Sydonia. Słowo się rzekło

Na przełomie XVI i XVII stulecia Księstwo Pomorskie przeżywało swój złoty wiek, a przez Europę przetaczała się fala polowań na czarownice. Dotarła do Szczecina. Tam, w 1620 roku stracono Sydonię von Bork. Jej procesem żyło całe Księstwo, bo oskarżona należała do najstarszego szlacheckiego rodu Pomorza, a wśród stawianych jej zarzutów znalazł się jeden szczególny: uśmiercenie panującego księcia. Broniła się niemal rok. Odwoływała zeznania złożone podczas tortur. W końcu przyznała się i została stracona. Tyle że po jej śmierci książęta z panującego rodu Gryfitów zaczęli umierać jeden po drugim. Na oczach przerażonych Pomorzan wymarła ich rodzima dynastia, a księstwo zniknęło z map, rozszarpane pomiędzy Szwecję i Brandenburgię. Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię na ród Gryfitów na trwałe zagościła w umysłach mieszkańców. Mówiono, że to zemsta za niedotrzymaną obietnicę.

Akta procesowe Sydonii von Bork przetrwały zawieruchę dziejową. Cherezińska rekonstruuje historię tej wyjątkowej kobiety, sięgając do starych dokumentów. Dlaczego oskarżono starą szlachciankę? Czy była ofiarą mordu sądowego, czy awanturnicą, która sama wpakowała się w kłopoty? Kim była najsłynniejsza pomorska czarownica? I dlaczego o jej rodzie mówiono: To jest stare jak Bork i diabeł?

Informacje dodatkowe o Sydonia. Słowo się rzekło:

Sydonia. Słowo się rzekło - opinie o książce

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2023-08-31, Ocena: 6, Przeczytałam, Posiadam,

Sydonia pochodzi z Borków. Borkowie to ród stary jak sam diabeł a do tego piekielnie sławny na XVII-wiecznym Pomorzu. Jego członkowie są nieobliczalni i zawzięci. Za swój ród i majątek są w stanie zginąć. Wyróżnia ich niebywała charyzma i hart ducha. Te cechy posiada również Sydonia - przedstawicielka rodu i główna bohaterka najnowszej powieści Elżbiety Cherezińskiej pt. "Sydonia. Słowo się rzekło".

Ta wyjątkowej urody kobieta, za którą szaleją przedstawiciele pomorskiego rodu Gryfitów to chodząca tajemnica. Pod okazałą kryzą skrywa niemały sekret. W sekrecie przed światem trzyma osobiste relacje z Gryfitami. Z darów lasu tworzy sekretne nalewki, a niektórzy twierdzą, że posiada również tajemnicze moce. Wygląda na kruchą i delikatną niewiastę, a nie brak jej siły na to, by odeprzeć niechciane zaloty czy przez wiele lat walczyć o spadek po swej matce. I chyba właśnie ta tajemniczość przysparza Naszej bohaterce niemałych kłopotów, o których przeczytacie na kartach tej wspaniałej powieści.

Moja przygoda z twórczością Elżbiety Cherezińskiej zaczęła się dawno temu. W tym czasie pochłonęłam cykl "Odrodzone królestwo", poznałam "Legion", "Królową" i "Hardą" oraz "Byłam sekretarką Rumowkiego". Nie mogłam sobie również odmówić lektury najnowszej książki tej autorki i muszę przyznać, że i tym razem niemal od pierwszych stron byłam oczarowana. Główna bohaterka powieści - Sydonia von Bork ujęła mnie swoją osobowością, zachwyciła determinacją i wiele razy, podczas czytania tej książki, doprowadziła do wzruszeń. Od pierwszych stron z wielką uwagą śledziłam losy Sydonii i z napięciem oczekiwałam zakończenia jej historii, które również do oczywistych nie należy. Jeśli zatem lubicie powieści historyczne, a przy tym interesują Was losy kobiet oskarżonych o czary, to opowieść o życiu Sydonii jest skrojona na Waszą miarę. Wystarczy tylko usiąść wygodnie i przenieść się w czasie do wydarzeń politycznych sponsorowanych przez pomorską elitę władzy sprzed wieków.

Jak zwykle w powieściach Cherezińskiej, godne wszelkich pochwał są kreacje bohaterów. Charakterystyka kolejnych książąt z rodu Gryfitów, z ich zaletami i przywarami, to prawdziwy pisarski majstersztyk. Dzięki staraniom autorki, bohaterowie niemal od razu zwracają Naszą uwagę, budzą sympatię lub wrogość, a przede wszystkim nie pozwalają o sobie zapomnieć.

Nie chcąc zdradzać Wam losów Sydonii, napiszę tylko, że to pełna zwrotów akcji opowieść, oparta na oryginalnych aktach procesowych tej szlachcianki, które przetrwały dziejową zawieruchę i stały się dla autorki bezpośrednią inspiracją do napisania powieści. I choć długo trzeba było czekać, by Sydonia dała się poznać czytelnikom w zbeletryzowanej wersji, to było warto, bo od tej książki nie sposób się oderwać.

Zachęcam, polecam i proszę o więcej!

Świetnie opowiedziana historia Sydonii, od wczesnego dzieciństwa, po kres jej życia. Bardzo dobra książka.

Avatar użytkownika - margoth86
margoth86
Przeczytane:2024-02-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - 60 książek w 2024 roku,

W pierwszej klasie szkoły średniej miałam religię z księdzem, który często powtarzał że kobieta nie została stworzona do myślenia. Więc z pełną zawziętością zaczęłam zgłębiać filozofię chrześcijańską, żeby w trakcie lekcji zarzucać go pytaniami.

Pewnie dlatego tak dobrze czułam się w towarzystwie Sydonii. Doskonale rozumiałam jej zawziętość i wręcz pedantyczne wykorzystywanie znanego i rozumianego przez nią prawa. Rozumiałam jej potrzebę niezależności i wykazania się. Walczenia o swoje, wysokie poczucie niesprawiedliwości jaka dotykała w jej otoczeniu kobiety.

Książka wybitna. Pełna zwrotów akcji. Cherezińska wykazała się ogromnym kunsztem budując w czytelniku napięcie i zaplatając go w sieci zagadek, sekretów i niedopowiedzeń. Do samego końca nie byłam pewna co Sydonia zobaczyła w lustrze. I przyznam, że byłam szczerze zaskoczona końcowym rozwojem akcji.

"Sydonia. Słowo się rzekło" Elżbieta Cherezińska

Szlachcianka wplątana w intrygi dworskie. Zakochany książe, który obiecuje ożenić się z nią, nie może dotrzymać słowa.

Dziewczyna, aby zapewnić sobie dostatnie życie, procesuje się z bratem o prawa do majątku. Wraz z kaleką siostrą tuła się po krewnych i znajomych.

Ma ponad 70 lat, gdy zostaje skazana jako czarownica.

Legenda o klątwie rzuconej przez Sydonię von Bork za niedotrzymanie obietnicy jest znana na Pomorzu.

Autorka dotarła do dokumentów procesowych składanych przez Sydonię przeciwko bratu, jak i akt z oskarżenia jej o bycie czarownicą.

Wciągająca, wzruszająca opowieść o najsłynniejszej pomorskiej czarownicy.

Świetna lektura, którą gorąco polecam.

Jak zawsze w przypadku Pani Cherezińskiej - uczta. Piękna i smutna historia kobiety, która walczyła o swoje i dla której nie skończyło się to dobrze przez rodzinne intrygi.

Avatar użytkownika - emtezetka75
emtezetka75
Przeczytane:2023-07-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2023,

To kolejna książka pani Cherezinskiej, która trafiła w moje ręce. Pierwsza moja lektura tej autorki to cykl "Harda" Bardzo mi się spodobała! To pasjonująca opowieść o kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę, postaci wielowymiarowej, tajemniczej, budzącej w otoczeniu zarówno podziw, szacunek, jak i lęk. Nie sposób nie dać się porwać jej fascynującemu życiorysowi - autorka odmalowała go z autentyczną pasją, budząc w czytelniku żywe emocje: od zaciekawienia po głębokie współczucie i żal. Przy tym solidna dawka historii Pomorza. Jedno jest pewne - musicie przeczytać tę książkę, w końcu ,,słowo się rzekło";) Polecam jeśli ktoś lubi fabularyzowane opowieści na tle historycznym.

Królowa
Elżbieta Cherezińska0
Okładka ksiązki - Królowa

Nie łudźcie się, że wszystko już wiecie o Hardej. Teraz poznacie Królową. Narodził się Knut. Trzecie dziecko Świętosławy, jedyne, które w chwili przyjścia...

Turniej cieni
Elżbieta Cherezińska0
Okładka ksiązki - Turniej cieni

Lata 30. XIX wieku. Kluczem do panowania nad Azją jest Afganistan, o który Wielka Brytania rywalizuje z Rosją. W Wielką Grę, nazywaną przez Rosjan...