W poznańskiej bibliotece odnaleziono 27 nowych pozycji z prywatnej biblioteki braci Grimm!

Data: 2024-04-23 08:58:14 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Badaczki Uniwersytetu Poznańskiego dokonały niesamowitego odkrycia! Odnalazły one około trzydziestu książek pochodzących z prywatnych zbiorów braci Grimm!

Książki z prywatnych zbiorów braci Grimm.fot. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu / facebook.com

Baśnie braci Grimm to zdecydowanie jeden z najsłynniejszych zbiorów opowieści dla starszych i młodszych czytelników. Jego autorzy – Jakub oraz Wilhelm Grimm – są równie często, co ich twórczość, przedmiotem badań. Stworzone przez nich opowieści do dziś inspirują nowe pokolenia twórców. Ostatnio na Netfliksie zadebiutowało anime tworzone na kanwie historii Grimmów zatytułowane Baśnie braci Grimm: Wariacje. Teraz okazuje się, że odkryto interesującą literacką ciekawostkę związaną z księgozbiorem Grimmów.

Aż dwadzieścia siedem pozycji z prywatnej biblioteki Grimmów w Polsce!

Profesor Eliza Pieciul-Karmińska z Wydziału Neofilologii UAM oraz Renata Wilgosiewicz-Skutecka z Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu po niemal półrocznych poszukiwaniach w zbiorach odkryły aż dwadzieścia siedem nowych pozycji z prywatnej biblioteki braci Grimm.

Przeczytaj także: Na warszawskiej stacji metra powstaje biblioteka. Znamy szczegóły!

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zamieścił na swoim facebookowym profilu informację o właśnie odnalezionych woluminach. Jeden z komentujących zastanawia się, jak to się stało, że książki dopiero teraz zostały odkryte. Okazuje się, że w zbiorach biblioteki znajduje się aż siedemdziesiąt tysięcy starych druków, które, mimo że są skatalogowane, to jednak nie wiadomo do kogo kiedyś należały. Renata Wilgosiewicz-Skutecka zdecydowała się odpowiedzieć komentatorowi:

Ponad 70 tysięcy starych druków jest oczywiście skatalogowanych. Katalog starych druków BUP jest dostępny w katalogu kartkowym, również online. Prowadzone obecnie badania obejmują ich retrokonwersję czyli opracowanie do katalogu komputerowego biblioteki przeszukiwanego online, zgodnie z nowymi zasadami katalogowania, opisem proweniencji i opraw. W trakcie tej pracy i prowadzonych badań proweniencyjnych ustalamy dawnych właścicieli. Ale 70 tys. starych druków to jeszcze lata pracy przed nami.

Zaginione egzemplarze przysłużą się w badaniach?

Odkrycie badaczek może być znaczące w kontekście badań nad twórczością Braci Grim, nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Egzemplarze odnalezione w Poznaniu, w niemieckim katalogu Ludwiga Deneckego, zostały oznaczone jako zaginione. To właśnie w Niemczech księgozbiór Grimmów stanowi przedmiot badań sam w sobie. W berlińskiej bibliotece jest on wystawiony i każdy może go obejrzeć.

W artykule opublikowanym w piśmie Biblioteka polskie badaczki piszą:

Odnalezione w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu woluminy pochodzące z prywatnego księgozbioru braci Grimm, które od zakończenia II wojny światowej uchodziły za zaginione, mogą znacznie przyczynić się do rozwoju współczesnych badań grimmowskich, a ponadto dają nadzieję, że w zbiorach BUP znajdują się też inne – uważane za zaginione – pozycje z prywatnej biblioteki Jakuba i Wilhelma

Główną istotą znaleziska nie są jednak konkretne tytuły, a odręczne zapiski wykonane ręką Jakuba czy Wilhelma. To właśnie one najmocniej mogą przysłużyć się współczesnym badaniom nad twórczością braci Grimm. Autorzy często notowali na wyklejkach książek, czy zamieszczali tam interesujące ich motywy. Jak zauważają naukowczynie, to właśnie te zapiski mogą pokazywać, w jaki sposób pracowali pisarze oraz jak dobierali motywy. Możliwe, że odkrycie to zapoczątkuje współpracę polsko-niemiecką nad notatkami.

Przeczytaj także:


 

źródła: amu.edu.pl ; facebook.com 
Tagi: literatura, biblioteka, bracia Grimm,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Baśnie braci Grimm
Wilhelm Grimm0
Okładka książki - Baśnie braci Grimm

Niniejsze wydanie baśni braci Grimm zawiera utwory zebrane i pisane przez Wilhelma i Jakuba w pierwszych dekadach XIX wieku, przeznaczonych dla młodszych...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Pokaż wszystkie recenzje