Quantcast

Bestsellery lutego 2023. Jakie książki kupowali czytelnicy w poprzednim miesiącu?

Data: 2023-03-10 10:28:52 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Jakie książki okazały się prawdziwymi hitami minionego miesiąca? Prezentujemy zestawienie największych bestsellerów firmy Ateneum, sieci księgarń Empiku, księgarń kameralnych oraz platformy Audioteka w lutym 2023! 

Obrazek w treści

Nie tylko autobiografia członka rodu Windsorów, ale także powieści dla młodzieży, romanse czy kryminały okazały się chętnie kupowane przez czytelników z całego kraju w minionym miesiącu. Poniżej prezentujemy bestsellery lutego 2023 roku!

Bestsellerowe książki w lutym 2023 według Ateneum 

Firma Ateneum jest jednym z największych polskich dystrybutorów książek, gier, zabawek i artykułów papierniczych. Po jakie tytuły sięgali klienci korzystający z oferty dystrybutora?

1. Rodzina Monet. Skarb, Weronika Marczak, Wydawnictwo You&YA

Rodzina Monet. Skarb to debiutancka powieść autorstwa Weroniki Marczak. Wcześniej ta historia była publikowana na Wattpadzie, gdzie osiągnęła niemały sukces. Śledzimy w niej losy Hailie Monet, która w wypadku samochodowym straciła zarówno matkę, jak i babcię. Teraz dziewczyna musi zamieszkać u ojca, gdzie nie czuje się mile widziana. Dodatkowo jej przyrodni bracia skrywają wiele mrocznych sekretów.

2. Ten drugi, Książę Harry, Wydawnictwo Marginesy

Ten drugi to autobiograficzna książka napisana przez księcia Harry'ego. W swojej książce syn króla Karola III zdradza swoje relacje rodzinne, opowiada o misjach wojskowych, w których brał udział, a także przedstawia kulisy poznania swojej żony – Meghan Markle. W Polsce publikacja ukazała się pod szyldem wydawnictwa Marginesy. Za granicą, po 24 godzinach od premiery, stała się najlepiej sprzedająca się pozycją z zakresu literatury faktu.

3. Pucio rośnie zdrowo, Marta Galewska-Kustra, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Pucio rośnie zdrowo to urocza, interaktywna książeczka dla najmłodszych autorstwa Marty Galewskiej-Kustry. Co ciekawe pisarka znalazła się w TOP10 najlepiej zarabiających polskich autorów 2022 roku. W najnowszej książeczce pojawiają się wątki związane ze zdrowym trybem życia. Główny bohater, tytułowy Pucio, tym razem bierze udział w zabawach na torze rowerowym. Tytuł ukazał się nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia

4. Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty, James Clear, Wydawnictwo Galaktyka

Atomowe nawyki. Drobne zmiany, niezwykłe efekty to poradnik autorstwa Jamesa Cleara wydany przez Wydawnictwo Galaktyka. Tytuł przedstawia prostą metodę w tworzeniu nowych, zdrowych nawyków. Pomaga również pozbyć się złych manier i zachowań. 

5. Kabalista, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia

Kabalista to najnowsza książka Remigiusza Mróza wydana przez Wydawnictwo Filia. Jest to czwarty tom cyklu o Gerardzie Edlingu. W tej części to właśnie do niego zwróci się młoda dziennikarka. Nie będzie on jednak w stanie jej pomóc. Dziewczyna uda się więc do słynnego Kabalisty z Chabrów. 

 Pozostałe bestsellery Ateneum:

6. Bogaty ojciec biedny ojciec, Robert T. Kiyosaki i Sharon L. Lechter, Instytut Praktycznej Edukacji

7. Nie zaczęło się od ciebie. Jak dziedziczona trauma wpływa na to, kim jesteśmy i jak zakończyć ten proces, Mark Wolynn, Wydawnictwo Czarna Owca

8. Kiedy twoja złość krzywdzi dziecko. Poradnik dla rodziców, publikacja zbiorowaWydawnictwo MiND

9. Uwięziona, B.A. Paris, Wydawnictwo Albatros

10. Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie, Agnieszka Kozak i Jacek Wasilewski, Wydawnictwo Onepress

TOP 10 Empiku – co kupowali Polacy w drugiej połowie lutego?

A jak wygląda zestawienie Empiku w drugiej połowie miesiąca? Wśród bestsellerów królują przede wszystkim publikacje dla nastoletnich czytelników.

1. Królewna. Rodzina Monet. Tom 2. Cześć 2, Weronika Marczak, Wydawnictwo You&YA 

Królewna. Rodzina Monet. Tom 2. Cześć 2 to wydana pod koniec lutego najnowsza książka z cyklu Rodzina MonetPoznajemy w niej dalsze losy Hailie i jej braci. Dziewczyna czuje się coraz lepiej w nowej rodzinie. Zaczyna jednak zdawać sobie sprawę, że wielka fortuna związana jest również z wieloma wyrzeczeniami.

2. Rodzina Monet. Skarb, Weronika Marczak, Wydawnictwo You&YA

Rodzina Monet. Skarb to pierwszy tom wyżej wspomnianego cyklu. Publikacje dla młodzieży spod pióra Weroniki Marczak okazały się na tyle popularne, że autorka otrzymała dzięki nim nominację do Bestsellerów Empiku 2022, gdzie konkurowała m.in. z Pizgaczem i jej trylogią Hell.

3. Królewna. Rodzina Monet. Tom 2. Cześć 1, Weronika Marczak, Wydawnictwo You&YA

W książce Królewna. Rodzina Monet. Tom 2. Cześć 1 Hailie zaczyna przyzwyczajać się do życia z nową rodziną jego ojca. Wraz z tatą i starszymi braćmi spędza czas podczas wakacji w Tajlandii. Spokój w życiu dziewczyny burzy pojawianie się na wyspie obcego mężczyzny. Czy Hailie znalazła się w niebezpieczeństwie?

4. Ten drugi, Książę Harry, Wydawnictwo Marginesy

W zestawieniu Empiku również nie mogło zabraknąć autobiografii księcia Harry'ego. Na popularność tytułu z całą pewnością wpływ miały zarówno głośne wywiady w telewizji, jak i zaangażowanie w realizację dokumentalnego programu dla Netflixa.

5. Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię, Marta Łabęcka, Wydawnictwo BeYA

Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię to pierwszy tom trylogii Flaw(less) autorstwa Marty Łabęckiej. Książka od kilku tygodni nie znika z list bestsellerów i zbiera pozytywne opinie czytelników. Powieść Marty Łabęckiej przedstawia historię Jospehine oraz Chase'a, których na pierwszy rzut oka nic nie łączy, niespodziewanie jednak zawiązuje się między nimi pewna relacja.

Pozostała część TOP10 książek Empiku:

6. Kabalista, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia

7. Uwięziona, B.A. Paris, Wydawnictwo Albatros

8. The Inheritance Games. Tom 1, Jennifer Lynn-Barnes, Wydawnictwo Media Rodzina

9. Cieszę się, że moja mama umarła, Jennette McCurdy, Wydawnictwo Prószyński i S-ka

10. Zanim wystygnie kawa, Toshikazu Kawaguchi, Wydawnictwo Mamania

Bestsellery księgarń kameralnych w lutym 2023

Zestawienie księgarń kameralnych nieco różni się od dotychczasowych zestawień Empiku i Ateneum. Na uwagę zwraca fakt, że klienci księgarń niezależnych chętniej sięgali po publikacje azjatyckich autorów, na liście bestsellerów księgarń kameralnych lutego nie zabrakło jednak także i prozy polskiej.

1. Kroniki dziwnych bestii, Yan Ge, Wydawnictwo Tajfuny

Kroniki dziwnych bestii, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Tajduny, to niezwykła opowieść o pisarce z Yonganm, będąca połączeniem urban fantasy, science fiction, powieści noir oraz lirycznego romansu. W swoich kronikach opisuje ona spotkanie z przedstawicielami innych gatunków. Jednocześnie bohaterka próbuje zrozumieć swoje własne pochodzenie. 

2. Nikt nie odpisuje, Eun-jin Jang, Wydawnictwo Tajfuny

Nikt nie odpisuje to z kolei koreańska powieść spod pióra Eun-jin Jang.  Głównym bohaterem książki jest młody mężczyzna, który wraz ze swoim psem podróżuje po Korei Południowej. Bohater codziennie przygotowuje kilka listów do osób, które poznał w czasie swojej drogi.

3. Ten drugi, Książę Harry, Wydawnictwo Marginesy

Przedstawiciel brytyjskiej rodziny królewskiej trafił także i na listę bestsellerów niezależnych księgarń kameralnych. Książka w sprzedaży pojawiła się w połowie lutego, a nad polskim przekładem pracowało aż pięcioro tłumaczy.

4. Miasto zwane samotnością, Olivia Laing, Wydawnictwo Czarne

Miasto zwane samotnością autorstwa Olivii Laing to jeden z najnowszych reportaży wydanych nakładem Wydawnictwa Czarne. To kolejna w dorobku wydawnictwa publikacja opowiadająca o Nowym Jorku. Wcześniej nakładem Czarnego ukazała się m.in. świetnie przyjęta książka Magdaleny Rittenhouse. Publikacja Olivii Laing przedstawia najświeższe spojrzenie na Nowy Jork i jego mieszkańców, coraz częściej uskarżających się na poczucie izolacji oraz brak fizycznej, jak i emocjonalnej bliskości.

5. Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się, Weronika Murek, Wydawnictwo Czarne

Dziewczynki. Kilka esejów o stawaniu się to książka, która zawiera w sobie zbiór esejów temat dziewczyństwa i kobiecości. Weronika Murek stara się wyzwolić swoje bohaterki z kulturowych ram i przekonań. Opowiada o sile dziewczyn i ciągłych zmianach jakie dokonują się w ich życiach. 

Pozostałe bestsellery księgarń kameralnych:

6. Jak płakać w miejscach publicznych, Emilia Dłużewska, Wydawnictwo Znak

7. Ja śpiewam, a góry tańczą, Irene Sola, Wydawnictwo Czarne

8. Gdynia obiecana, Grzegorz Piątek, Wydawnictwo W.A.B.

9. Ruda Kejla, Izaak Baszewis Singer, Fame Art Books & Music 

10. Sydonia. Słowo się rzekło, Elżbieta Cherezińska, Wydawnictwo Zysk i S-ka

Lutowe TOP 10 Audioteki. Co słuchaliśmy najchętniej?

Swoje zestawienie przygotowała także Audioteka, która udostępnia swoim użytkownikom tysiące audiobooków i podcastów. Poniżej przedstawiamy najchętniej wybierane tytuły w tej aplikacji.

1.  Kabalista, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia

Na pierwszym miejscu w tym zestawieniu znalazł się Remigiusz Mróz ze swoją najnowszą książką. Premiera publikacji miała miejsce 8 lutego i stanowi czwarty tom popularnego cyklu zapoczątkowanego powieścią Behawiorysta. Powieść Kabalista odczytana został przez Roberta Jarocińskiego.

2. Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy, Jacek Piekara, Audioteka

Ja, inkwizytor. Dziennik czasu zarazy autorstwa Jacka Piekary to książka opracowana jako superprodukcja Audioteki w ramach cyklu Mordimer Madderdin. Można jej jednak słuchać niezależnie od poprzednich książek z cyklu. W głównej roli usłyszymy Leszka Lichotę, który już niedługo wystąpi w nowej adaptacji Znachora

3. Dębowa Góra, Ireneusz Grzyb, Audioteka

Dębowa Góra to kolejna superprodukcja zrealizowana przez Audiotekę. Słuchowisko przenosi nas do 1949 roku, kiedy to rusza program walki z analfabetyzmem. Rodzina Zawistowskich, zapisana do programu, już kilka dni po jego rozpoczęciu zaczyna słyszeć tajemnicze odgłosy, a niewyjaśnione zdarzenia przybierają na sile. Za scenariusz do produkcji odpowiada Ireneusz Grzyb

4. Virion. Legion, Andrzej Ziemiański, Wydawnictwo Fabryka Słów

Virion. Legion to trzeci tom cyklu Szermierz Natchniony napisany przez Andrzeja Ziemiańskiego. Propozycja fantasy, która ukazała się nakładem Fabryki Słów, opowiada o grupie spiskowców realizujących plan zdobycia Syrinx.

5. Breslau forever, Andrzej Ziemiański, Wydawnictwo Fabryka Słów

Na piątym miejscu znalazła się kolejna powieść spod pióra Andrzeja Ziemiańskiego. Breslau forever skupia się na śledztwie rozpoczętym w przedwojennym Wrocławiu.

Pozostałe audiobooki w TOP10 Audioteki:

6. Serce jak smoła, Robert Galbraith, Wydawnictwo Dolnośląskie

7. Pas Ilmarinena, Marcin Mortka, Sine Qua Non

8. Wodnik, Jędrzej Pasierski, Audioteka

9. Faceci w gumofilcach, Andrzej Pilipiuk, Wydawnictwo Fabryka Słów

10. Stacja arktyczna Zebra, Alistair MacLean, Audioteka

Tagi: bestsellery,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Rodzina Monet. Skarb
Weronika Marczak15
Okładka książki - Rodzina Monet. Skarb

Zagubiona i odnaleziona jesteś jak skarb   Hailie Monet ma niespełna piętnaście lat, gdy w wypadku samochodowym traci dwie najukochańsze osoby: mamę...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje