Studio, w którym kręcono „Grę o tron", jest już dostępne dla zwiedzających!

Data: 2022-05-11 14:48:29 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Najbliższe wakacje mogą okazać się bardzo ciekawym czasem dla fanów serialu Gra o tron. Nie dość, że w sierpniu będzie miała miejsce premiera serialu Ród smoka - spin offu kultowej produkcji, opartego na książce Ogień i krewto na dodatek niedawno otwarto studio filmowe, w którym kręcono Grę o tron. Dziś każdy może je zwiedzić i zobaczyć rekwizyty, elementy scenografii czy inne gadżety związane z serialem. 

Obrazek w treści
źródło fot: https://www.youtube.com/watch?v=5O342JkbjIU

Zwiedzanie wielkich hal produkcyjnych, w których kręcono blockbustery, filmy, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem fanów czy popularne seriale, to rozrywka znana nie od dzisiaj. Wiele osób zwiedzało choćby plany filmowe powstałe na potrzeby realizacji Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena czy Harry'ego Pottera J.K. Rowling. Teraz podobną możliwość mają fani Gry o tron

Linen Mill Studios mieści się w nieodległej od Belfastu irlandzkiej miejscowości Banbridge. Na miłośników serialu czekają kolejne lokacje stworzone na potrzeby hitowej produkcji - między innymi zamek w Winterfell, siedzibę Nocnej Straży, Królewską Przystań oraz Braavos i Dorne. Są rozmaite gadżety związane z serialem, rekwizyty – w tym także żelazny tron, który opisał w swoich książkach George R.R. Martin.

Wycieczka rozpoczyna się od obejrzenia krótkiego filmu dotyczącego kultowej produkcji. Później turyści wkraczają do świata serialu. Wyprawa rozpoczyna się od obejrzenia muru położonego na granicy Siedmiu Królestw. Następnie odwiedzający poruszają się na południe Westeros, docierając do kolejnych lokalizacji. Na trasie wycieczki obejrzeć można kostiumy wykorzystywane na planie filmu, ale też broń czy inne rekwizyty. 

W studio udokumentowano proces tworzenia efektów specjalnych czy charakteryzacji, można również porównać, jak poszczególne kadry z serialu wyglądały przed obróbką cyfrową i po niej. Informacje na ten temat uzyskać można od przewodników po studiu. Część spośród nich pracowała na planie produkcji i chętnie dzielą się z turystami anegdotami z czasów kręcenia Gry o tron. W uroczystości otwarcia ekspozycji wziął udział George R.R. Martin. Zapewne odciągnęło to go na chwilę od pracy nad ukończeniem powieści Wichry zimy – długo wyczekiwanej kontynuacji cyklu Pieśń lodu i ognia

Bilet do studia dla osoby dorosłej kosztuje 40 funtów. I choć ponad 200 zł za zwiedzanie dawnego planu filmowego może się wydawać ceną naprawdę wygórowaną, to wrażenia w pełni rekompensują wydaną kwotę. Internauci zgodni są co do tego, że zdjęcia czy film ze zwiedzania studia w najmniejszym stopniu nie oddają wrażeń ze zwiedzania. 

Wszystkie sezony Gry o tron obejrzeć można na platformie HBO MAX. Warto również sięgnąć po książki, które stały się podstawą scenariusza. Są to powieści Gra o tronStarcie królówNawałnica mieczyUczta dla wron oraz Taniec ze smokami. Miłośnicy twórczości George'a R.R. Martina czekają również na premierę serialu Piaseczniki, inspirowanego jego twórczością. Produkcja powstaje na potrzeby Netflixa. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Gra o tron
George R.R. Martin48
Okładka książki - Gra o tron

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy