Recenzja książki: Paderborn

Recenzuje: Sławomir Krempa

Paderborn Remigiusza Mroza to całkiem solidny thriller w jego dorobku, przeznaczony jednak przede wszystkim dla osób, które twórczość tego pisarza całkiem dobrze znają.

Nina Pokora, była żona prokuratora Olgierda Paderborna, po raz kolejny znika z radaru. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że była na tropie seryjnego zabójcy, nazywanego „rzeźnikiem znad Odry". Czy znalazła coś, co sprowadziło na nią niebezpieczeństwo? A może rzeczywiście całkowicie zatraciła się w pracy śledczej? Śladami Niny ruszają Pader z Karoliną Siarkowską. A wkrótce dołączają do nich kolejni, bardzo zaskakujący, sojusznicy.

Paderborn to po prostu Remigiusz Mróz w formie. Całkiem dobrej formie. Dynamiczna, angażująca fabuła, wyraziste (czasem do przesady) postaci, kilka – na szczęście tym razem nie za dużo – autentycznie zaskakujących zwrotów akcji. Dla miłośników Mroza jest też mnóstwo gościnnych występów bohaterów znanych z innych powieści opolskiego pisarza. Całość solidnie polana jest gęstym sosem z astrologii, która jednak – co może wydać się zaskakujące – wcale nie wypada karykaturalnie czy absurdalnie. Jeśli chodzi o research, autor wyraźnie wykracza poza fakty, które można znaleźć w Wikipedii, na czym mocno cierpiały niektóre jego książki. Nie wplata też ich niejako „na siłę” – serwowane czytelnikom informacje są przydatne i znaczące dla fabuły powieści. Astrologia ubarwia tę powieść, nadaje jej kolorytu – podobnie jak wątki związane z popularnymi nie od dziś podcastami true crime. Wrażliwi czytelnicy powinni być świadomi tego, że opisy bywają tu miejscami dość brutalne, choć nie jest to poziom chociażby prozy Chrisa Cartera.

W Paderbornie Remigiusz Mróz rozwija nieco swoje postaci, przede wszystkim oczywiście tytułowego bohatera. Jeszcze lepiej poznajemy życie prywatne jego i jego syna, obserwujemy ewolucję relacji Padera z Siarkowską. Ta zaś staje przed zupełnie nowymi wyzwaniami zawodowymi, nie tylko związanymi z prowadzonym właśnie śledztwem. W tle mamy kolejną odsłonę „polowania” na Piotra Langera, głównego antagonisty Chyłki.

Ogólnie powieść wypada naprawdę nieźle i jeśli ktoś lubi książki Remigiusza Mroza, z pewnością się nie zawiedzie. Warto jednak przed lekturą sięgnąć po powieść Langer, a i znajomość cyklu o Joannie Chyłce może okazać się przydatna. Natomiast podejścia czytelników do Mroza nieprzekonanych raczej ta powieść nie zmieni – trudno zreszta lekturę serii rozpoczynać od środkowego lub końcowego tomu.

Tagi: Remigiusz Mróz kryminał sensacja Chyłka

Kup książkę Paderborn

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Paderborn
Książka
Paderborn
Remigiusz Mróz
Inne książki autora
Iluzjonista
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Iluzjonista

W 1988 roku Gerard Edling prowadził śledztwo, które zakończyło się ujęciem i skazaniem sprawcy serii zagadkowych zabójstw. Z racji ich tajemniczego charakteru...

Operacja Mir
Remigiusz Mróz0
Okładka ksiązki - Operacja Mir

,,Operacja Mir" to powieść, która opisuje, co wydarzyło się po zakończeniu akcji szalenie popularnej powieści ,,Projekt Riese" Parker jest mocno zdezorientowany...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy