Burza

"Burza" to najsłynniejsza tragikomedia Shakespeare’a, często uznawana za syntezę jego poglądów na człowieka i teatr. Wygnany z Mediolanu Prospero znajduje schronienie na wyspie, z której czyni miniaturowe królestwo sztuki i magii. Panując nad żywiołami, bezcielesnym Arielem i dzikim Kalibanem, wychowuje córkę Mirandę. Po latach u wybrzeży wyspy rozbija się statek, a Prospero staje oko w oko ze swą przeszłością. "Burza" to napisana u progu epoki kolonialnej wieloznaczna opowieść o żądzy samopoznania, ujarzmienia przyrody i zawładnięcia drugim człowiekiem. Eklektyczna w wyborze środków scenicznych i konwencji, prowokująca konfrontacja Starego i Nowego Świata.

Informacje dodatkowe o Burza:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2012-12-02
ISBN: 978-83-7747-728-1

Kup książkę Burza

„Przeszłość jest prologiem.”

Burza - opinie o książce

Burza, burza i po "Burzy"... Właściwie jedyne, co mam temu do zarzucenia, że szybko się skończyło i że nie trzeba było wielu intryg by bohaterom udało się to, co zaplanowali. Ot, Prospero wywalił swoich wrogów na wyspie, trochę się na nich pomścił, a właściwie to wcale, odzyskał tron, wydał za mąż córkę i żyli długo i szczęśliwie koniec. Świat barwny, intryga ciekawa, ale jakoś mam wrażenie, że Szekspir mógłby wyciągnąć z tego więcej. No ale nie narzekam zbytnio, czytało się przyjemnie, lekko, bez większych problemów... Chyba pora wrócić do czytania tych dramatów częściej niż raz na kilka lat.

Avatar użytkownika - kiznaiver667
kiznaiver667
Przeczytane:2020-05-15, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2020,

Wciągająca fabuła, można się pośmiać i podziwiać kunszt tworzenia postaci przez Szekspira.

Ze względu na liczne odniesienia do tego dramatu we współczesnej kulturze i sztuce, lektura obowiązkowa dla miłośników klasyki.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2020-02-07, Ocena: 3, Przeczytałam, E-booki, 2020, Lektury do matury, Literatura piękna,
Avatar użytkownika - agnkok
agnkok
Przeczytane:2011-10-30, Przeczytałam,
Juliusz Cezar
William Szekspir0
Okładka ksiązki - Juliusz Cezar

Po śmierci Juliusza Cezara walkę o władzę w państwie rzymskim toczą zwolennicy monarchii i republiki. Szekspirowskie opisy rozgrywek politycznych brzmią...

Henry IV Part II
William Szekspir0
Okładka ksiązki - Henry IV Part II

Angered by the loss of his son in battle, the Earl of Northumberland supports another rebellion against King Henry IV, bringing the country to the brink...