Wyliczyli majątek Andrzeja Sapkowskiego. Ile zarabia twórca „Wiedźmina”?

Data: 2021-10-14 08:55:55 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Chociaż Polacy mogą pochwalić się wieloma dobrymi powieściami, to właśnie opowiadająca o Wiedźminie seria Andrzeja Sapkowskiego stała się międzynarodowym hitem, który zaadaptowany został przez Netfliksa. Jeden z amerykańskich portali wyliczył, ile do tej pory na swoich dziełach zarobić mógł Andrzej Sapkowski. 

Obrazek w treściKadr z serialu Wiedźmin / fot. Katalin Vermes / Netflix
  • Jeden z amerykańskich portali wyliczył, że majątek Andrzeja Sapkowskiego może wynosić nawet 18 mln dolarów. 
  • Na zyski autora wlicza się nie tylko sprzedaż książek, ale również praw do jej adaptacji. 
  • W grudniu zadebiutuje 2. sezon serialu Wiedźmin zrealizowanego przez Netflix.

Andrzej Sapkowski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich pisarzy. Sławę przyniosła mu nie tylko seria książek Wiedźmin, których był autorem, ale również liczne adaptacje w postaci gier komputerowych. Niedawno Wiedźminem zainteresował się Netfliks, a serial zrealizowany na podstawie książek polskiego autora okazał się strzałem w dziesiątkę. 

Ile zarabia Andrzej Sapkowski? 

Jeden z amerykańskich portali zainteresował się tym, jak wielki może być dziś majątek polskiego autora. Sapkowski czerpie bowiem zyski nie tylko ze sprzedaży książek, ale również międzynarodowych kontraktów związanych z adaptacjami jego książek. 

Czytaj także: Trzeci sezon serialu "Wiedźmin" oficjalnie potwierdzony

Zdaniem serwisu Wealthy Persons, Andrzej Sapkowski już teraz może zostać śmiało nazwany milionerem. Według nieoficjalnych wyliczeń, w październiku 2021 roku na koncie polskiego autora może się znajdować nawet 18 milionów dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 72 miliony. 

Majątek Andrzeja Sapkowskiego – skąd informacje? 

Wealthy Persons nie ujawnia jednak, na jakiej podstawie dokonało analizy. O swoim majątku oficjalnie nie mówi także sam autor. Wiadomo jednak, że przed kilkoma laty Sapkowski poróżniony był z wytwórnią CD Project, która odpowiedzialna jest za realizację gier komputerowych związanych z Wiedźminem

Może zainteresować cię także...

Pisarz żądał wówczas wypłacenia 60 mln złotych odszkodowania ze względu na fakt, że w pierwotnej umowie ze studiem wycenił prawa do adaptacji swoich książek na za niską kwotę. Ostatecznie między autorem a firmą doszło do ugody, jednak konkretne kwoty nie są publicznie znane. 

Jednocześnie warto przypomnieć, że na początku ubiegłego roku, po premierze serialu Netfliksa, w Stanach Zjednoczonych zabrakło papierowych egzemplarzy kultowych książek o Wiedźminie. Tylko w USA sprzedano 2 miliony egzemplarzy książek Sapkowskiego, a wydawca zapowiedział dodruk w postacie 500 tys. egzemplarzy. 

Wiedźmin – hit Netfliksa z polskimi korzeniami 

Od 2019 Netfliks zajmuje się tworzeniem seriali i filmów związanych z uniwersum Wiedźmina. Produkcje giganta streamingowego realizowane są z wielkim rozmachem i znaną amerykańską obsadą – w serialu opartym na książkach Sapkowskiego w roli głównej wystąpił Henry Cavill, który w przeszłości wcielił się w postać Supermana w filmach Batman vs Superman: Świt sprawiedliwości czy Liga Sprawiedliwości

Przy okazji premiery serialu Netfliksa pojawiały się kolejne kontrowersje. Na początku były one związane zwłaszcza z udziałem amerykańskiej obsady w produkcji opartej na polskiej książce. W serialu wystąpił jednak także reprezentant z Polski – Maciej Musiał. Z kolei całkiem niedawno informowaliśmy o sprawie tłumacza książek Andrzeja Sapkowskiego, który domaga się zadośćuczynienia od Netfliksa za wykorzystanie jego przekładu popularnych powieści fantasy bez jego zgody. 

Obok serialu Wiedźmin, którego premiera 2. sezonu zaplanowana została na grudzień 2021 roku, Netflix zrealizował także inne produkcje powiązane z twórczością Sapkowskiego. 23 sierpnia na Netfliksie premierę miał film anime Wiedźmin: Zmora Wilka, opowiadający o losach młodego wiedźmina Vesemira, który zajmuje się zabijaniem potworów na zlecenie. Jednocześnie w trakcie produkcji jest kolejny z prequeli bazowego serialu. Akcja serialu Wiedźmin: Rodowód krwi dziać ma się na 1200 lat przed wydarzeniami z pierwszego sezonu Wiedźmina. 

Wiedźmin – bestsellerowa saga 

Zarówno produkcje filmowe, jak i realizacje w postaci gier komputerowych nie powstałyby, gdyby nie ich książkowy odpowiednik. Warto wiedzieć, że pierwotna saga Andrzeja Sapkowskiego składała się z pięciu powieści. Były to kolejno: Wiedźmin. Krew elfów, Wiedźmin. Czas pogardy, Wiedźmin. Chrzest ognia, Wiedźmin. Wieża Jaskółki oraz Wiedźmin. Pani Jeziora.

Chociaż chronologia związana z momentem wydania książek wyznacza pewną kolejność czytania, fani Wiedźmina nie są zgodni co do tego, czy właśnie w ten sposób powinno się czytać znany cykl Sapkowskiego. O metodach i sposobach na to, jak czytać, piszemy w jednym z naszych artykułów. 

Tymczasem już teraz zachęcamy Was do lektury pierwszej książki o Wiedźminie. Powieść Krew elfów kupić możecie poniżej: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Krew elfów
Andrzej Sapkowski1
Okładka książki - Krew elfów

Andrzej Sapkowski, arcymistrz światowej fantasy, zaprasza do swojego Neverlandu i przedstawia uwielbianą przez czytelników i wychwalaną przez krytykę...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje