Życie miłosne królów z dynastii Wazów

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2013-11-21
Kategoria: Historyczne

Polscy królowie z wywodzącej się ze Szwecji dynastii Wazów należą bez wątpienia do najbardziej kontrowersyjnych monarchów w historii naszego kraju, niepoddających się jednoznacznej ocenie. Co prawda, na temat roli tych władców w historii naszego kraju napisano już tomy, ale niniejsza publikacja przedstawia aspekt biografii polskich Wazów traktowany dotąd po macoszemu, a nawet zupełnie pomijany w innych opracowaniach biograficznych, a mianowicie - ich życie miłosne.

Poznamy zatem kobiety, którym przyszło dzielić życie z władcami z tej dynastii: ich żony, zarówno te kochane, jak i te odwiedzane w sypialni wyłącznie z obowiązku, ich kochanki, począwszy od tajemniczej Urszuli Meierin, domniemanej kochanki Zygmunta III, umilającej mu okres wdowieństwa, poprzez piękną Jadwiżkę, największą miłość Władysława IV, panią Radziejowską, której romans z Janem Kazimierzem zakończył się potopem szwedzkim, ambitną Denhoffową, a skończywszy na pani de l'Hôpital, ostatniej miłości Jana Kazimierza, umilającej mu smutny żywot emigranta, który wiódł po abdykacji. Przyjrzymy się też kwestii domniemanego homoseksualizmu Władysława IV, jak również burzliwym losom jego bastardów, a przy okazji zajrzymy też do królewskiej kuchni, poznamy szczegóły codziennego życia monarchów oraz ich niecodzienne pasje i zainteresowania.

Kup książkę Życie miłosne królów z dynastii Wazów

Opinie o książce - Życie miłosne królów z dynastii Wazów

Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2015-07-09, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki (2015),
Dużo ciekawostek, lecz napisane dość chaotycznie co utrudniało czytanie. Poza tym pojawiały się niestety zawsze mnie irytujące powtórzenia, wręcz cytaty z poprzednich rozdziałów. Poza tym liczyłam chyba na bardziej zbeletryzowaną formę przedstawienia historii, więc trochę jestem zawiedziona.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 4, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Ciekawy okres w historii Polski ukazany lekko z perspektywy kobiet, matek, żon i kochanek trzech królów: Zygmunta III, Władysława IV i Jana Kazimierza. Mnóstwo szczegółów z życia władców i kluczowych osobistości tamtych czasów, cele i motywacje, jakimi kierowali się monarchowie przy wyborze kobiet, miłości i zdrady, intrygi i gry polityczne, przekupstwa i prezenty. Chyba zbyt dużo się spodziewałam po tej książce. Miejscami bardzo ciekawa, sprawiała jednak niekiedy wrażenie plotkarskiej, na poły popularyzatorsko-naukowa, ale nie wolna od kolokwializmów, powtórzeń czy powoływania się na własne słowa z poprzedniego rozdziału. W dodatku wydawnictwo się nie popisało z redakcją i korektą: są błędy rzeczowe (np. mylenie matki z babką) i gramatyczne: składniowe, stylistyczne, oraz zatrzęsienie literówek i błędów interpunkcyjnych (na 63 pierwszych stronach zauważyłam ich 24). Pozbawiło mnie to sporej części przyjemności z czytania. (Ocena: 4/6)
Sułtanki
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Sułtanki

Sułtanki, księżniczki, nałożnice, faworyty…Tajemnice haremu to nie tylko opowieści o przepychu i klejnotach, ale też o intrygach pałacowych i chęci...

Kochanki, księżne, królowe. Kobiety, które dały początek Polsce
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Kochanki, księżne, królowe. Kobiety, które dały początek Polsce

Publikacja opowiada o kobietach w początkach naszej państwowości, począwszy od naszych praprababek Słowianek, przez postaci legendarne, na czele z Wandą...