Iluzja wyborów. Recenzja serialu „Behawiorysta”

Data: 2022-01-04 11:26:06 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Po 5 sezonach serialu Chyłka na podstawie bestsellerowego cyklu powieści Remigiusza Mroza, fani twórczości tego pisarza otrzymują zupełnie nowy serial, oparty na książce Behawiorysta. Pierwszy odcinek, udostępniony fanom 4 stycznia 2022 na platformie Player.pl zapowiada bardzo obiecującą produkcję.

Behawiorysta — o czym jest serial?

Behaiworysta - o czym jest serial?Fot. AGNIESZKA K. JUREK/TVN / x-news.pl

30-sekundowy spot, który widzowie mogli obejrzeć przed premierą Behawiorysty, wypadł raczej zabawnie niż interesująco: zamaskowana postać i w założeniu zapewne niepokojące odliczanie w języku niemieckim. Wrażenie miało być jasne: oto zło w stanie czystym.

Tymczasem pierwszy odcinek serialu Behawiorysta zaczyna się dużo bardziej prozaicznie. Oto Gerard Edling ląduje u psychoterapeuty na terapii małżeńskiej. Z czasem dowiadujemy się, że Edling to jeden z najlepszych w kraju specjalistów od kinezyki, człowiek, który z mowy ciała potrafi odczytać wszystko. To także były prokurator, zwolniony dyscyplinarnie i będący obecnie persona non grata w opolskim wymiarze sprawiedliwości. A przy okazji – niewąski gnojek, który zdradził żonę i odszedł od niej, a po pewnym czasie postanowił do Brygidy wrócić. Widzowie – wbrew pozorom – uwielbiają takich bohaterów. Walczących o słuszną sprawę, ze skazą, mający szansę odpokutować swoje winy.

Czytaj także: Gerard Edling powraca. Nowa książka Remigiusza Mroza "Ekstremista"

Edling otrzymuje tę szansę stosunkowo szybko. Oto bowiem zamaskowany człowiek w kominiarce i czarnym uniformie włamuje się do szkoły i barykaduje w jednej z sal wraz z grupką uczniów oraz nauczycielką. Po chwili zaś rozpoczyna przerażający spektakl – wybiera nieuleczalnie chorą siedmioletnią dziewczynkę oraz doświadczoną nauczycielkę i podczas transmisji na żywo każe widzom wybrać, która spośród nich zginie. A widzowie – być może przekonani, że to tylko zabawa – zaczynają w tej grze uczestniczyć, głosując. Policja, pragnąc „rozszyfrować" terrorystę, prosi o pomoc Edlinga. Czy jednak ten zdoła na czas „odczytać" przestępcę? I czy ktokolwiek posłucha jego rady?

Behawiorysta — recenzja

Behawiorysta - recenzjaFot. AGNIESZKA K. JUREK/TVN / x-news.pl

Twórcy Behawiorysty, czerpiąc z rozrywkowej przecież prozy Remigiusza Mroza, dotknęli – wbrew pozorom – dosyć poważnego problemu, związanego z popularnością tzw. reality show. Wiele osób bardzo chętnie je ogląda i z pasją angażuje w kreowanie czy łamanie karier – niezależnie od tego, czy mówimy o piosenkarzach, kucharzach, modelach, czy wszelkiej maści artystach. Z telefonami w rękach głosujemy, dając uczestnikom programu szansę lub im ją bezlitośnie odbierając. Czy równie chętnie gralibyśmy w tę grę, mając świadomość, że w ten sposób decydujemy o czyimś życiu lub śmierci? Czy w ogóle ta wielka medialna „gra" jest warta świeczki? Na ile moralne jest uczestniczenie w niej?

Czytaj także: W jakiej kolejności czytać Mroza? Przewodnik po seriach książek Remigiusza Mroza

Widząc zebranych wokół otoczonej przez policję szkoły ludzi, którzy ze wpatrzonymi w telefony oczami oddają głosy, trudno nie zastanawiać się nad tym, w jaki sposób funkcjonuje współczesne społeczeństwo, jaką rolę pełnią w nim media – także te społecznościowe i do czego chorzy ludzie mogliby je wykorzystać.

Behawiorysta — czy warto zobaczyć?

Behawiorysta - czy warto zobaczyć?>Fot. AGNIESZKA K. JUREK/TVN / x-news.pl

Ale to tylko refleksja niejako na marginesie Behawiorysty, który – przede wszystkim – dostarczać ma widzom rozrywki. I to się twórcom bez wątpienia udało, bo serial platformy Player.pl jest przeniesieniem na polski grunt produkcji opowiadających o profilerach tworzących portrety psychologiczne przestępców i próbujących odczytać ich zamiary oraz przewidzieć i uprzedzić przyszłe działania.

Czytaj także: Wszyscy umrzemy. Recenzja filmu „Nie patrz w górę"

Na pewno fakt, że angażujemy się w tę historię, jest wielką zasługą głównych aktorów, a więc Roberta Więckiewicza w roli Gerharda Edlinga i Krystiana Pesty wcielającego się w Horsta Zeigera. Ten pierwszy robi wrażenie spokojem i opanowaniem. Oszczędza słowa, jest bardzo skupiony. Jego twarz zdradza, że wiele przeszedł. I że jest gotów na wiele, by powstrzymać zabójcę. Więckiewicz jest znakomitym aktorem, istnieje więc szansa, że stworzy postać, której losy widzowie będą chcieli śledzić nie tylko przez jeden sezon produkcji.

Behawiorysta — opinie

Behawiorysta - opinie o serialuFot. AGNIESZKA K. JUREK/TVN / x-news.pl

Postać Pesty wydaje się nieco przerysowana – na szczęście dużo mniej, niż zdradzały to zwiastuny. Niepokój budzi przede wszystkim jego zimne spojrzenie – to właśnie je dostrzegamy spoza maski, zanim jeszcze postanowi odsłonić swą twarz. Niepokoją wystudiowane sekwencje ruchów, które mają uniemożliwić Edlingowi odczytanie czegokolwiek z zachowania przestępcy. Już w pierwszym odcinku wyraźnie widać, że to godni siebie przeciwnicy, a obserwowanie ich gry może okazać się fascynującym doświadczeniem.

Czytaj także: Kłamczuchy z Tyrolu. Recenzja serialu „Kitz”

Pozostałe postaci stanowią dla tych dwóch mężczyzn jedynie tło – być może dlatego, że ich wątki zostają ledwie zarysowane w pierwszym odcinku. Ten wypada więcej niż poprawnie – angażuje, jest niepokojący i budzi autentyczne zainteresowanie. Pozostaje czekać, czy twórcom uda się jej utrzymać przez osiem odcinków.

1

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Behawiorysta
Remigiusz Mróz

Warto przeczytać

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje