Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2019-04-10
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-66229-19-8

Skąd się wzięli Windsorowie? Dla kogo Edward VIII zrezygnował z korony? Czy Harry i Meghan to idealna para, przykładni rodzice czy może jednak celebryckie show?

Losy brytyjskiej royal family z zapartym tchem śledzą co dzień miliony osób na całym świecie, a radości i smutki jej członków to stały temat medialnych doniesień. Dzieje Windsorów pełne są romansów i skandali, a niektórzy z nich stali się prawdziwymi celebrytami. Zwykłym ludziom może się wydawać, że królowa Elżbieta II i jej krewni są postaciami z baśni.

Windsorowie to jednak także sporych rozmiarów przedsiębiorstwo, które przynosi niemałe dochody. Iwona Kienzler, znana pisarka i popularyzatorka historii, w swojej nowej książce odkrywa tajemnice najsłynniejszego królewskiego rodu współczesnego świata.

Celebryci, nudziarze, skandaliści… poznaj brytyjską royal family!

Tagi: biografie

Kup książkę Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści

Najnowsza propozycja Iwony Kienzler przypomina powieść sensacyjną. Zaczyna się od zagadki, a raczej od szeregu zagadek i tajemnic, które towarzyszyły najsłynniejszej wyspiarskiej rodzinie od zawsze. Im więcej trzymano w tajemnicy przed opinią publiczną, tym lepiej dla rodziny. W czasach, gdy nie było mediów społecznościowych, prasa zabiegała o zgodę na publikację wizerunków członków rodu, a przede wszystkim – gdy Windsorowie byli darzeni olbrzymim szacunkiem i zaufaniem społecznym, wiele rzeczy uchodziło płazem. Nikt nie odważyłby się mówić głośno o sprawach, które sami Windsorowie woleliby ukrywać. Krytyka rodziny była po prostu w złym guście. A skandali, błędów, nieodpowiedniego zachowania i zwykłych publicznych faux pas w królewskiej rodzinie nie brakowało. Historia rodziny sięga 1714 roku, gdy na tronie zasiadł Jerzy I Hanowerski. Niektórzy mówią, w dużym uproszczeniu, że na Wyspach zaczęli rządzić Niemcy. Wielu członków dynastii hanowerskiej nie znało nawet języka swoich poddanych. Słynna królowa Wiktoria, która najpierw jako dziewczynka nauczyła się niemieckiego, a potem dopiero opanowała angielski, z mężem rozmawiała podobno wyłącznie po niemiecku. Cóż za niewygodna sytuacja! Naprawdę niewygodnie zrobiło się jednak podczas I wojny światowej, gdy poddani korony mieli okazję stanąć oko w oko z Niemcami, poddanymi kuzyna ...

Opinie o książce - Windsorowie. Celebryci, nudziarze, skandaliści

Najciekawsze romanse w historii royal family zebrane w jednym miejscu. Książka zawiera wiele pikantnych szczegółów z życia brytyjskiej monarchii, w tym te z życia wciąż żyjącej w sercu wielu ludzi księżnej Diany.

Podczas czytania nie można się oprzeć wrażeniu, ze pomimo, iż pozornie rodzina królewska ma wszystko – pieniądze, sławę i dobra doczesne, brakuje jej tego, co najważniejsze w życiu człowieka, a mianowicie miłości. Na stronach tej książki znajdziemy pikantne szczegóły z życia Windsorów – pełno tutaj miłosnych skandali, które poruszały ówczesną ludność, jednak między wierszami możemy zauważyć samotność i bezradność, jaka towarzyszy królewskiej rodzinie. W przypadku książąt nie ma mowy o znalezieniu prawdziwej miłości wbrew logice – podczas poszukiwań kandydatów do małżeństwa muszą wziąć oni pod uwagę wiele czynników takich jak pochodzenie przyszłej małżonki (najlepiej arystokratyczna od pokoleń rodzina), status majątkowy oraz nieskalaną żadnymi wybrykami opinię. Jeżeli już ktoś z królewskiego rodu postanowi związać się z miłością swojego życia niespełniającą wygórowanych kryteriów to biada mu – może mieć pewność, że od teraz znajdzie się na marginesie rodziny i będzie jednym z krewnych, którego wszyscy będą się wstydzić i unikać, a najlepiej udawać, że w ogóle nie istnieje.

Ciekawa pozycja, którą świetnie się czyta. Napisana w bardzo przystępny sposób. Autorka pobieżnie poruszyła każdy z tematów ze względu na niewielką ilość stron, jaką zapewnie dysponowała, w związku z tym z pewnością przeczytam kolejne jej książki i chętnie zgłębię opisywany temat.

Książkę znalazłam w bibliotece, jestem w trakcie oglądania serialu "The Crown" więc zaczęłam trochę zgłębiać historię Windsorów. Nie jest to biografia a zbiór ciekawostek które dotyczą niektórych członków rodziny królewskiej. Autorka na celownik wzięła tych, którzy nie przestrzegali etykiety, postępowali po swojemu, szokowali, a przecież ta dynastia jest na świeczniku nie tylko w Wielkiej Brytanii.

Z książki możemy się dowiedzieć że cała dynastia a raczej jej nazwa została wymyślona. Że Karol najlepiej relaksuje się przy malowaniu akwareli. Harry był w wojsku, nawet na wojnie w Afganistanie. Znajdziemy też tutaj księżniczkę Małgorzatę która zawsze miała problem żeby być tą drugą. Sporo o kobietach Karola czyli Dianie i Camilli.

Lekka książka, niektóre fakty były mi już znane, gdyż lubie śledzić czasem losy tej dynastii, o innych dowiedziałam się pierwszy raz. Nie jest to lektura wysokich lotów ale miłe czytadło dla umilenia czasu.

Avatar użytkownika - Kate1986
Kate1986
Przeczytane:2019-11-22, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2019,

Dobra książka pełna faktów historycznych ale podana w sposób zrozumiały i ciekawy.

"Windsorowie" to bardzo fajny zbiór ploteczek na temat czarnych owieczek tej angielskiej dystanstii. Możemy też sporo dowiedzieć się na temat ich historii - chociażby to, że wywodzą się z Niemiec i niektórzy z członków tejże rodziny nie mówili nawet w języku swoich poddanych. A do zmiany nazwiska zmusiła ich wojna i antyniemieckie nastroje panujące w kraju.
Wiele informacji zawartych w książce pokrywa się z tymi, które można znaleźć w biografii Diany spisanej przez tę samą autorkę - zwlaszcza ma temat Karola no i samej księżnej. Ale i tak polecam. Dzięki niej poczułam, że mam normalną, szczęśliwa rodzinę, a mój mąż to niemalże ideał. ;D I nikt nie podsłuchuje moich rozmów.

Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2019-07-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Wzory pism, umów i innych dokumentów w języku polskim, angielskim i niemieckim (z suplementem elektronicznym)

Publikacja zawiera wzory najczęściej spotykanych w obrocie gospodarczym listów, umów i innych dokumentów w języku polskim, angielskim i niemieckim. W pierwszej...

Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Wzory wypracowań z języka angielskiego. Dla szkół podstawowych, gimnazjów i średnich

„Wzory wypracowań z języka angielskiego" wydane zostały z myślą o uczniach szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Podane tu tematy obejmują...