Najciekawsze premiery książek w kwietniu 2023 roku. Co warto przeczytać?

Data: 2023-04-06 13:02:35 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

W kwietniu na księgarskie półki trafią kolejne propozycje dla młodzieży, biografie, książki obyczajowe i kryminały. Sprawdzamy, co czeka na czytelników w nadchodzących tygodniach. 

Obrazek w treści Najciekawsze premiery książek w kwietniu 2023 roku. Co warto przeczytać? [jpg]

Chociaż prawdziwy wydawniczy boom planowany jest na maj — miesiąc targów książki w Warszawie (w tym roku — podwójnych!), to także i w kwietniu polskie oficyny nie próżnują. Co trafi na księgarskie półki w najbliższym czasie? 

Premiery 12 kwietnia 2023 roku

Klub czytelniczy dla samotnych serc – Sara Nisha Adams

Klub czytelniczy dla samotnych serc to ciepła i wzruszająca powieść napisana przez Sarę Nishę AdamsKsiążka zostanie wydana pod szyldem Wydawnictwa Illuminatio.

Jednym z bohaterów książki jest wdowiec Mukesh. Mężczyzna cały czas zmaga się ze stratą żony, którą kochał nad życie. Teraz czuję się stary i samotny. Marzy jednak o tym, że uda mu się nawiązać lepszy kontakt z wnuczką. Dziewczynka także tęskni za ukochaną babcią, z którą łączyła ją pasja do książek. 

Aleisha natomiast spędza całe dnie w lokalnej bibliotece. To tam dorabia sobie podczas wakacji. Niespodziewanie dziewczyna znajduje tajemniczy liścik w jednej z książek. Jest to lista powieści z dopiskiem „Przeczytaj w razie potrzeby”. Decyduje się to zrobić, co pozwala jej zapomnieć o problemach dnia codziennego.

Pewnego dnia starszy wdowiec trafia do biblioteki. Mukesh liczy na to, że to właśnie dzięki książkom stworzy lepszą relację z wnuczką. Aleisha decyduje się mu wręczyć tajemniczą listę. Możliwe, że okaże się ona naprawdę pomocna!  

99 chłopaków Micaha Summersa – Adam Sass

99 chłopaków Micaha Summersa to najnowsza queerowa powieść młodzieżowa napisana przez Adama SassaKsiążkę także wydaje wydawnictwo Illuminatio. 

Micah Summers to nastolatek zajmujący się social mediami. Chłopak prowadzi profil na Instagramie, gdzie publikuje rysunki swoich wymarzonych chłopaków.  Mimo 99 rysunków na koncie, nigdy do tej pory nie był w związku.

Możliwe, że znajomość z Chłopakiem Numer Sto namiesza w jego życiu. Micah będzie musiał ruszyć na wyprawę po Chicago, by odnaleźć swoją prawdziwą miłość. 

Langer – Remigiusz Mróz

Langer to nowa powieść w dorobku jednego z najlepiej zarabiających polskich pisarzy — Remigiusza Mroza.

czytaj także:  „Langer” – nowa powieść Remigiusza Mroza już wkrótce!

Najnowsza powieść Mroza opowiada o Piotrze Langerze juniorze, który pojawił się wcześniej w bestsellerowej serii prawniczych thrillerów o Joannie Chyłce, gdzie był największym przeciwnikiem warszawskiej adwokat. Możliwe, że tym razem poznamy jego prawdziwe motywacje. 

Pół wieku z Borgesem. Niezwykłe spotkania gigantów literatury – Mario Vargas Llosa

Pół wieku z Borgesem. Niezwykłe spotkania gigantów literatury to wyjątkowa publikacja napisana przez Mario Vargas Llosa, która ukaże się pod szyldem wydawnictwa Znak.

Jorge Luis Borges to wielki pisarz i erudyta, który do dziś nie przestaje fascynować. W publikacji czytamy relację Mario Vargas Llosa, który przez pięćdziesiąt lat miał okazję spotykać się i dyskutować z Borgesem.

Po raz pierwszy zobaczyli się w Paryżu w 1963 roku. Było między nimi ponad trzydzieści lat różnicy. Mimo tego udało im się zaprzyjaźnić. Przez następne pół wieku autor książki wielokrotnie spotykał się z Borgesem. Dzięki publikacji możemy się dowiedzieć, kim naprawdę był ten wielki i fascynujący pisarz. 

Panna Kim wie – Cho Nam-joo

Panna Kim wie to premierowa książka napisana przez Cho Nam-joo, która jakiś czas temu stworzyła międzynarodowy bestseller, a mianowicie Kim Jiyoung. Urodzona w 1982.

Tym razem koreańska autorka opisuje losy ośmiu kobiet z Korei Południowej. Przedstawia różne historie z którymi każdy z nas może się utożsamić.

Jedną z bohaterek jest uczennica szkoły średniej doświadczająca mobbingu. Kolejna postać to córka próbująca zrozumieć ojca. Jeszcze inna pracuje w urzędzie, gdzie nikt jej nie docenia. Pisarka zmaga się z hejtem, a starsza kobieta od zawsze marzyła o zobaczeniu zorzy polarnej. Wszystkie te bohaterki muszą sobie jakoś radzić w skomplikowanym świecie rządzonym przez mężczyzn. 

Premiera 14 kwietnia 2023 roku

Sekrety życia pisarzy i artystów – Piotr Łopuszański

Sekrety życia pisarzy i artystów to biograficzna publikacja opowiadająca o kilku największych twórcach.

Piotr Łopuszański w krótkich esejach opowiada o niewygodnych faktach z życia wielu pisarzy i artystów. Skupia się na tajemnicach i upadkach, które często nie były podejmowane przez biografów. 

Jest to naprawdę wciągająca opowieść, która mimo wszystko nie przedstawia tanich plotek. W książce możemy przeczytać między innymi o Adamie Mickiewiczu, Bolesławie Prusie, Henryku Sienkiewiczu, Stefanie Żeromskim, czy Gustawie Holoubku. Czytelników czeka prawdziwa intelektualna uczta. 

Premiery 26 kwietnia 2023 roku

Bez śladu – Danielle Steel

Danielle Steel to popularna autorka, która ma na swoim koncie wiele bestsellerowych powieści obyczajowych i romansów. Już wkrótce na polskim rynku ukaże się jej najnowsza książka, czyli Bez śladu.

Głównym bohaterem książki jest Charles. Wydawałoby się, że mężczyzna wiedzie idealne życie, jednak w głębi serca nie czuje się szczęśliwy. Nie cierpi swojej pracy i tkwi w małżeństwie bez miłości. Pewnego dnia mężczyzna ma wypadek. Traci panowanie nad samochodem i spada z klifu do morza.

Charlesowi cudem udaje się przeżyć. Mimo wielu obrażeń decyduje się szukać pomocy. Trafia do małego domku w lesie. Za drzwiami znajduje się przepiękna Aude – artystka mająca wiele do ukrycia. Kobieta pomaga bohaterowi dojść do zdrowia, a on orientuje się, że w ogóle nie tęskni za dawnym życiem. Decyduje się więc zniknąć bez śladu i zacząć na nowo u boku Aude. Przeszłość może go jednak w każdej chwili dogonić. 

Kult – Henrik Fexeus, Camilla Läckberg

Kult to już drugi tom cyklu Mentalistaktóry jest tworzony przez Camillę LäckbergHenrika Fexeusa.

Pięciolatek imieniem Ossian został uprowadzony ze sztokholmskiej dzielnicy. Organy śledcze natychmiast rozpoczynają poszukiwanie chłopca. Policyjny zespół Miny Dabiri pracuje nad tą sprawą. Dołącza do nich negocjator Adam Blom

Niestety porwanie Ossiana może nie być ostatnim uprowadzeniem dziecka w tej okolicy. Mina Dabiri decyduje się więc poprosić o pomoc mentalistę – Vincenta Waldera. Ta dwójka nie miała kontaktu przez dwa lata, jednak teraz, podczas ponownego spotkania, mury, którymi wzajemnie się otoczyli zaczynają pękać. Cały czas trwa również szaleńcza akcja poszukiwawcza zaginionego dziecka. 

Następca tronu. Opowieść z Elfhame – Holly Black

Holly Black to autorka, którą wiele osób kojarzy dzięki trylogii Okrutny książę wydanej przez Wydawnictwo Jaguar. Tym razem pisarka stworzyła powieść zatytułowaną Następca tronu. Opowieść z Elfhame. Jej akcja toczy się osiem lat po poprzedniej serii. 

czytaj także: Disney realizuje serial na podstawie „Kronik Spiderwick”

W Elfhame cały czas panuje Najwyższy Król Cardan, u boku którego znajduje się pochodząca z ludzkiego rodu Pani Judy. Wszyscy uważają, że następcą zostanie Dąb – bratanek króla. 

Młody chłopak decyduje się ruszyć na śmiertelnie niebezpieczną misję w której może ocalić całe Elfhame. Czeka go ostateczne starcie z Nore, która ma pod sobą armię wynaturzonych potworów. Podczas tej wyprawy bohaterowi będzie towarzyszyć Suren – córka władczyni Północy. 

Spring Fever – Natalia Brożek

Spring Fever to wiosenny romans napisany przez polską autorkę – Natalię Brożek.

Ida od kilku lat nie lubi wiosny. Ta pora roku przypomina jej o trudnych wydarzeniach z przeszłości. Dziewczyna chce za niedługo rozpocząć studia, nie wie jednak, czy będzie się dobrze czuła w wielkim mieście. Decyduje się na kilka tygodni przenieść do brata, który nie jest zachwycony tym pomysłem.

Okazuje się, że chłopak wcale nie mieszka na luksusowym osiedlu, a praca marzeń o której tyle opowiadał została tak naprawdę zmyślona. Nie mieszka on również sam, a ze swoim współlokatorem – Erykiem. Gitarzysta z kapeli rockowej początkowo nie robi na Idze dobrego wrażenia, a na dodatek jest jej całkowitym przeciwieństwem. Chce jednak przekonać do siebie dziewczynę, decyduje się więc pokazać jej najpiękniejsze miejsca w Krakowie. Możliwe, że szybko uda mu się zatrzeć złe pierwsze wrażenie!

Tagi: premiery książek,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Klub czytelniczy dla samotnych serc
Sara Nisha Adams5
Okładka książki - Klub czytelniczy dla samotnych serc

Ciepła, wzruszająca i podnosząca na duchu powieść o sile tkwiącej w książkach. Wdowiec Mukesh prowadzi spokojne życie w londyńskiej dzielnicy Ealing...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Holly
Stephen King
Holly
Najważniejsze to przeżyć
Ałbena Grabowska
Najważniejsze to przeżyć
Tango z rożnem
Iwona Banach
Tango z rożnem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewoźniak
Ostatni trop Kopernika
Podróbka
Kirstin Chen
Podróbka
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
Pokaż wszystkie recenzje