludzi książki. To zdecydowanie jedna z większych i ciekawszych akcji w liternecie w ciągu ostatniego roku i już tylko za nią Domi Czyta należy się miejsce w czołowej dziesiątce. Ale Domi Czyta to także blog oraz bardzo spójne i często aktualizowane profile na Instagramie i Facebooku. 

Rude Recenzuje 

18 700 fanów na Instagramie Pauli Sieczko robi wrażenie. Jednak – jako się rzekło – nie nagradzamy za same liczby. Za to za świetne zdjęcia – już tak. Rozpoznawalna estetyka, skupienie się przede wszystkim na pozycjach kryminalnych i angażowanie do dyskusji na Instagramie to jedna sprawa. Druga to systematycznie prowadzony blog ze stałą rubryką z przeglądem najciekawszych zapowiedzi miesiąca. Opinie o książkach – wyczerpujące, oceny poparte rzeczowymi argumentami. Solidna robota, a z naszej strony – wysoka ocena. 

Literacki GPS 

Nie jest to na pewno ani blog o największym zasięgu, ani najczęściej aktualizowany spośród tegorocznych nagrodzonych. Ale sięgnijcie po te teksty, daleko wykraczające poza ramy recenzji. Autorka pisze rzeczowo i obszernie, często osadzając omawianą książkę w szerszym literackim kontekście – znać doktora z Instytutu Badań Literackich PAN. Ale Katarzyna Buszkowska nie tworzy hermetycznych tekstów, nie ma w jej artykułach naukowej sztywności czy zadęcia. Pisze za to o miejscach w literaturze, które są godne odkrycia. Warto odkryć je wraz z autorką – i warto odkryć jej blog. 

Zaksiążkowane 

Zaksiążkowane to z całą pewnością „odkrycie roku” tej edycji. Autorki założonego przed rokiem kanału na YouTube, 12-letnia Tola i 20-letnia Zuzia, to siostry, które od kilku miesięcy dzielą się w sieci swoją pasją do literatury. Ich oryginalne i pełne pozytywnej energii filmy spodobały się tysiącom widzów – od października 2019 r. YouTuberkom udało się zdobyć ponad 55 tysięcy subskrypcji, a ich najpopularniejszy filmik zobaczyło ponad 230 tysięcy widzów. Dziewczyny, pomimo młodego wieku, czytają sporo książek – nie tylko publikacji dla młodzieży, lecz także nieco poważniejszych publikacji. Sukces zawdzięczają swojej naturalności i niewymuszonym opiniom

Bajkochłonka 

Bajkochłonka to blog, który od paru lat tworzy Julita Pasikowska. Zawodowo zajmuje się fotografią, po godzinach jako blogerka doradza w wyborze najlepszych publikacji dla dzieci i młodzieży. Julita Pasikowska na swoim blogu mówi nie tylko o książkach dla najmłodszych, lecz również dla nieco starszych czytelników, nieco miejsca poświęca również grom planszowym. Każdy z wpisów okraszony jest atrakcyjnymi zdjęciami i w wyczerpujący sposób przedstawia omawiane publikacje

Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi 

Bardziej Lubię Książki Niż Ludzi to autorski blog stworzony przez bibliotekarkę, Dianę Chmiel. Bloguje od pięciu lat i wciąż nie opuszczają ją dobre pomysły. Teraz Diana korzysta z wielu kanałów, dzięki którym może dotrzeć do czytelników - robi to za pomocą bloga, YouTube’a, Twittera oraz Instagrama. 

Księgarka na regale 

Chociaż w ciągu miesiąca na blogu Elwiry Przyjemskiej nie pojawia się kilkadziesiąt nowych materiałów, to jej teksty są przemyślanymi i wartościowymi opiniami, co doceniane jest przez czytelników. Na uwagę zasługują jednak także media społecznościowe, które autorka “Księgarki na regale” prowadzi z dużym zaangażowaniem. Dzięki swojej pracy blogerka zdobyła spory zasięg wiernych obserwatorów, a jej zdjęcia na Instagramie łączy ciekawa koncepcja wizualna

Na regale u Marty Mrowiec 

Od kilku lat na swój regał czytelników regularnie zaprasza Marta Mrowiec – blogerka, czytelniczka i fotografka. Na swoim Facebooku “Na regale u Marty Mrowiec 2.0.” zaraża czytaniem, a na Instagramie daje się poznać prywatnie. Blog Marty z kolei zachwyca stojącymi na wysokim poziomie tekstami, wśród których wyróżnić możemy zarówno recenzje, zestawienia i cykliczne posty tematyczne, zwraca również uwagę niezwykle atrakcyjna szata graficzna bloga

Rudym Spojrzeniem 

Rudym Spojrzeniem to blog osobisty tworzony przez Martę Kraszewską. Prowadzony od kilku lat blog powstał jako miejsce, w którym jego autorka mogłaby dzielić się własnymi opiniami o przeczytanych niedawno książkach. Teraz Marta dociera do czytelników za sprawą Facebooka, Instagrama i Twittera. Wśród fanów szczególnie znana jest m.in. za sprawą swoich cykli-wyzwań, m.in.  #wyzwaniewypozyczone czy #polecamksiazkidladzieci, w które angażuje Internautów. W recenzjach wyraźnie punktuje wady i zalety czytanych książek, a profil na Instagramie prowadzi w dwóch językach: polskim i angielskim

zaczytana.querida 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Maja Wiktorowicz (@zaczytana.querida)

Zacznijmy od kwestii technicznych: zdjęcia na instagramowym profilu Mai Wiktorowicz składają się na spójną całość, kolorystyka, wykorzystanie światła i cienia, zastosowane filtry – wszystko tu po prostu „gra”. Dodatkowym atutem są świetne pomysły na niektóre zdjęcia. Subtelne, delikatne, może nawet nieco eteryczne – takie są fotografie i opinie o nich. Wiktorowicz czasem zamieszcza w opisach świetnie dobrane fragmenty książek, ale też zaprasza instagramową społeczność do dyskusji. Przeglądanie jej kanału to jak uczestnictwo w rozmowie o literaturze. W rozmowie bez zadęcia – ale na poziomie. 

Profesjonaliści 

Znamy ich doskonale, w większości powracają w przygotowywanych przez nas zestawieniach od lat. Są zawodowcami – dziennikarzami, redaktorami, krytykami literackimi, regularnie współpracują z wydawcami. To „starzy wyjadacze” rynku książki, których materiały są profesjonalnie przygotowane, atrakcyjne i docierają do bardzo wielu odbiorców. Trzeba ich znać – i warto obserwować. 

Krytycznym okiem 

Krytycznym okiem to blog prowadzony od 2007 r. przez Jarosława Czechowicza, absolwenta filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, recenzenta, nauczyciela i pisarza. Autor bloga od lat opowiada o nowościach na rynku książki. Jego opinie faktycznie wpływają na decyzje zakupowe wielu czytelników, szalenie cenią je pisarze i wydawcy.

Kurzojady 

Kurzojady to jedna z najpopularniejszych „blogerskich” marek w Polsce. Kurzojady powstały w 2013 r., a przez ostatnie siedem lat przechodziły kolejne przemiany. Od 2019 r. Kurzojady prowadzi już tylko założycielka profilu, Olga Wróbel. Kurzojady na Facebooku obserwuje ponad 30 tysięcy osób, teksty Olgi publikowane są m.in. na stronie Empiku. 

Lady Margot

Lady Margot to prowadzony od 2015 r. blog literacki Małgorzaty Tinc. Autorka ma swój styl, który umiejętnie łączy z pasjami – literaturą, podróżami i szeroko rozumianym lifestylem. Na swoim blogu umieszcza wartościowe rekomendacje książek – zarówno bestsellerów, jak i nieco bardziej niszowych pozycji. Na Instagramie Lady Margot lifestyle przeplata się z literaturą, dzięki czemu autorka może dotrzeć z treściami dotyczącymi książek nawet do osób, które nie są nałogowymi czytelnikami. Zwraca uwagę na bardzo wysoki poziom estetyczny zdjęć oraz spójność profilu.

Nowości książkowe - blog Bernadetty Darskiej 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Bernadetta Darska (@bernadettadarska)

„Nowości książkowe” to blog Bernadetty Darskiej, literaturoznawczyni i wykładowczyni na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Dzięki opiniom na swoim blogu Bernadetta Darska skłania do debaty i krytycznoliterackiego spojrzenia na książki należące do popkultury. W czasie pandemii autorka prowadziła akcję „Wirus czytania”, pragnąc zarażać miłością do literatury i odczarować negatywne skojarzenia związane ze słowem „Wirus”. I choć zasięgi są w tym przypadku mocno skromne, to bez wątpienia „Nowości książkowe” wraz z autorką warto śledzić. W 2019 r. Bernadetta Darska za swój blog otrzymała również nagrodę „PIK-owy Laur”. 

Okoń w sieci 

Czy w ostatnich latach w sieci pojawił się bardziej charyzmatyczny i z większym profesjonalizmem podchodzący do swojej działalności YouTuber książkowy niż Marcin Okoniewski? Naszym zdaniem nie, dlatego w tym roku pojawił się na naszej liście „Profesjonalistów” właśnie. Na swoich kanałach „Okoń w sieci” Marcin Okoniewski tworzy niezwykle atrakcyjne wizualnie materiały, które spodobać się mogą zwłaszcza młodszym czytelnikom.

CzytamRecenzuje.pl 

CzytamRecenzuje.pl to blog stworzony przez Rafała Hetmana. Autor na swojej stronie pisze o książkach, wiele poświęcając zwłaszcza literaturze faktu, za co ceniony jest przez czytelników. Jednak to nie jedyne miejsce, w którym można zobaczyć Rafała Hetmana – od sierpnia 2019 r. bloger nagrywa także filmy na YouTube oraz tworzy podcasty na platformy takie jak Spotify czy iTunes. To, co wyróżnia Rafała Hetmana, to autentyczność i duża wiarygodność w kwestii prezentowanych opinii, a także wysoki poziom każdej przygotowanej rekomendacji. 

Rozmawiam, bo lubię 

„Rozmawiam, bo lubię” to profile na Instagramie i Facebooku, a także kanał na YouTube tworzony przez Weronikę Wawrzkowicz-Nasternak, która jako dziennikarka pracowała m.in. Chillizet i Canal+. Wawrzkowicz śledzi ponad 8 tysięcy osób na Facebooku, a na jej blogu wciąż pojawiają się kolejne treści – autorka sięga zarówno po książki trudne, jak i po bestsellery. Warte uwagi są szczególnie świetne rozmowy przeprowadzane przez autorkę bloga z twórcami. Wawrzkowicz sporo miejsca poświęca też kinu.  

Subiektywnie o książkach

Subiektywnie o książkach to miejsce, które od lat z pasją prowadzone jest przez Wioletę Sadowską. Sama mówi o sobie, że „promuje czytelnictwo”. I rzeczywiście – to, co robi, zdecydowanie wykracza poza zwykłe blogowanie. Na swoim blogu zamieszcza ciekawe opinie o książkach, często także prowadzi i moderuje spotkania autorskie ze znanymi pisarzami. Dzięki temu, że robi to, co kocha, z jej zdaniem liczą się nie tylko czytelnicy, ale i wydawcy. 

Wielki Buk

Olga Kowalska swojego bloga „Wielki Buk” założyła w 2012 r. i od tego czasu aktywnie promuje literaturę w sieci. Od momentu założenia bloga wiele się jednak zmieniło i dziś Olga nie ogranicza się do jednego kanału, a udziela się zarówno na blogu, jak i w mediach społecznościowych czy na YouTubie. W swoich materiałach z reguły omawia książki z głównego nurtu, dzięki czemu jej szczere opinie docierają do szerokiego grona odbiorców. Jak sama przyznaje, nie cierpi patosu i zgodnie z tą myślą od lat przygotowuje kolejne materiały. 

Zdaniem Szota 

Chociaż profil Zdaniem Szota jest dość nowy, to sam jego autor od lat znany jest na rynku książki. Wojciech Szot, bo o nim mowa, w ubiegłym roku przestał współprowadzić „Kurzojady” i założył własny blog opiniotwórczy. Od maja 2019 r. na swoim profilu na Facebooku udało mu się zdobyć ponad 19 tysięcy fanów. Udostępnia ciekawe materiały, zwłaszcza dotyczące książek z nurtu literatury wysokiej i poezji. Wojciech Szot tworzy także interesujące podcasty, w których rozmawia z twórcami, niedawno nakładem Wydawnictwa Dowody na Istnienie ukazała się jego książka – „Panna Doktór Sadowska”. 

Białe kruki

W tej kategorii przedstawiamy kilkunastu twórców, których blogi czy profile w serwisach społecznościowych po prostu warto śledzić. Kto wie – może w przyszłym roku znajdą się w naszym zestawieniu 10 najważniejszych książkowych influencerów? 

Polecani twórcy: 

52 Book Challenge PL

- Nie oceniam po okładkach

- Blog pod Małym Aniołem

- Grozownia.pl

- Stacja Książka

- Literackie skarby świata całego

- SieCzyta.com.pl

- Nowalijki.com

- Ania Globisz, @ksiazka_przyjacielem

- Edyta Giersz, @motheroftworeads

- @literackie_serce

- Paulina Grzymek, @paooska


To wszystko, co przygotowaliśmy w tegorocznym zestawieniu TOP Influencerów książkowych 2020. Gratulujemy wszystkim wyróżnionym, a z okazji dnia blogów życzymy każdemu internetowemu twórcy wszystkiego dobrego!

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Pokaż wszystkie recenzje