Brytyjska monarchia od kuchni

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2019-10-24
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311157521
Liczba stron: 528
Tytuł oryginału: Behind the Throne
Język oryginału: angielski

Ocena: 4.83 (6 głosów)
Inne wydania:

Wiadomości z życia brytyjskiej rodziny królewskiej wciąż podbijają media, miliony osób na całym świecie codziennie śledzą z zaciekawieniem wszystkie doniesienia zza bram Buckingham Palace.

Monarchowie nie gotują. Nie ubierają się samodzielnie, nie nalewają sobie picia ani nie ścielą łóżka. Podobno przyszły władca Królestwa, jego posiadłości i terytoriów, nawet nie wyciska sobie sam z tubki pasty do zębów, gdyż zadanie to należy do jednego z czterech jego kamerdynerów, który nakłada pastę na królewską szczoteczkę ze zdobionego srebrnego dozownika. Oficjalnie zdementowano za to inną słynną legendę o ,,rozpieszczaniu członków rodziny królewskiej", zgodnie z którą każdego ranka przed księciem Walii stawiano siedem gotowanych jaj uszeregowanych według ich twardości, każde opatrzone cyfrą oznaczającą liczbę minut gotowania, tak aby mógł każdego spróbować i wybrać najbardziej mu odpowiadające.

Szczodrze sponsorowany przez swoich poddanych brytyjski dwór zatrudniał rzesze kucharzy, pokojówek, lokajów, mamek, nianiek, ogrodników, sekretarzy i urzędników. Pielęgnowane przez stulecia rytuały dworskie miały na celu utrwalenie wizji monarchy jako osoby wyjątkowej, ważniejszej niż prezydenci czy milionerzy. A jak lepiej to osiągnąć, niż udowadniając, że przyziemne czynności nie przystoją monarsze. Na usługach królowej przez długi czas była choćby pomocnica, która podawała monarchini wachlarz w sypialni, nalewała wodę do mycia rąk i zdejmowała rękawiczki. Ale już wkładanie monarchini obuwia i zdejmowanie go było domeną paziów. Tak było przez wieki, tak jest również dziś.

Nawet obecnie tysiące osób czuwają codziennie nad maksymalnym komfortem zaledwie kilkorga osób z rodziny królewskiej. Co ciekawe, z czasem liczba pracowników rosła - dwór Elżbiety II zatrudnia dziś bowiem blisko 1200 osób, podczas gdy jej babka, królowa Wiktoria miała ich ,,zaledwie" 921.

Tagi: bóg

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Brytyjska monarchia od kuchni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Brytyjska monarchia od kuchni

Recenzowane opracowanie - w przeciwieństwie do wielu innych - nie miało chyba na celu budzić sensacji, zachęcać do snucia spekulacji. Dostarcza sporej dawki wiedzy o przodkach królowej Elżbiety. Trochę mniej miejsca poświęcono jej samej i współczesnej brytyjskiej rodzinie królewskiej. Informacje zostały rzetelnie zebrane i przedstawione.

Link do opinii

Czytałam z zapartym tchem. Monarchia brytyjska mnie fascynuje. Dużo się o niej dowiedziałam, dzięki tej książce.  

Link do opinii
Avatar użytkownika - angel92
angel92
Przeczytane:2022-10-04, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2022,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2020-04-15, Ocena: 4, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Aneta2944
Aneta2944
Przeczytane:2019-12-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2019,
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy