Nie żyje książę Filip. Co teraz? Rozpoczęto specjalną procedurę

Data: 2021-04-09 14:23:09 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W piątek, 9 kwietnia, poinformowano o śmierci Filipa, księcia Edynburga, męża panującej w Wielkiej Brytanii królowej Elżbiety II. Przybliżamy biografię zmarłego władcy. 

Obrazek w treści Nie żyje książę Filip. Co teraz? Rozpoczęto specjalną procedurę [jpg] Fot. The Royal Family / Twitter
  • Książę Filip zmarł 9 kwietnia w Windsorze.
  • Książę przez wiele lat towarzyszył królowej w pełnionych obowiązkach. 
  • Filip, po ślubie z Elżbietą II, dołączył do dynastii Windsorów

Śmierć księcia oficjalnie potwierdziła rodzina królewska na Twitterze.

Książę Filip – młodość 

Książę Filip był jedynym potomkiem księcia Andrzeja, członka dynastii Gluckburgów oraz księżnej Alicji Battenberg, niemieckiej arystokratki. Urodził się 10 czerwca 1921 roku.  Od 1922 ojciec Filipa mieszkał we Francji, gdzie też kształcił się przyszły mąż królowej Elżbiety. Historia rodziny sprawiła, że Filip od zawsze otaczał się osobami z kręgów arystokracji oraz europejskich monarchii. 

Czytaj także: Królowa Matka. Najbardziej niebezpieczna kobieta świata

Po 1934 orku Filip uczył się w szkockiej szkole Gordonstoun, a w 1939 wstąpił do Royal Navy. Tam uzyskał stopień aspirant, brał udział w licznych walkach w czasie II wojny światowej. Szczególnie wiele czasu spędził na morzu, służąc w marynarce.

Książę Filip – poznanie i małżeństwo z Elżbietą II 

Elżbieta II pierwszy raz poznać miała swojego przyszłego męża w 1939 roku, kiedy to wraz ze swoją siostrą oraz ojcem – królem Jerzym VI przybyła z oficjalną wizytą do Akademii Marynarki. Spotkanie Elżbiety z 18-letnim wówczas Filipem zaaranżował  jego wuj, Louis Mountbatten. 

Czytaj także: Teatr brytyjskiej monarchii czyli jak funkcjonuje brytyjski dwór?

Elżbieta miała zakochać się w przystojnym młodym oficerze już po pierwszym spotkaniu. Z tego niewątpliwie skorzystał wuj księcia Filipa, który odegrać miał później rolę jednej z osób odpowiedzialnych za zaaranżowanie małżeństwa przyszłego księcia Filipa. Filip oświadczył się przyszłej królowej Anglii w 1946 roku. Po roku Filip zmienił nazwisko z Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg na nazwisko swojej matki Battenberg w formie angielskiej – Mountbatten.  20 listopada 1947 odbył się ślub królowej Elżbiety, wówczas Filip otrzymał miano księcia Edynburga, hrabiego Marioneth oraz barona Greenwich. Pomimo nacisków wuja, Elżbieta II nie przyjęła nazwiska męża, tym samym kontynuując trwanie dynastii Windsorów. 

Owocem małżeństwa Filipa i Elżbiety była czwórka dzieci: Karol, Anna, Andrzej oraz Edward.

Książę Filip – stan zdrowia

Książę Filip od lat zmagał się z licznymi problemami zdrowotnymi. Pierwsze informacje dotyczące złego stanu zdrowia księcia Filipa pojawiły się w kwietniu 2008, kiedy to mąż królowej został przyjęty do szpitala Króla Edwarda VII ze względu infekcji klatki piersiowej.

Czytaj także: Harry i Meghan. Poznaj bliżej losy pary książęcej

W grudniu 2011 Filip trafił na oddział kardiologiczny szpitala Papworth Hospital, gdzie wykonano mu zabieg angioplastyki wieńcowej oraz stentowania.

4 czerwca 2012 podczas obchodów Diamentowego Jubileuszu Elżbiety II, książę trafił do szpitala Króla Edwarda VII z powodu ostrego zapalenia pęcherza moczowego. W kolejnych latach książę zmagał się z infekcjami i dolegliwościami, powoli wycofywał się także z pełnionych obowiązków. Te przejmowali jego następcy – książę Karol i jego synowie. 

Książę Filip nie żyje

4 maja 2017 roku Pałac Buckingham wydał oświadczenie, że jesienią 2017 roku książę Filip odchodzi na emeryturę. Od tego czasu książę Karol rzadko udzielał się publicznie w związku z trudnościami zdrowotnymi. W mediach coraz częściej przewijały się informacje o hospitalizacji księcia. 

Książę Filip trafił także do szpitala w połowie lutego 2021. W marcu książę wyszedł ze szpitala i przebywał w zamku w Windsorze. Zmarł 9 kwietnia 2021 roku, będąc jednocześnie najdłużej żyjącym męskim członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej. Informację o odejściu księcia Filipa przekazano w oficjalnym komunikacie królowej: 

Oficjalna strona rodziny królewskiej przestała być dostępna. Na czarnym tle internauci mogą przeczytać jedynie oficjalny komunikat wystosowany przez Elżbietę II: Z głębokim smutkiem Jej Królewska Mość ogłasza śmierć ukochanego męża, Jego Królewskiej Wysokości Księcia Filipa, księcia Edynburga. Jego Królewska Wysokość zmarła spokojnie dziś rano w zamku Windsor. Dalsze ogłoszenia zostaną podane w odpowiednim czasie. Rodzina królewska łączy się z ludźmi na całym świecie w żałobie po jego stracie.

Operacja Forth Bridge - co się stanie po śmierci księcia Filipa? 

Po śmierci księcia Filipa w życie wchodzi tzw. procedura Forth Bridge. Pracownicy królewskiego dworu muszą pracować zgodnie z instrukcjami, które już od lat przygotowane były na wypadek śmierci księcia. 

Czytaj także: Księżna Kate wyda książkę!

Zgodnie z procedurą, po śmierci księcia, jego ciało przeniesione zostanie do Pałacu Świętego Jakuba. To właśnie w tym miejscu przed kilkunastoma laty odbyła się ceremonia pogrzebowa dla najbliższych księżnej Diany.

Z księciem pożegnać będą mogli się jedynie najbliżsi, a Elżbieta II w czasie żałoby odwołuje wszystkie swoje publiczne wystąpienia na okres 8 dni. W tym czasie nie mogą powstać także żadne nowe prawa w Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: Książę Harry pisze o Dianie we wstępie do książki

Po ośmiu dniach kontynuowana będzie żałoba w postaci 30 dni, wówczas jednak królowa będzie musiała już wrócić do obowiązków publicznych.  Po ośmiu dniach  przestanie także obowiązywać żałoba medialna, a media brytyjski będą mogły zacząć nadawać swoje programy zgodnie ze standardowym planem emisji.

Wszystkie instytucje publiczne - samorządy miejskie, wiejskie oraz parlament obowiązuje specjalny protokół, w którym zawarte będą informacje, w jaki sposób należy postępować teraz z flagami Wielkiej Brytanii oraz jakie oświadczenia publiczne składać.

Na ten moment nie wiadomo, jak wyglądać będzie pogrzeb księcia. Mówi się, że przed śmiercią książę Filip zażądał, by nie robiono szumu wokół jego pogrzebu. Życzeniem księcia był pogrzeb kameralny. Spekuluje się, że uroczystość pogrzebowa odbędzie się na zamku w Windsorze, a oprócz rodziny i najbliższych, w uroczystości wezmą udział głowy państw Commonwealthu. 

Reakcje na informację o odejściu księcia Filipa

Po poinformowaniu przez pałac o śmierci księcia Filipa, w sieci pojawiły się pierwsze kondolencje ze strony polityków oraz przedstawicieli poszczególnych państw. Wśród nich znalazł się m.in. wpis Borisa Johnsona, premiera Wielkiej Brytanii: 

 – Łączę się z resztą Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów w żałobie po stracie Jego Królewskiej Wysokości księcia Filipa, księcia Edynburga, i dziękuję Bogu za jego niezwykłe życie w oddanej służbie. Książę Filip nieustannie okazywał swoje niezachwiane wsparcie i niezłomną lojalność wobec Jej Królewskiej Mości przez 73 lata  – napisał z kolei w oficjalnym oświadczeniu Arcybiskup Canterbury, Justin Welby. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ulice
Anna Skowrońska
Ulice
Dolina szpiegów
Robert Michniewicz
Dolina szpiegów
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Pokaż wszystkie recenzje