George R.R. Martin ma kłopoty? HBO zrywa umowę na „Ród smoka”?

Data: 2023-07-24 21:35:18 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Od kilku miesiący w Stanach Zjednoczonych trwają strajki aktorów i scenarzystów. Do strajkujących już jakiś czas temu dołączył George R.R. Martin. Właśnie przez to jego umowa z HBO została zawieszona na czas nieokreślony.

Kadr z serialu "Ród smoka"fot. materiały prasowe HBO Max

Ród smoka okazał się jednym z najpopularniejszych seriali platformy streamingowej HBO Max. Spin-off popularnej Gry o Tron został stworzony na bazie powieści autorstwa George'a R.R. Martina – Ogień i krewJuż jakiś czas temu rozpoczęto prace nad drugim sezonem

HBO zawiesiło umowę z George'em R.R. Martinem

George R.R. Martin kilka dni temu na swoim blogu podzielił się wieloma spostrzeżeniami na temat obecnie trwających w Stanach Zjednoczonych strajkach aktorów i scenarzystów. Warto wspomnieć, że autor książkowej Gry o Tron ma na swoim koncie wiele projektów, także tych związanych ze scenopisarstwem. Od 1986 roku należy on do związku zawodowego WGA. 

czytaj także: Pati - 2 odc. Bohaterka zrzuca komornika ze schodów. Streszczenie 2 i 3 odcinka serialu

Na blogu pisarza możemy przeczytać, że nadal ciężko osiągnąć porozumienie między stronami. Największe amerykańskie studia dalej nie chcą rozmawiać o warunkach i tematach jakie nurtują aktorów czy scenarzystów. Dodatkowo ze związkiem scenarzystów – WGA – AMPTP nie wszczęło rozmów od maja, kiedy to strajk się rozpoczął. R.R Martin pisze: 

Nikt nie może być pewien, jak daleko zajdziemy. Mam złe przeczucie, że ten strajk będzie długi i gorzki. Może być tak źle, jak podczas niesławnego strajku z 1985 roku, choć mam nadzieję, że nie.

Aktualnie w USA odbywa się też San Diego Comic-con, czyli jeden z największych eventów związanych z wszelakimi mediami. Okazuje się jednak, że w tym roku nie uświadczymy tam promocji filmów, czy seriali. Wszystko zostało odwołane, po tym jak gwiazdy i scenarzyści się wycofali. W kwestii umowy z HBO możemy przeczytać:

Jeśli chodzi o mnie osobiście, moja umowa z HBO została zawieszona 1 czerwca.

Ród smoka – czy 2 sezon się opóźni?

Mimo zawieszonej między R.R. Martinem, a HBO umowy serial cały czas powstaje. Wszystko przez to, że zdęcia do niego są kręcone głównie w Londynie, czy też Europie:

Jednym z niewielu seriali, które dalej są kręcone jest Ród smoka. [...] Powiedziano mi, że drugi sezon jest w połowie skończony.  WSZYSTKIE scenariusze zostały ukończone na kilka miesięcy przed rozpoczęciem strajku WGA.

Okazuje się, że aktorzy występujący w produkcji HBO głównie należą do brytyjskiego związku Equity, co sprawia, że nie są w stanie dołączyć się do strajku:

[...] chociaż Equity mocno wspiera swoich amerykańskich kuzynów (planują wielki wiec, by to okazać), brytyjskie prawo zabrania im organizowania strajku solidarnościowego. Jeśli wstrzymają prace, to mogą zostać zwolnieni za złamanie umowy, a nawet pozwani.

Autor zauważa, że strajk nie dotyczy głośnych nazwisk, które mimo wszystko sobie poradzą. Chodzi raczej o osoby z branży, które nie maja jak dużej siły przebicia:

W tych strajkach tak naprawdę nie chodzi o pisarzy, producentów czy showrunnerów, z których większość ma się dobrze; strajkujemy dla początkujących pisarzy, redaktorów historii, studentów, aktora, który ma cztery kwestie, ludzi pracujących w pierwszej pracy, którzy marzą o stworzeniu pewnego dnia własnego serialu, tak jak ja w latach 80.

Ród smoka – serial na podstawie książki

Ród smoka to serial, który został stworzony na podstawie powieści Ogień i krew. Głównie jednak autor jest kojarzony z cyklem Pieśni Lodu i OgniaCo ciekawe HBO miało w planach jeszcze pięć innych seriali związanych ze światem stworzonym przez Martina. Na ten moment jednak nie wiadomo czy one w ogóle powstaną i czy autor będzie chciał kontynuować współpracę z platformą streamingową. 

Ogień i krew cz.1 - książka

W tym momencie polecamy jednak zapoznać się z pierwowzorem serialowego Rodu smoka:

źródło: georgerrmartin.com

Tagi: ród smoka, gra o tron,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Ogień i krew cz.1
George R.R. Martin1
Okładka książki - Ogień i krew cz.1

300 lat przed wydarzeniami opisanymi w Grze o tron Kiedy Westeros rządziły smoki... Opowieść o ekscytujących dziejach dynastii Targaryenów... Wiele...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje