Poznań będzie Światową Stolicą Książki UNESCO? Miasto stara się o przyznanie tego tytułu

Data: 2024-05-30 21:52:51 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Poznań stanie się kolejną Światową Stolicę Książki UNESCO? Miasto właśnie stara się o przyznanie tego tytułu. Możliwe, że uda się to dzięki niedawnemu odkryciu w jednej z bibliotek. 

Poznań stare miastoPoznań / fot. David Castor/ Wikimedia Commons/CC0

Być może już wkrótce na mapę UNESCO trafi kolejne polskiego miasto. Jak się okazuje, Poznań będzie chciał pretendować do tego miana Światowej Stolicy Książki UNESCO za dwa lata. 

Za dwa lata kolejne polskie miasto na mapie UNESCO?

UNESCO co roku przyznaje jednemu z miast tytuł Światowej Stolicy Książki. W zeszłym roku to miano przypadło Akrze, czyli stolicy Ghany. 23 kwietnia 2024 roku, w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, tytuł ten przyznano Strasburgowi we Francji.

Na przestrzeni lat tylko jedno z polskich miast nosiło ten tytuł. Chodzi o Wrocław, który w 2016 był mianowany na Stolicę Książki. To oznacza, że Poznań dopiero za dwa lata będzie mógł starać się o to miano. Wszystko przez pewien formalny wymóg. Musi minąć 10 lat od roku, w którym inne miasto z danego kraju dzierżyło ten tytuł. 

Poznań zostanie Światową Stolicą Książki?

Niewykluczone, że Poznań za dwa lata faktycznie zdobędzie tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Niedawno w tym mieście w Bibliotece Uniwersytetu Poznańskiego odnaleziono książki należące kiedyś do prywatnego zbioru Jakuba i Wilhelma Grimmów

Miasto może się też pochwalić licznymi akcjami promującymi czytelnictwo. Co roku rozdaje się tam Poznańską Nagrodę Literacką imienia Adama Mickiewicza oraz stypendium imienia Stanisława Barańczaka, czy Nagrodę Łukaszewicza. 

Tam odbywają się również Poznańskie Targi Książki. Wydarzenie to przyciąga uwagę czytelników z całej Polski. To właśnie tam przez kilka dni można wziąć udział w ciekawych spotkaniach z autorami, czy osobami z branży wydawniczej.

Ciekawą inicjatywą jest również plebiscyt Fest Księgarnia. Dotychczas obył się on trzykrotnie. W wydarzeniu tym poznaniacy mogą wybrać swoją ulubioną księgarnię kameralną.

W Poznaniu funkcjonuje też Wydawnictwo Miejskie Posnania. Ta wyjątkowa oficyna wydawnicza zajmuje się publikacjami związanymi z regionem. Ważnym miejscem na mapie miasta jest również Biblioteka Raczyńskich, czyli miejsca biblioteka publiczna założona jeszcze w XIX wieku. 

Zastępca prezydenta – Jędrzej Solarski – uważa, że przyznanie miastu tytułu Światowej Stolicy Książki byłoby niesamowitym wydarzeniem dla miasta. Pomogłoby wesprzeć rozwój i promocję czytelnictwa. Mężczyzna stwierdził również: 

Wszelkie inicjatywy związane z szeroko pojętym rozwojem czytelnictwa podejmowane nie tylko przez Bibliotekę Raczyńskich, ale również inne podmioty, predestynują miasto do podjęcia działań w tym zakresie.

Przeczytaj także:


 

źródło: gloswielkopolski.pl 

Tagi: literatura, biblioteka, bracia Grimm,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Baśnie braci Grimm
Wilhelm Grimm0
Okładka książki - Baśnie braci Grimm

Niniejsze wydanie baśni braci Grimm zawiera utwory zebrane i pisane przez Wilhelma i Jakuba w pierwszych dekadach XIX wieku, przeznaczonych dla młodszych...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje