Zdjęcie - Andrzej Pilipiuk

Andrzej Pilipiuk


Andrzej Pilipiuk to polski autor fantastyki, który zasłynął przede wszystkim cyklem poświęconym postaci Jakuba Wędrowycza. Tworzył także kolejne tomy serii o przygodach detektywa-muzealnika, Pana Samochodzika, które wydawał pod pseudonimem Tomasz Olszakowski. 

Andrzej Pilipiuk - biografia, życie i twórczość

Andrzej Pilipiuk wyróżniony został Nagrodą im. Janusza Zajdla. Sam siebie określa mianem Wielkiego Grafomana lub największego piewcy polskiej wsi od czasów Reymonta. Za swoje najlepsze książki uznaje cykl „Oko jelenia” czy serię o Robercie Stormie, wie jednak, że najwięcej czytelników sięgnęło po jego humorystyczne powieści o Jakubie Wędrowyczu.  

Co ciekawe, choć Andrzej Pilipiuk sporo pisze o wsi, sam urodził się w dużym mieście - w Warszawie. Jego fascynację tłumaczyć może fakt, że rodzina Pilipiuków wywodzi się z Wojsławic, istnieją także rodowe powiązania z mazowiecką szlachtą herbu Ślepowron.

Jako dziecko Andrzej Pilipiuk mieszkał w Szmulkach, później przeprowadził się na Pragę. Szkołę podstawową wspomina źle, ma również kiepską opinię o nauczycielach. 

Andrzej Pilipiuk studiował archeologię, jednak nie znalazł pracy w zawodzie wyuczonym. Literatura fascynowała go od najmłodszych lat, miała być dla niego sposobem na ucieczkę od szarej rzeczywistości. 

Jako pisarz Andrzej Pilipiuk zadebiutował w lutym 1996 na łamach miesięcznika „Fenix”, publikując pierwsze opowiadanie o Jakubie Wędrowyczu. Pierwsza książka o jego przygodach ukazałą się jednak dopiero w 2001 roku. Od 1999 roku tworzył kolejne tomy cyklu o przygodach Pana Samochodzika. Pisał również o historii dla popularnych czasopism. 

W 2021 roku wydawnictwo Fabryka Słów, z którym Andrzej Pilipiuk był związany od debiutu, opublikowało wywiad-rzekę z pisarzem. Publikacja zatytułowana jest Po drugiej stronie książki. 

Andrzej Pilipiuk - twórczość

Andrzej Pilipiuk - wiadomości

Cytaty Autora

Gdy człowiek wie, że może zginąć, najczęściej paraliżuje go strach. Ale nie zawsze. Niekiedy kop adrenaliny i endorfiny jednocześnie wyłącza instynkt samozachowawczy i w skazańcu budzi się odwaga. Odwaga ostateczna. Odwaga, której nie da się w żaden sposób zgasić. Odwaga, z którą można iść z szablą na czołgi, samotrzeć na setkę wrogów.


Więcej

Nie ma znaczenia, jak długo żyjemy i jak długo będziemy żyli (...) Liczy się jakość. I nasze czyny względem innych ludzi. A kiedyś i tak wszyscy staniemy przed obliczem Pana i zdamy relację z naszej ziemskiej pielgrzymki.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy