„Wiedźmin” – zmiana głównego aktora jest zgodna z książkami Sapkowskiego?

Data: 2023-06-29 18:10:01 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Wiadomo już, że w trzecim sezonie Wiedźmina po raz ostatni w tytułowej roli wystąpi Henry Cavill. Aktor zostanie zastąpiony przez Liama Hemswortha. Zmiana ta ma być jednak zgodna z tym, co wyczytać możemy w książkach Sapkowskiego.

Henry Cavill w roli Geralta w 3 sezonie WiedźminaHenry Cavill jako Geralt w 4 odcinku 3 sezonu Wiedźmina / materiały prasowe Netflix

To koniec rozbieżności między książkami a serialem — tak odczytywać można ostatnie deklaracje twórców Wiedźmina. Chociaż odejście z obsady Henry'ego Cavilla wywołało niemałe poruszenie, to filmowcy uspokajają, że zmiana ta ma być zgodna z tym, co w swoich powieściach stworzył Andrzej Sapkowski.

Wiedźmin – zmiana aktorów po 3 sezonie jest zgodna z książkową historią?

Niemal od samego początku powstania serialu Netfliksa widzowie krytykowali Wiedźmina za brak zgodności z książkowym pierwowzorem. Jednak już w streszczeniu pierwszych pięciu odcinków serialu możemy zauważyć, że twórcy serialu do serca wzięli sobie te uwagi. Showrunnerzy coraz częściej sięgają po wątki i motywy znane bezpośrednio z powieści Sapkowskiego, choć jednocześnie podkreślają konieczność ich „współczesnej interpretacji”. Teraz natomiast okazuje się, że zmiana odtwórcy głównej roli ma być zgodna z tym, jak zmieniał się bohater w powieściach. A przynajmniej tak twierdzą twórcy serialu.

Wiadomo już, że w trzecim sezonie po raz ostatni wystąpi Henry CavillAktor zdążył pożegnać się z fanami zarówno na Tudum Netflix, jak i podczas Wiedźmin Festu. W czwartym sezonie ma go zastąpić Liam Hemsworth, znany między innymi z roli Gale’a w Igrzyskach Śmierci. Serwis Yahoo przeprowadziło wywiad z odpowiedzialnym za serial Tomaszem Bagińskim, który wypowiedział się na temat tej zmiany. Okazuje się, że ma to być zgodne z podstawą historii o wiedźminie. Reżyser i producent wspomniał, że choć będzie mu brakowało Cavilla w serialu, to jednak twórcy netfliksowego Wiedźmina mają dobry pomysł na to, jak wdrożyć do produkcji nowego Geralta:

Nie będę się zagłębiać w to jakie mamy plany na tę zmianę, ponieważ byłby to ogromny spojler [...]. Produkcja znalazła się niezwykle bisko tego, co znamy z powieści i myślę, że ta zmiana okaże się bezbłędna [...]. Jednocześnie nowy Geralt, to będzie nowa twarz dla tej postaci i wydaje mi się to całkiem ekscytujące. 

– dodaje Bagiński.

Serialowe sztuczki czy adaptacja powieści. Co dalej po 3 sezonie Wiedźmina

W sieci pojawiły się spekulacje na temat tego, w jaki sposób filmowcy będą próbowali połączyć zmianę głównego bohatera z powieściową fabułą. Widzowie spekulują, że wiedźmin odniesie tak wiele ran, że będzie musiał poddać się leczeniu. Niewykluczone więc, że zmiana wyglądu będzie tego skutkiem ubocznym. W sadze książkowej istnieje natomiast idea wieloświatów. Nowy wiedźmin może więc pochodzić z innego świata. Może to być również ograne jako swego rodzaju sztuczka narracyjna. 

Na tyle, na ile będzie to możliwe, filmowcy z pewnością spróbują wykorzystać prozę Andrzeja Sapkowskiego, choć nie byłby to pierwszy raz, kiedy serial podąża swoimi własnymi ścieżkami. Warto wziąć na przykład choćby kultową Grę o Tron, której serialowe zakończenie wyprzedziło powieść George'a R.R. Martina, pozostającą zresztą wciąż na etapie tworzenia. I choć Martin często wyrażał niezadowolenie z tego, jak scenarzyści poprowadzili wątki w serialu, to jednak ostatecznie nie miał na to większego wpływu.

Ostatnie życzenie - książka

I choć Sapkowski szerzej nie komentuje tego, czy serial na podstawie jego własnych książek wzbudza w nim zachwyt, to jednak z całą pewnością ma wpływ na decyzje wydawnicze autora. Zwłaszcza że niedawno dał swoim czytelnikom niemałą nadzieję, gdy zapowiedział stworzenie jeszcze kilku książek z uniwersum. A powieści już teraz jest niemało, bowiem widzowie Wiedźmina chcący nadrobić cykl literacki, mają do dyspozycji przynajmniej z dwadzieścia książek — mniej lub bardziej powiązanych z serialem.

Lekturę całej serii najlepiej zacząć od zbioru opowiadań Ostatnie życzenie. Książkę można kupić w wielu księgarniach internetowych:

Tagi: wiedźmin, seriale netflix, seriale Netflixa,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ostatnie życzenie
Andrzej Sapkowski3
Okładka książki - Ostatnie życzenie

Później mówiono, że człowiek ów nadszedł od północy, od Bramy Powroźniczej. Nie był stary, ale włosy miał zupełnie białe. Kiedy...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje