reklama

Paszporty Polityki 2020 – Mira Marcinów laureatką!

Data: 2021-01-26 21:07:56 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

We wtorek, 26 stycznia, odbyła się uroczysta gala rozdania nagród Paszporty Polityki. W tym roku uroczystość była znacznie skromniejsza niż przed laty – ze względu na obostrzenia i sytuację związaną z COVID-19, w gali nie wzięła udziału publiczność. 

Obrazek w treścifoto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

We wtorkowy wieczór odbyła się gala organizowana przez „Politykę” we współpracy z Telewizją TVN. Tegoroczna uroczystość odbywała się w drugim terminie – początkowo wydarzenie miało odbyć się 12 stycznia, jednak ze względu na obowiązującą w Polsce do 18 stycznia Narodową Kwarantannę – wydarzenie przeniesiono na drugą połowę miesiąca. 

Czytaj także: Finał Paszportów Polityki przełożony z powodu Narodowej kwarantanny

Po ogłoszeniu w grudniu nominowanych nie obyło się bez kontrowersji – ze względu na obowiązujące w Polsce prawo dot. otrzymywania zasiłku socjalnego na opiekę nad niepełnosprawnymi bliskimi, Igor Jarek nie był pewien, czy może przyjąć nagrodę bez narażania się na utratę świadczeń. 

Paszporty Polityki 2020 – finaliści

„Paszporty Polityki” to nagroda dla młodych, najbardziej utalentowanych polskich artystów. W ramach tegorocznej nagrody przyznawanej przez „Politykę” nominowanych zostało trzech twórców – Mirę Marcinów, Patrycję Sikorę oraz Igora Jarka. Sylwetki twórców prezentowaliśmy w naszym poprzednim artykule Znamy nominowanych do Paszportów Polityki 2020!.

– Na wiosnę ukazało się bardzo niewiele książek, na jesieni bardzo dużo. Pandemia mniej odbiła się na literaturze, niż na innych dziedzinach sztuki, ale przemeblowała plany wydawnicze – mówiła we wstępie dziennikarka Justyna Sobolewska. – Praca w języku stała się zajęciem masowym, ulicznym. Na transparentach podczas strajku kobiet pojawiały się cytaty z Mickiewicza i Słowackiego. Klasyka przeplatała się z hasłami, które mogłyby być częścią wierszy współczesnych. Bunt uliczny był buntem w języku. A ponieważ nadal podmiot nie zgadza się z orzeczeniem, miasto i poezja zbliżyły się, jak nigdy wcześniej. U nas poezja poszła w miasto, a za oceanem była częścią zaprzysiężenia prezydenta. Niechże poezja będzie w centrum nurtu literackiego – dodała.

W czasie gali przedstawione zostały sylwetki wszystkich trzech nominowanych:

– Znany jest przede wszystkim jako współautor trzech komiksów: „Słowacki”, „Spodouści” i „Czarna studnia”. Zadebiutował jako poeta tomem wierszy „Różyczka”, wydał też książkę poetycką „Białaczka”. [...] Nominowany do Paszportów POLITYKI tom opowiadań „Halny (wyd. Nisza) jest jego debiutem prozatorskim. Opowiadania Igora Jarka rozgrywają się głównie w Nowej Hucie, ale mogłyby dziać się wszędzie w Polsce. Krytycy docenili też słuch języka ulicy, nowohuckich bandytów i nieudaczników. Bohaterowie opowiadań widzą szansę na zmianę swojego życia, ale nie pozwalają im na to cienie przeszłości – usłyszeliśmy na temat Igora Jarka, który nominowany został za zbiór „Halny”. 

– Filozofka i doktor psychologii. Urodziła się w 1985 r. w Szczecinku. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. W 2017 r. ukazał się tom 1. jej „Historii polskiego szaleństwa”. Wcześniej opublikowała „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego” i – wspólnie z Bartłomiejem Dobroczyńskim – „Niezabliźnioną ranę Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy”. Rok temu została finalistką Nagrody Naukowej POLITYKI, a w tym roku otrzymała nominację za swój debiut prozatorski „Bezmatek” (wyd. Czarne), napisaną wyjątkowym, zarazem dzikim i precyzyjnym językiem opowieść o relacji córki i matki – powiedziano o Mirze Marcinów oraz docenionej przez jury książce „Bezmatek”. 

– Urodziła się w 1989 r. w Wieruszowie, teraz mieszka w Poznaniu. Książka poetycka „Instrukcja dla ludzi nie stąd” (wyd. WBPiCAK) jest jej debiutem. Te wiersze, jak mówiła: „powstawały w palących okolicznościach strajków, marszów, atmosferze wykluczenia, walki o swoje prawa, o widoczność i widzialność”. [...] Ta poezja jest odpowiedzią na rzeczywistość nie do zniesienia, której nie można zaakceptować. Dlatego te wiersze niosą tak wielki ładunek buntu i gniewu  – przedstawiono Patrycję Sikorę, która w 2020 r. zadebiutowała „Instrukcją dla ludzi nie stąd”. 

Paszporty Polityki 2020 – Mira Marcinów zwyciężczynią w kategorii literatura

Zwyciężczynią tegorocznych „Paszportów Polityki” została Mira Marcinów wyróżniona za książkę „Bezmatek”, która w ubiegłym roku ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne. W swoim prozatorskim debiucie Mira Marcinów przedstawia jednocześnie lata lata dziewięćdziesiąte i współczesność, próbując odnaleźć język umożliwiający opisać ludzką stratę. Pisarka tworzy opowieść pełną szczerości, ale i tęsknoty. „Bezmatek” jest niezwykle trudną opowieścią o chęci życia, relacji pomiędzy matką i córką, ale także – potrzeby ucieczki od śmierci. 

Bardzo dziękuję, to dla mnie pierwsza nagroda za twórczość literacką, opowieść o dwóch kobietach z małego miasta, miłości córki do matki i o sile opowieści chciałbym opowiadać, o literaturze która stawia na nogi. Paszport, który nadal kojarzy mi się z wolnością, na zasadzie międzypokoleniowego przekazu traumy, chciałabym zadedykować wszystkim kobietom, które wychodzą na ulicę, walczą o wolność. Zdjęłam maseczkę, wchodząc, ale nie mogę nie pokazać tego, z czym się identyfikuję. Życzę wszystkim kobietom powodzenia w odzyskiwaniu głosu – powiedziała Mira Marcinów. 

– Niełatwa literatura, ale terapeutyczna, jak dojdzie się do końca, to chciałoby się zacząć od nowa. I niezależnie od tego, czy czytamy ją od początku, czy od końca, działa tak samo dobrze – dodała Grażyna Torbicka. 

Laureaci Paszportów Polityki otrzymują 20 tys. zł nagrody, z kolei każdy z nominowanych - 15 tys. złotych. Nowa forma nagrody jest wyrazem wsparcia artystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji związanej z pandemią COVID-19. W tym roku Paszporty Polityki zostały rozdane po raz 20. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Bezmatek
Mira Marcinów1
Okładka książki - Bezmatek

W brawurowej prozie Miry Marcinów wszystko jest dzikie i dziwne, a najdziwniejsza jest śmierć, której miało nie być. Bo na świecie są tylko dwie okoliczności...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy