George R.R. Martin opowiada o zawirowaniach związanych z „Rodem Smoka”

Data: 2022-08-23 09:06:10 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

22 sierpnia swoją premierę miał pierwszy odcinek spin-offu serialu Gra o Tron, opartego na twórczości George'a R.R. Martina.  W sieci pojawił się także krótki materiał, w którym autor tłumaczy zawiłości Rodu Smoka. Co autor książkowego pierwowzoru myśli na temat nowej produkcji? 

Obrazek w treści George R.R. Martin opowiada o zawirowaniach związanych z „Rodem Smoka” [jpg]Fot. Gage Skidmore / CC BY-SA 2.0. / Flickr.com

Ród smoka to serial bazujący na powieści Ogień i krew autorstwa George'a R.R. Martina, którego pierwszy odcinek dopiero co zobaczyliśmy na platformie streamingowej HBO Max. Fabuła produkcji mocno skupia się na rządach Targaryenów i konfliktach między nimi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom fanów, twórcy serialu nagrali krótki materiał, w którym autor książek wyjaśnia niektóre zawiłości i tłumaczy zależności między rodzinami. 

George R.R. Martin tłumaczy zawiłości fabularne w Rodzie smoka

Wraz z pojawieniem się w sieci oficjalnego zwiastuna Rodu smoka, część widzów zaskoczona była nie tylko rozmachem, z jakim przygotowano produkcję, ale także — ilością nowych bohaterów. Okazało się, że sporo jest nie tylko członków rodu Targaryenów, ale także postaci pobocznych, połączonych z głównymi bohaterami poszczególnymi relacjami. Z pomocą przyszedł autor książkowego pierwowzoru, a zarazem producent wykonawczy — George R. R. Martin. Pisarz w pięciominutowym filmiku zatytułowanym Before the Dance: An Illustrated History with George R.R. Martin stara się wyjaśnić kilka skomplikowanych wątków.

Na początku autor wspomina o bohaterach, których intencje nie są do końca jasne. Żaden z bohaterów nie ma kryształowego charakteru, a bohaterowie Rodu Smoka często podejmują zarówno mniej, jak i bardziej moralne decyzje. W swojej wypowiedzi Martin skupia się na trzech rodzinach, które odegrają największą rolę w produkcji. Poza Targaryenami istotne będą również rody Hightower oraz Velaryon, których członkowie wżenią się w rodzinę władców smoków.

Może Cię zainteresować także:

Chociaż serial zaczyna się w czasach pokoju, to Martin mówi, że małe nasionka wojny zaczynają przenikać do świadomości bohaterów. Wszystko to prawdopodobnie dąży do jednej z najbardziej krwawych wojen domowych w Westeros. Wspomina też o niezwykle istotnych smokach, których w pierwszym sezonie zobaczymy aż dziewięć. Ziejące ogniem bestie są w stanie zapewnić niekwestionowaną władzę swoim właścicielom, a sam pisarz przyznaje:

Więc smoki, a raczej strach przed nimi, są jedną z tych rzeczy, która sprawiła, że Targaryowie poczuli się niezwykle pewnie ze swoimi mocami 

Ród smoka – co wiadomo na temat produkcji?

Serial jeszcze przed premierą wzbudza spore kontrowersje. Twórcy w wywiadach z zagranicznymi mediami podkreślali, że w nowej produkcji zobaczymy znacznie mniej scen seksu w porównaniu z oryginalnym, pierwszym serialem. Dodatkowo produkcja ma nie pokazać żadnej sceny związanej z przemocą seksualną wobec kobiet.

Udział George'a R.R. Martina w produkcję serialu nie ograniczył się jedynie do nagrania spotu. Pisarz przyznał, że był jednym z pierwszych recenzentów produkcji, tym samym wyrażając się przychylnie na jej temat jeszcze przed jej oficjalną premierą.

Choć nowy serial opiera się na cyklu zatytułowanym Historia Targaryenów, to jednak największą popularność przyniosła autorowi jego poprzednia seria książek, na którą złożyły się powieści: Gra o tronStarcie królówNawałnica mieczyUczta dla wron oraz Taniec ze smokami.  Aktualnie Martin rozdziela pracę między Rodem Smoka, kolejnym spin-offem GOT roboczo zatytułowanym Snow, a dalszym pisaniem książek. Od kilku lat próbuje on stworzyć finał Pieśni Lodu i Ognia. Ostatnio na blogu podzielił się nowymi informacjami ten temat i chociaż jeszcze nie wiadomo, kiedy Wichry Zimy pojawią się na rynku, to autor cały czas stara się skończyć powieść.

Powieść Ogień i krew dostępna jest do kupienia w popularnych księgarniach internetowych poniżej:

Tagi: gra o tron, ród smoka,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ogień i krew cz.1
George R.R. Martin1
Okładka książki - Ogień i krew cz.1

300 lat przed wydarzeniami opisanymi w Grze o tron Kiedy Westeros rządziły smoki... Opowieść o ekscytujących dziejach dynastii Targaryenów... Wiele...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Megamonstrum
David Walliams ;
Megamonstrum
Pokaż wszystkie recenzje