Panowanie smoka. Ilustrowana historia dynastii Targaryenów Tom I

„Panowanie smoka” to najnowsza propozycja dla fanów twórczości George’a R.R. Martina oraz serialu „Gra o tron”. Tym razem na rynku zaprezentowana została nie powieść, ale oficjalny przewodnik, który umożliwia lepsze poznanie historii rodziny Siedmiu Królestw.

W przewodniku „Panowanie smoka” omówione zostaną losy z pierwszej części historii rodziny Targaryenów, poczynając od działań Aegona Targaryena i podboju Westeros, a kończąc na wojnie, po której nic nie było już takie samo.

Premiera przewodnika związana jest z nowym serialem od HBO - spin-offem „Ród smoka”.

Informacje dodatkowe o Panowanie smoka. Ilustrowana historia dynastii Targaryenów Tom I:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-10-19
ISBN: 9788382027327
Język oryginału: język angielski
Tłumaczenie: Michał Jakuszewski

Tagi: gra o tron ród smoka

Kup książkę Panowanie smoka. Ilustrowana historia dynastii Targaryenów Tom I

Panowanie smoka. Ilustrowana historia dynastii Targaryenów Tom I - opinie o książce

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-11-20,

„Panowanie smoka” to wyjątkowa książka, która dołączyła do rodziny „Gry o tron”. Jest to przepięknie wydany album, który zachwyca ilustracjami i pozwala zagłębić się historię rodu Targaryenów. Dokładnie od czasów podboju, po rządy regentów Aegona III. Czasów pełnych krwi, walki, śmierci i przede wszystkim smoków.

Jeżeli chodzi o kwestie literackie to nie ma tutaj zbytnio o czym mówić. Książka ma bardziej formę kroniki dzięki której poznajemy najważniejsze wątki o dynastii. Ale jej największą ozdobą są genialne ilustracje. Pełne realizmu, bólu, cierpienia i… magii. Grafik zrobił tutaj świetną robotę, a duży format wydania powoduje, że każdej ilusttacji możemy się dokładnie przejrzeć. Uwierzcie, że ta książka wciąga i odświeża wspomnienia.

„Panowanie smoka” to książka dla każdego fana prozy Martina. Niedługo zbliżają się święta, więc macie genialny pomysł na prezent gwiazdowy. Piękne wydanie, gruby papier, twarda oprawa i genialna zawartość. Polecam!

Targaryenowie, Lannisterowie czy Starkowie to nazwiska budzące powszechny szacunek, niekiedy strach, a przede wszystkim pobudzające wyobraźnię działającą jakby nie było w oparciu o serialowe dzieła. Ale przecież bohaterowie ci nie wzięli się znikąd, prawda? Osoby, które zastanawiają się skąd w ogóle dynastia Targaryenów wzięła się w Westeros, zainteresują się zapewne "Panowaniem smoka" wydanym przez wydawnictwo Zysk, będącym swoistym kompendium wiedzy odsłaniającym historię tego znakomitego rodu.

Niektórych może zasmucić fakt, że "Panowanie smoka" nie jest powieścią w stylu "Pieśni Lodu i Ognia", a olbrzymim (i to dosłownie) przewodnikiem dokumentującym pierwszą połowę dziejów władania Targaryenów w Westeros, począwszy od podboju Aegona I aż po kres regencji Aegona III. Po początkowym zapoznaniu się z krótką historią każdego z Siedmiu Królestw, które z mniejszym bądź większym powodzeniem podbili Targaryenowie, czytelnicy zostają ,,wrzuceni" w świat dworskich intryg, sojuszy (niekoniecznie tych szlachetnych), krwawych walk o sukcesję, zdrad - także wśród bliskich i mogłoby się wydawać najbardziej zaufanych ludzi - czy brutalności, wcale nieukrytej i przedstawionej, jako dzika, nieokiełznana siła.

Chronologia wydarzeń oraz ich szczegółowość może przytłoczyć i spowodować w głowie prawdziwy mętlik aczkolwiek, gdy wpadnie się w tryb czytania, nawet takie mankamenty przestają mieć znaczenie (tym bardziej, że na końcu przewodnika rozrysowano drzewo genealogiczne dynastii, więc zawsze można się nim wspomóc). Autor skupia się nie tylko na tym, co najistotniejsze, ale także pokazuje, że coś, co można traktować, jako ,,drugie tło", jest nie mniej ważne dla całej opowieści.

Oprócz bardzo drastycznych sytuacji, czytelnicy są świadkami rozlicznych ślubów, narodzin dzieci, wykluwania się smoków (a owszem małe smoczątka również się pojawiają). Mogą zapoznać się również z valeyriańskimi zwyczajami, (z których wynika m.in. fakt zawierania małżeństw między rodzeństwem) czy historią powstania Żelaznego Tronu, tak istotnego dla wszystkich powieści G.R.R. Martina.

Nie sposób nie wspomnieć o przepięknych ilustracjach, które naprawdę cieszą oczy, gdy się je ogląda. Niezwykły koloryt, szczegółowość, bardzo dobrej jakości papier i fakt, że książka jest zszyta, a nie sklejona (co akurat mnie ułatwiło czytanie, bo trzymałam ją zazwyczaj na kolanie - rym niezamierzony) sprawia, że pozycja ta nie tylko idealnie prezentuje się na półce, ale również może stać się doskonałym prezentem, który z pewnością ucieszy obdarowanego. Czekam niecierpliwie na kolejną część i mam nadzieję, że już wkrótce będę mogła wziąć ją w swoje dłonie.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-11-03, Ocena: 5, Przeczytałem,

SMOKI OŻYWAJĄ

Wydawnictwo Zysk zaszalało i na fali zainteresowania wzbudzonego przez serial ,,Ród smoka" zaserwowało nam ,,Panowanie smoka". Kolejna książka ze świata ,,Gry o tron"? I tak, i nie. Tak, bo wszak jeszcze jeden to dodatek do serii, a nie, bo takiego jeszcze nie było. A na pewno nie do końca. ,,Panowanie" bowiem to pięknie wydany album, który ozdabia - półkę, Martinową kolekcję, biblioteczkę. No świetnie to wygląda, tak z zewnątrz, jak i w środku, a jeszcze i znakomite jest to wszystko także pod względem zawartości, tekstu i samej encyklopedycznej formy.

Bo to właśnie taka encyklopedia. A właściwie kronika, obejmująca historię dziejów dynastii Targaryenów od czasów podboju, po rządy regentów Aegona III. Historię pełną walk o władzę, krwi, śmieci, smoków, ale i niezwykłości.

Avatar użytkownika - isil
isil
Ocena: 4, Przeczytałem,
Nawałnica mieczy. Stal i śnieg
George R.R. Martin0
Okładka ksiązki - Nawałnica mieczy. Stal i śnieg

W przypadku obecnego tomu czytelnik powinien wiedzić, że pierwsze rozdziały Nawałnicy mieczy nie rozgrywają się po ostatnich rozdziałach Starcia królów...

Gra o tron
George R.R. Martin0
Okładka ksiązki - Gra o tron

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją...