Karol III – nowy król Wielkiej Brytanii

Data: 2022-09-08 19:57:12 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Kto został nowym królem Wielkiej Brytanii po śmierci Elżbiety II? Zgodnie z brytyjskim prawem, koronę – dzień po śmierci dotychczasowego monarchy – przejmuje jego pierwsze najstarsze dziecko.

Obrazek w treści Karol III – nowy król Wielkiej Brytanii [jpg]Fot. Dan Marsh / CC BY-SA 2.0. / Flickr.com

Płeć nie ma znaczenia w linii sukcesji w brytyjskiej monarchii. Zgodnie z zasadami dziedziczenia tronu, po śmierci Elżbiety II tron obejmuje jej najstarszy syn. Jest nim książę Karol, mąż księżnej Camilii, a jednocześnie ojciec księcia Williama i księcia Harry’ego. To on będzie nowym królem z linii Windsorów.

Król Karol III - biografia

Książę Karol urodził się zaledwie rok po ślubie jego rodziców – wówczas księżnej Elżbiety oraz księcia Filipa. Na świat przyszedł w Pałacu Buckingham w Londynie 14 listopada 1948 roku i był pierwszym dzieckiem małżonków; kiedy miał 4 lata, jego matka stała się głową brytyjskiej korony, stając się królową Wielkiej Brytanii po śmierci swojego ojca. Jego babcią była Elżbieta Bowes-Lyon.

Czytaj także: Królowa Elżbieta w 2022 świętowała Platynowy Jubileusz

W młodości uczęszczał do Hill House School w West London, chodził także do Cheam Preparatory School, a po ukończeniu szkoły średniej znalazł się na Uniwersytecie Cambridge, gdzie zdobył tytuł archeologa.

Karol, syn Elżbiety II — burzliwe życie prywatne następcy tronu Wielkiej Brytanii

Wieku dwudziestu kilku lat poznał rodzinę Spencerów. Na początku nawiązał znajomość z lady Sarą Spencer, jednak naprawdę zauroczony okazał się jej młodszą siostrą – Dianą. To właśnie ta znajomość przerodziła się w głębsze uczucie, a już w 1981 książę Karol oświadczył się dwudziestoletniej wówczas Dianie. Różnica wieku między narzeczonymi wynosiła trzynaście lat.

Diana Spencer oraz książę Karol wzięli ślub 29 lipca 1981, a uroczystość okazała się jednym z największych wydarzeń medialnych tamtych czasów, będąc analizowana przez wszelkiego rodzaju media. Dziennikarze analizowali niemal każdy szczegół uroczystości, a pani młoda pozostawała w uwadze mediów nie tylko w trakcie ślubu, ale także już w następnych latach relacji z Karolem.

Czytaj także: Królowa ludzkich serc. Biografia księżnej Diany. Miłość, zdrada, samotność

Niecały rok po uroczystości ślubnej, 21 czerwca 1982, narodził się pierwszy z synów Diany i Karola, którego nazwano William. Chłopiec, nieświadomy jeszcze wówczas swojej roli w przyszłości monarchii, z chwilą narodzin stał się kolejnym mężczyzną w linii sukcesji tuż po swoim ojcu. 15 września 1984 na świat przyszedł drugi syn małżonków – książę Harry.

Król Karol III — skandale

W późniejszych latach medialne zainteresowanie Karolem i jego żoną stale wzrastało. Na światło dzienne ukazywały się intymne informacje z życia małżonków, m.in. dotyczące niewierności małżeńskiej, relacji Diany z trenerem jeździectwa Jamesem Hewittem oraz wiadomości księcia Karola kierowanych do Camilli Parker-Bowles. Separacja Diany i Karola ogłoszona została 9 grudnia 1992, a rozwód miał miejsce 28 sierpnia 1996. Rok później księżna Diana zmarła w tragicznym wypadku samochodowym we Francji.

Czytaj także: Najlepsze książki o Harrym i Meghan oraz Windsorach.

Po rozwodzie z Dianą, księciu Karolowi oficjalnie zaczęła towarzyszyć Camilla Parker-Bowles. Podobnie jak syn Elżbiety II, Camilla również była rozwódką; jej małżeństwo rozpadło się w tym samym czasie, co związek Karola i Diany. Niewątpliwie tragiczna śmierć Diany, ale również nastroje Brytyjczyków, częściowo oskarżających Camillę o rozpad małżeństwa przyszłego króla, sprawił, że Karol i Camilla długo wyczekiwali swoich zaręczyn, do których doszło dopiero 10 lutego 2005. Matka pana młodego, królowa Elżbieta II, wyraziła zgodę na małżeństwo miesiąc później, a uroczystość odbyła się 9 kwietnia 2005.

Karol — następca tronu

Od momentu osiągnięcia dojrzałości, Karol mniej lub bardziej uczestniczył w pełnieniu obowiązków rodziny królewskiej. W 2016 roku, wraz z osiągnięciem 90. roku życia, królowa przekazała znaczną część obowiązków swoim następcom, w tym Karolowi, który w imieniu Jej Wysokości brał udział w podróżach zagranicznych i reprezentował Elżbietę II w kraju.

Król i Królowa Małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu

- poinformowano w mediach.

W dniu 08.09.2022 zmarła królowa Elżbieta II. Zgodnie z linią sukcesji, jako najstarszy syn Elżbiety i Filipa, po śmierci monarchini objął tron, stając się królem Wielkiej Brytanii. Na życzenie jego matki, jego żona, Camilla, od teraz nosić będzie tytuł Królowej Małżonki.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje