Zdjęcie - Elżbieta Cherezińska

Elżbieta Cherezińska

(1972-10-09) - (nadal)

Elżbieta Cherezińska – polska pisarka, teatrolożka specjalizująca się w powieści historycznej.

Elżbieta Cherezińska - biografia, życie i twórczość

Elżbieta Cherezińska urodziła się 9 września 1972 roku w Pile. Jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2009 roku otrzymała stypendium im. Jerzego Koeniga. Swoją karierę literacką rozpoczęła w 2005 roku. Nazywana królową powieści historycznych.

Elżbieta Cherezińska – twórczość i sukcesy

Pisarsko zadebiutowała w 2005 roku książką Z jednej strony, z drugiej strony. Jest to biografia byłego ambasadora Izraela w Polsce – Szewacha Weissa, który również miał swój udział w tworzeniu książki. Cherezińska od 2008 roku związana jest z wydawnictwem Zysk i S-ka, w ramach którego zostały wydane wszystkie jej książki. Twórczość Cherezińskiej to przede wszystkim powieści historyczne. 

Pisarka ma na swoim koncie sporo sukcesów. W 2013 roku jej książka Korona śniegu i krwi znalazła się w finale Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Rok później Niewidzialna korona została uznana za „Najgorętszą książkę lata” w plebiscycie TVP Kultura, Magazyn Literacki Książki uznał Legion za książkę roku 2013. W 2018 roku otrzymała Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Literatura.

Elżebieta Cherezińska – seria Północna droga

Jest to seria powieściowa, której akcja rozgrywa się na przełomie X i XI wieku w Norwegii. Mimo że początkowo miała być to pojedyncza książka, ostatecznie powstała 4-tomowa seria, która opowiada o ludziach z odległej przeszłości – wojowniczych wikingach w czasach, gdy do Skandynawii zaczęło wdzierać się chrześcijaństwo. Każda z części cyklu opowiadana jest z perspektywy innego bohatera.

Elżbieta Cherezińska – seria Odrodzone królestwo

Akcja powieści historycznych rozgrywa się na przestrzeni ponad sześćdziesięciu lat na przełomie XIII i XIV wieku, od rozbicia dzielnicowego do zjednoczonego królestwa. W ramach tego cyklu opublikowano pięć tomów.

Elżbieta Cherezińska – cykl Harda Królowa

Ta 2-tomowa seria opowiada o życiu Świętosławy, nieco zapomnianej i niedocenionej postaci. Była ona córką Mieszka I i Dobrawy. Jej losy łączą dzieje Polski, Skandynawii, a także Anglii. Świętosława mierzy się z okrutnym i zimnym światem wikingów. 

Elżbieta Cherezińska – pozostała twórczość

Oprócz biografii Z jednej strony, z drugiej strony, w dorobku pisarki znaleźć można również Grę w kości. Jest to opowieść o relacjach Bolesława Chrobrego z cesarzem Ottonem III w czasach zjazdu gnieźnieńskiego. Inną głośną pozycją jest Legion, który opowiada o czasach II wojny światowej, przybliżając historię Brygady Świętokrzyskiej.


Źródło: fot. Big Book Festival

Elżbieta Cherezińska - twórczość

Elżbieta Cherezińska - wiadomości

Cytaty Autora

Pojedynczą bitwę wygra siła i męstwo. Czasem taktyka i spryt (...)Ale o losach wojny często przesądzają choroby, zmęczenie i głód, (...).


Więcej

Zawracanie (...) z przeznaczonej (...) drogi skutkuje nie tym czego się spodziewamy.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy