Quantcast
Zdjęcie - George R.R. Martin

George R.R. Martin

(1948-09-20) - (nadal)

George R.R. Martin jest amerykańskim pisarze, autorem powieści science fiction, fantasy, a także horrorów, wielokrotnie nagradzanym najważniejszymi laurami dla twórców fantasy – nagrodami Hugo i Nebula. 

George R.R. Martin - biografia, życie i twórczość

George R.R. Martin początkowo publikował swe książki po prostu jako George Martin, jednak ze względu na to, że nosił to samo imię i nazwisko, co producent zespołu The Beatles zdecydował się dodać do imienia R.R. 

George R.R. Martin i Gra o tron

George R.R. Martin największą sławę zdobył za sprawą cyklu Pieśń lodu i ognia, na podstawie którego powstał serial Gra o tron, który doczekał się wielu sezonów. Na podstawie książki Ogień i krew – prequelu Gry o tron zrealizowano serial Ród smoka. Twórczość Martina zainspirowała także twórców gier komputerowych, komiksów oraz gry RPG. Książkowy cykl nadal nie doczekał się finału. Mają natomiast powstać dwa seriale animowane osadzone w świecie Gry o tron.

George R.R. Martin stworzył również powieść, na podstawie której powstał serial Netflixa Nightflyers. Na podstawie Piaseczników powstać ma również serial, który zrealizuje Gore Verbinski

Jak pisze George R.R. Martin?

Ciekawostką jest fakt, że George R.R. Martin w XXI wieku nadal korzysta z programu WordStar w wersji 4.0, który działa pod kontrolą systemu operacyjnego DOS. 

Umiejętność kreacji stanowi atrybut boskości.

- George R.R. Martin - cytaty

George R.R. Martin od zawsze kochał pisać. Jako młody człowiek tworzył i publikował fanfiki z bohaterami postaci Marvel Comics. Wielokrotnie podkreślał, że jest wielkim fanem Stana Lee.

George R.R. Martin - debiut 

George R.R. Martin zadebiutował opublikowanym w piśmie „Galaxy" opowiadaniem „The Hero". Powieść Światło się mroczy opublikował w roku 1976. Trzy lata później zrezygnował z pracy na uczelni i zajął się pisaniem na pełen etat. Równolegle pisał książki i scenariusze dla stacji CBS. Opracował między innymi jeden z sezonów serialu Strefa mroku oraz Piękna i Bestia. 

George R.R. Martin - nagrody 

George R.R. Martin błyskawicznie zdobył sobie uznanie czytelników i krytyków, którzy przyznali mu nagrody Hugo i Nebula. 

Największą sławę George R.R. Margin zdobył dość późno, bo dopiero w roku 1996, gdy opublikowany został pierwszy tom jego cyklu Pieśń lodu i ognia – Gra o tron. Nie da się nie dostrzec, jak wielką inspiracją był dla twórcy J.R.R. Tolkien.

George R.R. Martin - ekranizacje 

Popularność cyklu sprawiła, że George R.R. Martin przyciągnął uwagę twórców telewizyjnych. Serial Gra o tron przyniósł mu aż 4 nagrody Emmy i doczekał się 8 sezonów. Na platformie Netflix dostępny jest też serial Nightflyers na podstawie książki Wędrowcy.

George R.R. Martin - kontrowersje 

George R.R. Martin prowadzi własną księgarnię i kino. Sąsiedzi zaprotestowali przeciwko jego próbie wybudowania zamku. Fani rozczarowani są tym, że od wielu lat nie mogą doczekać się na kolejne tomy cyklu Pieśń Lodu i Ognia.  

George R.R. Martin - twórczość

George R.R. Martin - wiadomości

George R.R. Martin - publicystyka

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
Ikcolbaz 2018-11-19 16:23:12
Cytaty Autora

Każdy lot zaczyna się spadaniem.


Więcej

(...) wydawało mu się jednak, że dla umarłych strach nie ma żadnego znaczenia, podobnie jak ból, miłość czy obowiązek.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy