Elżbieta II nie żyje. Kim była najdłużej panująca królowa Wielkiej Brytanii?

Data: 2022-09-08 19:31:59 | Ten artykuł przeczytasz w 9 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Elżbieta II była najdłużej panującą królowa Wielkiej Brytanii. W 2022 roku obchodziła wyjątkowy Platynowy Jubileusz, w którym uhonorowano 70-lecie jej panowania. W ostatnich dniach mianowała 15. premiera Wielkiej Brytanii – Liz Truss. Zmarła 8 września 2022 roku. W czwartkowy wieczór królowa zmarła w wieku 96 lat.

Obrazek w treści Elżbieta II nie żyje. Kim była najdłużej panująca królowa Wielkiej Brytanii? [jpg]Fot. Michael Garnett / Flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0

8 września Pałac Buckingham poinformował o pogorszeniu stanu zdrowia królowej Elżbiety II, która przebywała wówczas w zamku Balmoral. Z tego powodu do zamku przyjechali najbliżsi członkowie rodziny królewskiej – dzieci królowej, wraz z następcą tronu – księciem Karolem oraz jego dzieci – w tym książę William i księżna Kate oraz książę Harry z żoną Meghan.

Czytaj również: Król Karol - biografia. Kim jest nowy król Wielkiej Brytanii?

Elżbieta II – biografia

Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Jej rodzicami byli Jerzy VI Windsor oraz Elżbiety Bowes-Lyon. Była pierwszym dzieckiem Windsorów, cztery lata po narodziny Elżbiety II na świat przyszła jej siostra – Małgorzata. Kiedy królowa miała 10 lat, jej ojciec Jerzy VI Windsor został królem po śmierci ojca oraz abdykacji swojego starszego brata – Edwarda VIII. Tym samym młoda Elżbieta z dnia na dzień stała się pierwsza w linii sukcesji. Mając 21 lat, Elżbieta miała poprzysiąc sobie, że jeśli przyjdzie jej objąć koronę, nie abdykuje, panując do końca swoich sił.

Oświadczam wobec was wszystkich, iż poświęcę całe moje życie, jakiekolwiek będzie, długie czy krótkie, służbie wam i wielkiej imperialnej Wspólnocie, której członkami jesteśmy my wszyscy.

W czasie II wojny światowej, Elżbieta II wraz z siostrą przebywała w zamku w Windsorze. W lutym 1945 wstąpiła do armii, przeszła przeszkolenie i pomagała m.in. w naprawianiu ciężarówek wojskowych. Dwa lata później wyjechała na pierwszą zagraniczną podróż dyplomatyczną.

Elżbieta II – życie prywatne

Jeszcze przed wojną Elżbieta II poznała swojego przyszłego męża – księcia Filipa z Grecji i Danii. Pierwsze spotkanie miało nastąpić w 1934 roku, w następnych latach młoda Elżbieta kilkukrotnie spotykała się z ukochanym Filipem. Mimo kontrowersji, Elżbieta postawiła na swoim i w 1947 oficjalnie stała się narzeczoną Filipa. Ślub odbył się 20 listopada 1947 r. i  – pierwszy raz w historii monarchii brytyjskiej – emitowany był w telewizji i radiu. Filip po ślubie otrzymał tytuł księcia Edynburga. Mimo nacisków rodziny pana młodego, monarchia nie zmieniła swojej nazwy; Elżbieta nie przyjęła nazwiska rodowego męża, które brzmiało Mountbatten, pozostając przy własnym nazwisku Windsor.  

Rok po ślubie, małżeństwo doczekało się pierwszego potomka. Karol przyszedł na świat 14 listopada 1948 r. W sierpniu 1950 na świat przyszła księżna Anna, a w kolejnych latach – książę Andrzej (1960) i książę Edward (1964).

Elżbieta II – panowanie

W międzyczasie zmarł ojciec Elżbiety II, a tym samym – panujący ówcześnie król Wielkiej Brytanii. Przyszła królowa dowiedziała się o śmierci ojca w czasie podróży zagranicznej z udziałem księcia Filipa. Oficjalnie tron objęła dzień po śmierci ojca, 6 lutego 1952 roku. Oficjalna koronacja królowej odbyła się ponad rok później – 2 czerwca 1963 roku. Od tego czasu królowa Elżbieta pozostawała aktywnie panującą monarchinią, a w 2022 świętowała wyjątkowy Platynowy Jubileszu – 70-lecie panowania.

Wraz z osiągnięciem 90 roku życia, królowa Elżbieta zdecydowała się przekazać część swoich obowiązków pozostałym członkom rodziny królewskiej. Przede wszystkim – zdecydowała się ograniczyć udział w wyjazdach zagranicznych; te obowiązki przejął książę Karol, następca tronu, oraz jego najstarszy syn – książę William.

Elżbieta II – problemy ze zdrowiem

Mimo problemów zdrowotnych, nie zdecydowała się abdykować. W 2022 media informowały o problemach z mobilnością królowej. Królowa przeniosła się także z Pałacu Buckingham do spokojniejszego Windsoru, a we wrześniu 2022 zdecydowała na podróż do rodzinnego zamku w Balmoral. 8 września Pałac Buckingham oświadczył o tym, że stan zdrowia królowej się pogorszył.

Po dalszej ocenie dziś rano, lekarze królowej są zaniepokojeni stanem zdrowia Jej Wysokości i zalecili, aby pozostała pod nadzorem medycznym. Królowa pozostaje w komfortowych warunkach i w Balmoral.

Publiczne media – takie jak BBC – rozpoczęły specjalne audycje na żywo, gdzie analizowały dotychczasową biografię królowej Elżbiety i ostatnie wydarzenia z jej życia. Zwracano także uwagę na fakt, że do zamku w Balmoral zdecydowali się przybyć członkowie rodziny królowej Elżbiety.

8 września 2022 roku o godz. 19:30 poinformowano o śmierci Królowej Elżbiety. Informacje przekazano poprzez media społecznościowe rodziny królewskiej, a także stację telewizyjną BBC.

Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa Małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu

- poinformowano w mediach.

Zgodnie z linią sukcesji, nowym następcą tronu został książę Karol.

Elżbieta II nie żyje. Świat składa kondolencje

Z całego świata napływają kondolencje i wyrazy współczucia dla bliskich królowej. Flaga na Pałacu Buckingham została opuszczona do połowy masztu. 

– Myślami jesteśmy z rodziną królewską i wszystkimi, którzy opłakują Królową Elżbietę II w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Kiedyś nazwano ją Elżbietą Bezdomną, zawsze pokazywała nam znaczenie wartości, przy których trwała, we współczesnym świecie – napisał na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Kondolencje złożyło również polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: 

„Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Jej Królewskiej Mości Królowej Elżbiety II. Łączymy się w smutku z członkami 🇬🇧 Rodziny Królewskiej, narodem brytyjskim i ludźmi na całym świecie. Requiescat in pace." – czytamy we wpisie Ministerstwa na Twitterze.

W bólu z Rodziną Królewską łączy się również Andrzej Duda, Prezydent RP: 

- Moje najgłębsze kondolencje dla Rodziny Królewskiej i wszystkich Brytyjczyków po odejściu Jej Królewskiej Mości. Od dziesięcioleci była ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką. Będzie zapamiętana w Polsce i na całym świecie, będziemy za nią tęsknić – czytamy na profilu Prezydenta RP na Twitterze.

– Elżbieta II była nieustająco obecna w naszym życiu, a jej służba dla Kanadyjczyków na zawsze pozostanie ważną częścią historii naszego kraju. Kiedy spojrzymy wstecz na dziesięciolecia jej życia i panowania, jako Kanadyjczycy będziemy pamiętać i cenić mądrość, wsparcie i ciepło Jej Królewskiej Mości. Nasze myśli są z członkami Rodziny Królewskiej w tym najtrudniejszym czasie – napisał premier Kanady, Justin Trudeau.

Żal z powodu odejścia Królowej Elżbiety II wyraził także Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski: 

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Jej Wysokości Królowej Elżbiety II. W imieniu mieszkańców Ukrainy składamy szczere kondolencje dla Rodziny Królewskiej, całej Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów z powodu tej wielkiej straty. Jesteśmy z Wami w myślach i modlitwach – czytamy na koncie Prezydenta Ukrainy na Twitterze.

Do kondolencji dołącza także świat literatury. – Większość Brytyjczyków nigdy nie znała innego monarchy, Elżbieta II była jak nić osnuwająca całe nasze życie. Wypełniała swój obowiązek wobec kraju aż do śmierci, stała się trwałym, pozytywnym symbolem Wielkiej Brytanii na całym świecie. Zasłużyła, by odpocząć – napisała na Twitterze pisarka J.K. Rowling, autorka cyklu o Harrym Potterze.   

Czytaj również: Pierwsze oświadczenie nowego króla. Karol o śmierci matki

W czwartkowy wieczór miało również miejsce wystąpienie premierki Wielkiej Brytanii, Liz Truss. Powiedziała ona, że śmierć Elżbiety II to „ogromny szok dla narodu całego świata". Liz Truss podkreśliła, że królowa stanowiła „skałę, na której wzniesiono nowoczesną Wielką Brytanię". – Kraj kwitł pod jej rządami – dodała. – Dzisiejszy dzień jest dniem ogromnej straty, choć Elżbieta II pozostawi po sobie ogromne dziedzictwo – mówiła brytyjska premier. 

Liz Truss zaapelowała również do Brytyjczyków, by wsparli Króla Karola, na którym spoczywa wielka odpowiedzialność. W swoim wystąpieniu brytyjska premierka użyła w odniesieniu do nowego króla słów „Król Karol III". Clarence House, oficjalna siedziba króla Karola, potwierdziła również, że monarcha będzie nazywany królem Karolem III.

Również zakończenie przemowy brytyjskiej premier było nietypowe – zamiast utrwalonych w powszechnej świadomości słów „God save the Queen" usłyszeliśmy: „God save the King". 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Pokaż wszystkie recenzje