Powstał film dokumentalny o Dorocie Masłowskiej. Obejrzyj go online!

Data: 2021-10-26 09:31:53 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet

Krakowskie Biuro Festiwalowe udostępniło kolejną odsłonę cyklu „Światy Literackie". Bohaterką nowego filmu dokumentalnego jest pisarka, autorka sztuk teatralnych i felietonów, Dorota Masłowska

  • „Światy Literackie" to cykl programów dokumentalnych, w których popularni autorzy i znane autorki zapraszają widzów do swojego świata
  • Dokumenty udostępniane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe stanowią okazję do lepszego poznania pisarki lub pisarza i jej / jego twórczości.
  • Bohaterką najnowszej odsłony cyklu jest Dorota Masłowska, autorka Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną czy Pawia królowej

Obrazek w treści

Gdy Dorota Masłowska miała dziewiętnaście lat, nie uczyła się do nieuchronnie zbliżającej się matury. Zamiast tego wolała pisać. Pisać książkę niesztampową, dla wielu – trudną w odbiorze, dokumentującą codzienność polskiego blokowiska. Była to Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną. Gdy jej zapis trafił do Pawła Dunina-Wąsowicza, redaktora czasopisma Lampa i Iskra Boża, a także wydawcy, ten postanowił wydać książkę młodej autorki. A potem stało się coś niewyobrażalnego – Wojna... została znakomicie przyjęta przez krytykę, pojawiła się nominacja do Nike, a Dorota Masłowska zdobyła szturmem świat literacki.

Czytaj również: Dorota Masłowska - cytaty

Nagrodzony Nike Paw królowej  potwierdził, że sukces pierwszej książki nie był przypadkiem. Potem przyszła ekranizacja Wojny polsko-ruskiej..., kolejne książki i kolejne sukcesy. Tę historię wszyscy już znamy.

Światy Literackie. Dorota Masłowska - film dokumentalny

W filmie poświęconym pisarce po świecie – tym codziennym, częściowo prywatnym, ale przede wszystkim tym literackim – Doroty Masłowskiej oprowadza widzów sama autorka, a pomaga jej w tym reżyser i scenarzysta, Stanisław Łubieński, skądinąd również pisarz – autor Pirata stepowegoKsiążki o śmieciach czy Dwunastu srok za ogon. W dokumencie występują również aktorka Maria Maj i Paweł Dunin-Wąsowicz. 

Światy Literackie. Dorota Masłowska – gdzie obejrzeć film?

Film poświęcony Dorocie Masłowskiej został bezpłatnie udostępniony w serwisie YouTube. Dokument obejrzeć możecie w całości poniżej: 

Dorota Masłowska - nowa książka

Najnowsza książka wydana przez Dorotę Masłowską to Jak przejąć kontrolę nad światem 2 – zbiór felietonów publikowanych przez autorkę na łamach prasy i w sieci. Nie wiemy, kiedy ukaże się jej kolejna powieść czy dramat. Wkrótce natomiast do kin trafi film Inni ludzie, na podstawie książki Doroty Masłowskiej pod tym samym tytułem. To literacka hybryda, której głównym bohaterem – jak zwykle u tej autorki – jest język.

W ubiegłym roku Dorota Masłowska wzbudziła spore kontrowersje, tworząc dla marki Medicine kolekcję ubrań sygnowanych własnym nazwiskiem. Dochód z niej ostatecznie trafił na cele charytatywne.

Książkę Inni ludzie możecie kupić w popularnych księgarniach internetowych:

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Jak przejąć kontrolę nad światem 2
Dorota Masłowska0
Okładka książki - Jak przejąć kontrolę nad światem 2

Peryferie Hawany, trzewia Szanghaju i mikrokosmos lokalnego oddziału Poczty Polskiej. Apetyt na miłość, COVID-19 i hot@16challenge. Zapiski z gwałtownie...

dodaj do biblioteczki
Reklamy