Brytyjska monarchia od kuchni

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2019-10-24
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311157521
Liczba stron: 528
Tytuł oryginału: Behind the Throne
Język oryginału: angielski

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Wiadomości z życia brytyjskiej rodziny królewskiej wciąż podbijają media, miliony osób na całym świecie codziennie śledzą z zaciekawieniem wszystkie doniesienia zza bram Buckingham Palace.

Monarchowie nie gotują. Nie ubierają się samodzielnie, nie nalewają sobie picia ani nie ścielą łóżka. Podobno przyszły władca Królestwa, jego posiadłości i terytoriów, nawet nie wyciska sobie sam z tubki pasty do zębów, gdyż zadanie to należy do jednego z czterech jego kamerdynerów, który nakłada pastę na królewską szczoteczkę ze zdobionego srebrnego dozownika. Oficjalnie zdementowano za to inną słynną legendę o ,,rozpieszczaniu członków rodziny królewskiej", zgodnie z którą każdego ranka przed księciem Walii stawiano siedem gotowanych jaj uszeregowanych według ich twardości, każde opatrzone cyfrą oznaczającą liczbę minut gotowania, tak aby mógł każdego spróbować i wybrać najbardziej mu odpowiadające.

Szczodrze sponsorowany przez swoich poddanych brytyjski dwór zatrudniał rzesze kucharzy, pokojówek, lokajów, mamek, nianiek, ogrodników, sekretarzy i urzędników. Pielęgnowane przez stulecia rytuały dworskie miały na celu utrwalenie wizji monarchy jako osoby wyjątkowej, ważniejszej niż prezydenci czy milionerzy. A jak lepiej to osiągnąć, niż udowadniając, że przyziemne czynności nie przystoją monarsze. Na usługach królowej przez długi czas była choćby pomocnica, która podawała monarchini wachlarz w sypialni, nalewała wodę do mycia rąk i zdejmowała rękawiczki. Ale już wkładanie monarchini obuwia i zdejmowanie go było domeną paziów. Tak było przez wieki, tak jest również dziś.

Nawet obecnie tysiące osób czuwają codziennie nad maksymalnym komfortem zaledwie kilkorga osób z rodziny królewskiej. Co ciekawe, z czasem liczba pracowników rosła - dwór Elżbiety II zatrudnia dziś bowiem blisko 1200 osób, podczas gdy jej babka, królowa Wiktoria miała ich ,,zaledwie" 921.

Tagi:

Kup książkę Brytyjska monarchia od kuchni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

W czasach, gdy monarchie europejskie są już jedynie cieniem tego, czym były pięćset lat temu, szokować może fakt, że brytyjska rodzina królewska wymaga tak wielkiego otoczenia. Jak pisze w swojej najnowszej książce Adrian Tinniswood, Elżbieta II dysponuje dworem, na którym zatrudnia się tysiąc dwieście osób. I na tym nie koniec. Król małżonek ma do swojej obsługi kolejnych sto dwadzieścia kilka osób. Królewski kamerdyner, jeden z kilku, wyciska na królewską szczoteczkę do zębów pastę ze srebrnego dozownika. Inny odpowiada za garderobę, kolejny za pościelenie łóżka jej wysokości. Szokuje nas to? Ależ niepotrzebnie. Windsorowie mieli w swojej historii służących, którzy odpowiadali za stan królewskiego... nocnika. I nie byli to ludzie, których moglibyśmy uważać za służących. Dworzanin stolcowy stał na czele kilku osób i był zawsze w pobliżu władcy. Łatwo sobie wyobrazić, jak potężna była jego rola. Mając dostęp do królewskiego nocnika, w rzeczywistości miał dostęp do królewskiego ucha. I mógł wiele powiedzieć. Zarówno w czyimś interesie, jak i przeciwko komuś. Urząd zawiesiła królowa Wiktoria w 1838 roku. Zapewne słusznie. Ludzie sprawujący funkcje stolcowego, garderobianego, nadzorcy prywatnej szkatuły czy koniuszego królewskiego wywodzili się z najznamienitszych brytyjskich rodów książęcych ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Brytyjska monarchia od kuchni

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2020-04-15, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Aneta2944
Aneta2944
Przeczytane:2019-12-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2019,
Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje