Nowa powieść Doroty Masłowskiej już wkrótce! O czym jest „Magiczna rana"?

Data: 2024-06-05 20:19:52 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

W środowe popołudnie 5 czerwca 2024 Dorota Masłowska w swoim profilu na Facebooku zapowiedziała, że już wkrótce ukaże się jej nowa powieść. Magiczna rana ma być kolejną książką, w której laureatka Nike mierzy się z polską – i nie tylko polską – rzeczywistością

Dorota Masłowska i Justyna Sobolewska na Festiwalu Góry Literatury fot. Tomasz Leśniowski

Dorota Masłowska nie rozpieszcza miłośników swojej prozy. Ostatnia jej książka nie będąca zbiorem felietonów, Bowie w Warszawie, ukazała się już ponad 2 lata temu – na początku 2022 roku. Opowieść o poszukiwaniu wolności w peerelowskiej rzeczywistości – w czasach, gdy w Warszawie zatrzymał się na krótko David Bowie, a na polskich ulicach grasował morderca – zachwyciła wielu czytelników. Sztuka w trzech aktach wystawiana była później na deskach polskich teatrów. Tak naprawdę ostatnia powieść Masłowskiej to wydani w 2018 roku Inni ludzie – lecz i to raczej gatunkowa hybryda, w której równie ważne jak przekaz dotyczący współczesności jest poszukiwanie odpowiedniej formy opowieści. W międzyczasie Masłowska serwowała czytelnikom przede wszystkim zbiory felietonów – chociażby Mam tak samo jak ty czy Jak przejąć kontrolę nad światem 2. Na prawdziwą powieść przyszło nam więc czekać ponad 4 lata. 

Magiczna rana - nowa powieść Doroty Masłowskiej

Magiczna rana ma być powieścią trashową. Nie jest to gatunek literacki, raczej określenie, pod którym kryć się może opowieść posklejana z literackich śmieci – elementów zaczerpniętych chociażby z popkultury. Wskazuje na to opis wydawniczy, który znaleźć można na stronie internetowej wydawnictwa Karakter

W swojej nowej książce Dorota Masłowska po raz kolejny mierzy się ze współczesnością, z rzeczywistością zarówno polską, jak i zagraniczną. Ma być to książka obłąkańczo zabawna i śmiertelnie poważna zarazem.  

Również bohaterowie tej książki mają być przedziwni, a zarazem jakby znajomi. Kobiety po przejściach, bicki po siłce, mieszczanie, dla których styl jest wartością najwyższą, nastolatki, które są jakby z innego świata – świadome siebie i tego, do czego mają prawo. 

Czytaj również: Nowa książka ze świata „Igrzysk śmierci"! O czym jest i kiedy premiera?

Bohaterowie tej książki, ich motywacje, aspiracje, fantazmaty i pragnienia – to właśnie temat przewodni tej książki. A sceneria? To zarówno piękne mieszkania rodem z katalogu (koniecznie eko), niesieciowa piekarnia, hotel do rozbiórki, a nawet miejsce, w którym odbywa się wege wesele. 

Jak zwykle znakiem rozpoznawczym Masłowskiej ma być charakterystyczny, niepodrabialny styl. Pisarka wykorzystuje schematy i motywy znane z popkultury, naśmiewa się z językowych klisz i sztucznego świata. Jeśli będzie jak w poprzednich powieściach tej autorki, Masłowska rozsadzi schematy, zmiażdży je w trybach swojej wyobraźni, a fabuła pozostawać będzie na styku realizmu i surrealizmu. 

W opisie wydawniczym czytamy, że „Magiczna rana" to rewelacyjna proza, napisana z ogromnym literackim szwungiem. Mistrzostwo Polski w obserwowaniu Polski oraz krajów zagranicznych.

Magiczna rana – kiedy premiera książki?

Premierę nowej powieści Dorota Masłowska zapowiedziała jeszcze przed początkiem wakacji i tak zwanego sezonu ogórkowego. Na jej pojawienie się w księgarniach przyjdzie nam jednak poczekać trochę dłużej.

Nowa powieść Doroty Masłowskiej Magiczna rana ukazać się ma już 28 sierpnia 2024 w Wydawnictwie Karakter. Wkrótce zapewne powieść pojawi się w przedsprzedaży w popularnych księgarniach internetowych. 

Przeczytaj także:


Dorota Masłowska to polska pisarka, która wdarła się przebojem na polski rynek wydawniczy powieścią Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną. Nagrodę Literacką Nike przyniosła jej kolejna powieść – Paw królowej.

Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Magiczna rana
Dorota Masłowska 0
Okładka książki - Magiczna rana

Magiczna rana to nowa powieść Doroty Masłowskiej. Dorota Masłowska tworzy trashową opowieść, która ukazuje współczesną rzeczywistość. Jak pisze wydawca...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje