Zdjęcie - Dorota Masłowska

Dorota Masłowska

(1983-07-03) - (nadal)

Dorota Masłowska to polska pisarka i autorka sztuk teatralnych, która zasłynęła debiutancką powieścią Wojna polsko-ryska pod flagą biało-czerwoną.

Dorota Masłowska - biografia, życie i twórczość

Dorota Masłowska urodziła się 3 lipca 1983 roku w Wejherowie. W wieku dziewiętnastu lat, zamiast uczyć się do matury, napisała swoją pierwszą książkę p.t. Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną. Jej talent dostrzegł Paweł Dunin-Wąsowicz (krytyk literacki, dziennikarz) i we wrześniu 2002 r. wydał Wojnę... w wydawnictwie Lampa i Iskra Boża. Książka została okrzyknięta pierwszą "polską powieścią dresiarską", a dzięki pozytywnym recenzjom Jerzego Pilcha z Polityki do końca 2002 r. sprzedano ją w 50 tys. egzemplarzach (do dziś 120 tys. egz.). Swoimi rysunkami Wojnę przyozdobił Krzysztof Ostrowski - rysownik komiksów, grafik, wokalista zespołu Cool Kids Of Death.

Jak dotąd powieść Masłowskiej ukazała się we Francji (pod tytułem "Polococtail Party"), we Włoszech ("Bierz wszystko"), w Niemczech, w Czechach ("Czerwone i białe"), w Holandii i na Węgrzech. Wszędzie zebrała pozytywne recenzje. We francuskim dzienniku "Liberation" napisano, że książka ta ukazuje dekadencki wszechświat młodych ludzi zapominających o Polsce i maszerujących ku Europie. We włoskiej gazecie "La Stampa", że jest ponurym obrazem socjologicznym współczesnej Polski.

Po maturze Masłowska dostała się na psychologię na Uniwersytet w Gdańsku, po pół roku przeniosła się do Warszawy gdzie studiowała kulturoznawstwo na UW. W 2003 r. została nominowana do prestiżowej nagrody Nike. Głównej nagrody nie zdobyła, ale została wyróżniona nagrodą publiczności, zdobywając 35 proc. głosów (więcej). W tym samym roku odebrała paszport Polityki w kategorii literatura, wcześniej została wyróżniona kilkoma nagrodami m.in. była laureatką konkursu miesięcznika Twój Styl "Dzienniki Polek 2000" za cykl opowiadań "Mięśnie skrzydeł".

6 października 2003 r. w teatrze Wybrzeże w Gdańsku miała miejsce premiera sztuki napisanej na podstawie Wojny polsko-ruskiej. Spektakl wyreżyserowała Agnieszka Lipiec-Wróblewska, a Silnego zagrał Eryk Lubos. Dwie piosenki do tej inscenizacji skomponowała grupa Cool Kids Of Death. Wojna doczekałą się również ekranizacji.

Masłowska przez jakiś czas pisała felietony w Przekroju p.t. Dziennik z krainy pazłotka. Napisała kilka recenzji książek dla Wysokich Obcasów w rubryce Hit Kit Współpracowała z magazynem "Lampa" oraz Dwutygodnikiem.

Na początku września 2004 Masłowska urodziła swoje pierwsze dziecko, córkę Malinę. Ojcem dziecka jest Kazimierz Malinowski, poeta, malarz, rzeźbiarz, lider Autonomicznej Grupy Anarchistycznej.

Po trzech latach od premiery Wojny polsko-ruskiej... Masłowska napisała nową powieść p.t. Paw królowej. Książka została pozytywnie przyjęta przez krytyków, ale nie odniosła już takiego sukcesu jak Wojna. Akcja powieści toczy się na warszawskiej Pradze. Autorem okładki oraz licznych ilustracji był tym razem Maciej Sieńczyk, artysta znany z komiksów drukowanych w miesięczniku "Lampa".


Źródło: http://free.art.pl/maslowska/

Dorota Masłowska - twórczość

Dorota Masłowska - wiadomości

Cytaty Autora

Ona powiedziała: ,,dzień dobry ja jestem z czasopisma, redaktor odpowiedzialny mnie tu po autoryzację przysłał". Itak dalej wiadomo, studentki polonistyki naw gazecie taniej stażu dyskurs. W drzwiach tak stała, twarz jej mięsa kolor miała i brak urody zdradzała niekompatybilny do jej ubrania, elo DTC, elo Galeria Mokotów i CH Arkadia, elo na pewno była Patrycja Pitz lepiej niż ty i ja ubrana i lepiej niż on, lepiej niż nad H and E--mem świecący neon, czy jednak polepszało sytuację jej estetyczną to? Niepewności mrok, firmy jej u


Więcej

Powiem ci, że dość, i że wznoszę tę pięść przeciw takim właśnie ludziom, jak ty, którym chodzi tylko o jedno, o hołd pruski u ich stóp.


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy