Znamy nominowanych do Paszportów Polityki 2020!

Data: 2020-12-09 09:15:37 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

We wtorek, 9 grudnia, poinformowano o twórcach, którzy w tym roku nominowani zostali do nagrody Paszporty Polityki. Tegoroczna edycja akcji jest wyjątkowa – nagrodę pieniężną otrzymują nie tylko laureaci, ale także nominowani.

Obrazek w treści

Paszporty Polityki to jedna z najważniejszych nagród kulturalnych w naszym kraju. Plebiscyt organizowany jest już od 28 lat z inicjatywy Zdzisława Pietrasika, ówczesnego redaktora kulturalnego tygodnika Polityka. Celem konkursu jest uhonorowanie młodych i niezależnych twórców - zarówno filmowych, teatralnych, literackich czy muzycznych. Obecnie nagrody przyznaje się w 7 kategoriach: film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa. 

Paszporty Polityki – nominowani w 2020 

W ramach pierwszego etapu konkursu członkowie redakcji kulturalnych, badacze literatury oraz ludzie kultury zgłaszali swoich kandydatów do nagrody, by ostatecznie jury wytypowało trzech finalistów twórców, którzy mają szansę na otrzymanie „Paszportu”. W tym roku wśród nominalistów znaleźli się: 

Igor Jarek 

Igor Jarekfoto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Urodzony w 1989 r. w Katowicach pisarz młodego pokolenia, który znany jest czytelnikom zwłaszcza jako współautor komiksów: Słowacki, Spodouści oraz Czarna studnia. Czytelnicy pierwszy raz mogli spotkać się z twórczością Igora Jarka przy okazji wydania debiutanckiego tomu wierszy Różyczka. Do nagrody „Paszporty Polityki” Igor Jarek nominowany jest za sprawą zbioru opowiadań Halny, których akcja rozgrywa się w Nowej Hucie i przedstawia losy ulicy – bohaterów, chcących zmienić swoje życie, lecz nie potrafiących wyrwać się z impasu.

Mira Marcinów 

Mira Marcinówfoto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Urodzona w 1985 r. w Szczecinku ukończyła studia doktoranckie z psychologii, a obecnie pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Wśród publikacji wydanych przez pisarkę znalazło się chociażby Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego, a trzy lata temu na rynku ukazała się książka Historia polskiego szaleństwa. Do tegorocznej edycji nagrody nominowana została za wydaną nakładem Czarnego książkę Bezmatek – historię opowiadającą o trudnej relacji pomiędzy matką a córką. 

Patrycja Sikora 

Patrycja Sikorafoto ⓒ POLITYKA / Leszek Zych

Urodzona w 1989 r. w Wieruszowie. Jest najmniej doświadczoną literacko artystką spośród nominowanych. W 2020 r. zadebiutowała książką poetycką Instrukcja dla ludzi nie stąd, która to jednak zachwyciła krytyków i za którą poetka nominowana została do „Paszportów Polityki”. W publikacji znajdują się wiersze, które „powstawały w palących okolicznościach strajków, marszów, atmosferze wykluczenia, walki o swoje prawa, o widoczność i widzialność”.

Paszporty Polityki 2020 – nowa forma na trudne czasy

Wśród zgłoszonych twórców do „Paszportów” znaleźli się m.in. Dorota Kotas, Jędrzej Pasierski, Wit Szostak czy Wojtek Szot. 

W ramach tegorocznej nagrody „Paszporty Polityki” organizatorzy zdecydowali się, by przyznać nagrody finansowe nie tylko laureatom, ale również – finalistom konkursu. Wpływ na tę decyzję miał fakt, że w czasie epidemii wielu twórców znalazło się w trudnej sytuacji finansowej. 

Widząc, w jak dramatycznej sytuacji są twórcy kultury, postanowiliśmy podwyższyć finansowy wymiar naszej nagrody i po raz pierwszy w historii przyznać paszportowe „diety” nie tylko nagrodzonym, ale też nominowanym we wszystkich kategoriach

– poinformowali organizatorzy.

Laureata lub laureatkę „Paszportów Polityki” poznamy na początku przyszłego roku – 12 stycznia 2021 r. Z uwagi na trudną sytuację pandemiczną doszło jednak do pewnych zmian w organizacji konkursu. Przede wszystkim gala odbędzie się bez udziału publiczności. Widzowie i media będą mogły zobaczyć ją jedynie w telewizji – wręczenie „Paszportów” transmitowana będzie przez stację TVN. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Pokaż wszystkie recenzje