George R.R. Martin wciąż pracuje nad zakończeniem Gry o Tron

Data: 2021-07-03 10:10:02 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Agata Dudek
udostępnij Tweet

Gra o tron to bez dwóch zdań flagowy serial HBO, do którego zakończenia, w ósmym sezonie, wielu widzów podeszło sceptycznie. Nie pasujące do całości zakończenie wzbudziło wiele kontrowersji. Takie zdania jest także George R.R. Martin, który wciąż pracuje nad Wichrami zimy.

Gra o tron - serialFot. materiały prasowe HBO

Chociaż serial stacji HBO początkowo oparty był na ksiązkowym cyklu stworzonym przez Georga R.R. Martina, szybko okazało się, że serialowa wersja historii prześcignęła książkowy pierwowzór. Autor Gry o tron, George R.R Martin ociągał się zbytnio z pisaniem, przez co scenarzystom zabrakło treści, na której mogli bazować. Dziś autor wyraźnie żałuje, że pisał zbyt wolno, o czym przyznaje w wywiadzie udzielonymi telewizji WTTW Chicago.

George R.R. Martin żałuje, że pisze zbyt wolno

Jaki czas temu pisarz George R.R. Martin, pracujący nadal nad kolejną częścią sagi Pieśń lodu i ognia, o tytule Wichry zimy, mającą być przedostatnią częścią opowieści, udzielił wywiadu dziennikarzowi telewizji WTTW Chicago, w którym stwierdził, że żałuje, że jego książki nie powstawały szybciej. 

Okazuje się, że nie tylko widzom i recenzentom nie podoba się zakończenie serialu. Koniec sezonu ósmego wzbudziło wiele kontrowersji i niesmaku, nie podobało się także miłośnikom książkowej sagi oraz samemu autorowi, który nie wyklucza zmian w zakończeniu opowieści. 

Czytaj również: Tego nie wiedzieliście o "Grze o tron"!

Tak o zakończeniu we wspomnianym wywiadzie, który możecie obejrzeć poniżej, mówi George R.R. Martin:

Myśląc o przeszłości, dziś żałuję, że nie pisałem szybciej moich książek. Kiedy rozpoczęli prace na planie filmowym, miałem już gotowe cztery książki, a piąta ukazała się w 2011 roku, gdy serial miał swoją premierę. Miałem wtedy przewagę w postaci pięciu książek. A to są spore powieści. Nigdy nie sądziłem, że filmowcy mnie dogonią, ale to zrobili 

– powiedział Martin.

Cykl Pieśń lodu i ognia – seria, która powstaje zbyt długo

Martin zapewnia, że w jego końcu historii zakończenie będzie zupełnie inne, niż te, które zaprezentowali filmowcy. Niestety, pisarz wciąż nie określił, kiedy jego praca będzie gotowa. Pozostaje nam zatem cierpliwie czekać nie tylko na nowe zakończenie, ale także na dwie kolejne powieści z serii, na wspomniane powyżej Wichry zimy oraz Sen o wiośnie

Czytaj również: Już niebawem spin-off „Gry o tron”. Kiedy kolejny serial?

Powieściowy cykl Pieśń lodu i ognia, autorstwa George’a R.R. Martina, na którym bazuje serial Gra o tron, to seria, która powstawała i dalej powstaje w bólach. Dzieje się to na tyle wolno, że serial, który już dawno zakończył emisję na HBO, bazował jedynie na części materiału źródłowego. 

Pod koniec piątego sezonu, scenarzystom zabrakło książkowej treści i musieli bazować jedynie na fabularnym zarysie. O ile własne pomysły sprawdzały się włącznie do siódmego sezonu, o tyle ósmy, czyli finałowy, przyniósł wielkie rozczarowanie. 

Czytaj także: George R.R. Martin otworzył własną księgarnię! Znajduje się obok jego… kina

Wena pisarza wyraźnie nie lubi, bowiem ostatnia, jak do tej pory wydana książka, Taniec ze smokami, pojawiła się w roku 2011. Minęło zatem dziesięć lat, a my dalej nie doczekaliśmy się Wichrów zimy, nie wspominając już o finale w postaci Snu o wiośnie. Wszystko wskazuje, że jeszcze sobie na nie poczekamy. 

Gra o tron – książki

Serial Gra o tron powstał na podstawie powieści Gra o tron sagi Pieśń Lodu i Ognia autorstwa amerykańskiego pisarza George’a R.R. Martina.

Książkę Gra o tron można kupić poniżej:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Gra o tron
George R.R. Martin48
Okładka książki - Gra o tron

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Stajnia pod Lipami
Magdalena Zarębska ;
Stajnia pod Lipami
Draka na Antypodach
Katarzyna Ryrych ;
Draka na Antypodach
Pokaż wszystkie recenzje