Najlepsze książki o Harrym i Meghan oraz Windsorach.

Data: 2020-01-21 12:23:49 | Ten artykuł przeczytasz w 10 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W ostatnim czasie dość głośno jest o księciu i księżnej Sussex – Harrym i Meghan. Nietypowa para, która dopiero niedawno świętowała swoje zaślubiny, teraz bierze rozwód z rodziną królewską. Jakie książki na temat Windsorów warto znać?

Obrazek w treści Najlepsze książki o Harrym i Meghan oraz Windsorach. [jpg]fot. Northern Ireland Office / CC BY 2.0 / flickr.com

Rodzina królewska w Wielkiej Brytanii od zawsze budziła kontrowersje. Chociaż panująca już prawie 70 lat Elżbieta II stanowi idealny przykład postaci obytej z dworską etykietą i potrafiącą zachować spokój nawet w najtrudniejszych chwilach, to pozostali członkowie rodziny królewskiej nierzadko pojawiają się na pierwszych stronach plotkarskich czasopism.

Czytaj także: Księżna Meghan napisała książkę!

Całkiem niedawno doszło do nietypowych przetasowań w panującej rodzinie Windsorów. Książę Harry wraz z małżonką księżną Meghan (do niedawna znaną jako Meghan Markle) postanowiło zerwać z rodziną królewską.

Od tego roku Meghan i Harry nie będą reprezentować już rodziny królewskiej w oficjalnych sytuacjach. Zrzekli się oni swoich zobowiązań względem rodziny królewskiej, tym samym decydując się na oddanie tytułów – nie będzie można tytułować ich już „ich królewska mość”, bo nie będą dłużej członkami rodziny królewskiej. Małżeństwo przestanie także być utrzymywane przez brytyjską koronę, a sam Harry zastrzega, że jest w stanie zwrócić koszty remontu ich posiadłości (kwota ok. 2,3 mln funtów). Informacje te pojawiły się w sobotnim oświadczeniu związanym z podpisanymi z Elżbietą II przez Harry’ego i Meghan porozumieniu.

Czytaj także: Jak powstała dynastia Windsorów? Historia rodziny królewskiej. Windsorowie. Wymyślona dynastia

Jak jednak wyglądało życie rodziny królewskiej przed ostatnimi wydarzeniami: ślub amerykańskiej aktorki i brytyjskiego księcia-chuligana, wydania na świat potomka Archiego oraz rezygnacji przez parę książęca z tytułów? Warto poznać książki, w których przyjrzano się royal family:

Brytyjska monarchia od kuchni – Adrian Tinniswood

Windsorowie biografia

Brytyjska monarchia od kuchni to całkiem nowa publikacja, która na polskim rynku nakładem Wydawnictwa Bellona ukazała się pod koniec 2019 roku. Publikacja Adriana Tinniswooda bierze także udział w naszym plebiscycie Najlepsze książki roku 2019.

W nowej książce znawcy brytyjskiej monarchii autor przybliża czytelnikom wszystkie sekrety związane z codziennym życiem rodziny królewskiej.

Chociaż większość informacji, która dociera do opinii publicznej, najpierw musi zostać zatwierdzona przez samą królową, to jednak – czasem do dziennikarzy docierają smaczki dworskiego życia. A to w swojej publikacji Tinniswood skrupulatnie opisuje.

Czy rodzina królewska sama przygotowuje sobie drugie śniadanie? A może przynajmniej popołudniową herbatkę? Jak głosi legenda, monarchowie nie gotują, sami się nie ubierają ani nawet nie wyciskają pasty do zębów na szczoteczkę! Jednak czy jest to prawda?

I gdzie w tym wszystkim odnajdują się młodzi członkowie rodziny królewskiej – William i Kate oraz Harry i Meghan?

Książkę w dobrej cenie kupić można między innymi w księgarni Tantis.pl.

Harry. Biografia – Katie Nicholl

Harry. Biografia to publikacja w całości skupiająca się na życiu Harry’ego, młodszego z synów księżnej Diany. Tytuł ten ukazał się w 2018 roku przy okazji gorączki związanej z royal wedding Harry’ego i Meghan Markle.

W publikacji Katie Nicholl szczegółowo analizuje relacje, które istnieją pomiędzy członkami rodziny Windsorów a samym Harrym. Opowiada także o dzieciństwie i dorastaniu małego Harry’ego, żyjącego w cieniu poważnego i spokojnego Williama, prawdopodobnie kolejnego dziedzica tronu. Biografka opisuje to, jaki wpływ na życie Harry’ego miała tragiczna śmierć matki oraz ambicje Karola. Przedstawia także wojskowe losy brytyjskiego księcia i analizuje uczuciowe życie księcia.

Książkę w dobrej cenie kupić można między innymi w księgarni Taniaksiazka.pl. Cały ebook przeczytać można na Legimi.

Diana. Moja historia. – Andrew Morton

Chociaż minęło ponad 20 lat od śmierci jednej z ulubienic Brytyjczyków, to wciąż niewiele wiadomo, kim naprawdę była księżna Diana. Na to pytanie próbują odpowiedzieć sobie jej biografowie, a część z nich swoją wiedzę na temat księżnej opiera na publikacji A. Mortona, dla której księżna osobiście przekazała wypowiedzi.

Sama Diana w tajemnicy brała udział w tworzeniu tej publikacji, dlatego też każdy zainteresowany faktycznymi losami księżnej powinien poznać tytuł Diana. Moja historia.

W publikacji Diana opowiada o swoich przyjaciołach, o rodzinie i sile, jaką dają jej synowie. To także opowieść o nauczycielu jazdy konnej, z którym Diana miała romans i któremu – niesłusznie – przypisywano ojcostwo Harry’ego. Morton opisuje sekrety Diany i jej najbliższych, jednocześnie nie unikając bolesnych kwestii dla rodziny królewskiej.

Biografię Diany można przeczytać w postaci e-booka na Legimi.

Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści – Iwona Kienzler

Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści to jednak z biograficznych publikacji stworzonych przez Iwonę Kienzler. Wydana w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Lira książka Windsorowie… to historia popularnego królewskiego rodu w pigułce.

Autorka w prosty i jasny sposób opisuje przeszłość rodziny królewskiej, losy Elżbiety II i powody, dla których trafiła na tron. Nie brakuje także sporej liczby plotek i pogłosek, które podkreślają liczbę skandali w panującej dynastii.

Kienzler poświęca Harry’emu specjalny rozdział, przybliżając sylwetkę młodego księcia-rozrabiaki.

Książkę Iwony Kienzler kupić można w księgarni tantis.pl. Tytuł można przeczytać także w postaci ebooka.

Elżbieta II. O czym nie mówi królowa? – Marek Rybarczuk

Marek Rybarczuk to jeden z popularniejszych polskich korespondentów z Wielkiej Brytanii. Znany dziennikarz współpracował m.in. z BBC oraz Gazetą Wyborczą, jest także autorem kilku książek o kulturze Wielkiej Brytanii i rodzinie królewskiej.

W publikacji Elżbieta II. O czym nie mówi królowa? Rybarczuk z dziennikarską zaciekłością przedstawia losy Elżbiety II od najmłodszych lat. Autor pokazuje przemianę Elżbiety, z nieco nieśmiałej dziewczyny, w czasie wojny zajmującej się mechaniką samochodową, aż do pełnej wdzięku królowe, pełnej gracji i samodyscypliny.

Rybarczuk skupia się głównie na życiu królowej, jednak obraz rodziny Windsorów, jaki wyłania się z jego książki, dobrze przedstawia tradycje i zwyczaje rodziny królewskiej, do której należy jeszcze książę Harry.

Elżbieta II. Portret monarchini – Sally Bedell Smith

Elżbieta II. Portret monarchini to jedna z najdokładniejszych publikacji dostępnych na rynku, a dotyczących rodziny królewskiej. Doświadczona biografka dociera do archiwalnych materiałów, by przybliżyć czytelnikom losy Elżbiety II i jej najbliższej rodziny.

Ta książka to prawie 600 stron sprawnie napisanej biografii jednej z najbardziej rozpoznawalnych władczyń na świecie. Chociaż cena książki jest nieco wyższa niż w przypadku pozostałych propozycji, to wysoka jakość i rzetelność tekstu zdecydowanie warte są wydanych pieniędzy. Jednocześnie warto pamiętać, że książka ta jest skierowana raczej do czytelników naprawdę zafascynowanych dynastią Windsorów.

Książkę kupić można m.in. w księgarni Taniaksiazka.pl.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści
Iwona Kienzler1
Okładka książki - Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści

Skąd się wzięli Windsorowie? Dla kogo Edward VIII zrezygnował z korony? Czy Harry i Meghan to idealna para, przykładni rodzice czy może jednak celebryckie...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis
Opowieści o kolorach
Pokaż wszystkie recenzje