Ok豉dka ksi捫ki - Ch這pak w sukience

T逝maczenie:
Ilustracje:
Doda/a ksi捫k: czytam

Ocena: 5.67 (3 g這s闚)

Masz szlaban. Siedzisz w domu, a reprezentacja szko造 w豉郾ie przegrywa najwa積iejszy mecz. Dlaczego? Bo dyrektor wyrzuci najlepszego napastnika. Ciebie! Wiem, ca豉 afera to mia by tylko 瘸rt. Teraz ju nic nie mo瞠sz zrobi. Ale twoja dru篡na – tak! Przecie was wszystkich nie skre郵i z listy uczni闚. Zosta這 tylko i a czterdzie軼i pi耩 minut! Pierwszy gol za przyja潯! Drugi za lojalno嗆! Trzeci za tolerancj!

przesu

Musisz by zalogowany, aby komentowa. Zaloguj si lub za堯 konto, je瞠li jeszcze go nie posiadasz.

Si璕aj帷 po ksi捫ki Davida Walliamsa, czytelnik powinien pami皻a, 瞠 pod s這wami i wydarzeniami, które narrator kieruje do nas bezpo鈔ednio, kryje si jeszcze jedna, bardzo wa積a warstwa. To w豉郾ie w niej autor przemyca istotne przemy郵enia i wskazówki dotycz帷e spraw wa積ych i trudnych, a przez to cz瘰to ignorowanych i pomijanych. Nie inaczej sytuacja przedstawia si w przypadku kolejnej ksi捫ki Davida Walliamsa – chocia patrz帷 chronologicznie, wydanej w oryginale przed Panem Smrodkiem i Babci RabuCh這paka w sukience.

Dwunastoletni Dennis mieszka ze swoim starszym bratem i ojcem w jednym z brytyjskich miast. Matka opu軼i豉 ch這pców i ich ojca na d逝go przed opowiedzian przez narratora histori. Dennis, mimo 瞠 czuje si wystarczaj帷o doros造, by móc podejmowa 篡ciowe decyzje, tak naprawd nadal pozostaje dzieckiem. Dzieckiem, które wci捫 potrzebuje mi這軼i, ciep豉 i akceptacji obojga rodziców. Na matk nie mo瞠 liczy, a ojciec skutecznie barykaduje si przed wszystkimi przejawami czu這軼i. W domu Dennisa nie przytulamy si. Nie rozmawiamy o mamie. Nie p豉czemy.

Dennis, chocia gra w szkolnej dru篡nie futbolowej i, notabene, jest jej najlepszym zawodnikiem, ma tak瞠 bardziej nietypowe jak na dwunastoletniego ch這pca zainteresowania. Z zachwytem mianowicie przegl康a czasopisma modowe. Trudno powiedzie, co rozbudzi這 w ch這pcu takie zainteresowania: czy by這 to melancholijne, delikatne usposobienie, czy te jedyna zachowana fotografia mamy – w pi瘯nej, letniej sukience. Nie doszukuj帷 si jednak 廝óde inspiracji, fakt pozostaje faktem: Dennisa zafascynowa造 sukienki.

Przypadkiem podczas odbywania kary Dennis ma okazj porozmawia z Lis, naj豉dniejsz dziewczyn w szkole, w której skrycie si podkochuje. Okazuje si, 瞠 Lisa podziela zainteresowania Dennisa – w przysz這軼i chcia豉by zajmowa si mod. I to w豉郾ie znajomo嗆 z Lis oraz jej pomys造 na nietypowe zabawy sprawi, 瞠 Dennis wpakuje si w powa積e tarapaty. Bo jak logicznie mo積a wyt逝maczy pojawienie si w szkole ch這paka w sukience?

Ju sam tytu, a pó幡iej tak瞠 i perypetie Dennisa, budzi mog w doros造m czytelniku w徠pliwo軼i i rozterki. Wszak wielu odbiorców zastanawia si b璠zie, czy poruszane w ksi捫ce problemy s odpowiednie dla dzieci. Kwestia seksualno軼i – czy te ideologia gender – to zagadnienia, których wielu rodziców chce jak najd逝瞠j unikn望. Czy jednak takie problemy chce na鈍ietli czytelnikowi Walliams?

Po cz窷ci pewnie te, jednak gównym zadaniem, jakie stawia sobie autor Ch這paka w sukience, jest poruszenie kwestii akceptacji i tolerancji. Tak, jak Dennis zak豉da sukienk – dla funu, dla dobrej zabawy! – i prosi tym samym o uszanowanie swojego pomys逝, tak jego przyjaciel Darvesh ka盥ego dnia zak豉da na g這w patk – rodzaj czepka, który zak豉daj sikhijscy m篹czy幡i – i prosi tym samym o szacunek dla swojej religii. Nie to, co zak豉damy na g這w, ramiona czy na stopy mówi innym o tym, kim jeste鄉y, ale, to jak si zachowujemy daje o nas prawdziwe 鈍iadectwo. Walliams t逝maczy, 瞠 wiele wyborów – jak w przypadku Darvesha – dokona豉 przed nami rodzina, spo貫cze雟two czy te kultura, w jakiej przysz這 nam dorasta. Darvesh jest sikhem i musi podporz康kowa si zasadom swojej religii. Dennis, chocia za namow kole瘸nki, to jednak sam decyduje si na za這瞠nie sukienki. Z jednej strony to dla ch這paka 鈍ietna zabawa, a z drugiej - wo豉nie o to, by ojciec wreszcie ch這paka zauwa篡. Dopiero afera z sukienk wybudzi豉 ojca z rodzicielskiego letargu, czego nie dokona造 wcze郾iej 瘸dne, nawet zako鎍zone najwi瘯szymi sukcesami mecze Dennisa.

David Walliams chce czytelnikowi zwróci uwag na jeszcze jedn spraw. Autor pokazuje, jak 豉two oceniamy i krytykujemy innych, nie patrz帷 ani na w豉sne b喚dy i grzechy – cho cz瘰to s one du穎 gorsze i powa積iejsze – ani na to, jak wielk krzywd w ten sposób zadajemy innym. Wolno嗆 my郵i, sumienia i wyznania oraz prawo do g這szenia w豉snych pogl康ów czy opinii s jednymi z najwa積iejszych przywilejów ka盥ego cz這wieka. Jakiekolwiek jego ograniczanie poprzez wy鄉iewanie czy szykanowanie jest niedopuszczalne.

W ksi捫ce nie zabrak這 tak瞠 mocnych akcentów, podkre郵aj帷ych ogromne znaczenie oraz warto嗆 przyja幡i i lojalno軼i w 篡ciu ka盥ego cz這wieka. Niewa積e, jak wygl康asz, niewa積e, co zak豉dasz na siebie – dla przyjació najwa積iejsze jest to, jaki jeste i to, 瞠 zawsze, niezale積ie od sytuacji, pory dnia czy nocy, mog oni na ciebie liczy.

Ch這paka w sukience wzbogacaj 鈍ietne rysunki Quentina Blake’a. Ilustrator przy pomocy kilku kresek i plam przedstawia czytelnikowi opisane na kartach ksi捫ki wydarzenia. Rysunki emanuj emocjami i idealnie oddaj nastrój opowie軼i – na jednych widzimy rado嗆, na innych smutek i przygn瑿ienie.

Ryzykowny – w kontek軼ie panuj帷ych w Polsce stereotypów – tytu ksi捫ki Davida Walliamsa jest tylko pretekstem, punktem wyj軼ia do rozmowy o tolerancji i akceptacji „inno軼i” – jakiekolwiek by ona przybra豉 kszta速y. Ch這pak w sukience z pewno軼i sk豉nia do zastanowienia. Zastanowienia nad tym, dlaczego my, doro郵i, nie potrafimy zaakceptowa pewnych spraw, podczas gdy dzieci nie zwracaj na nie nawet uwagi. Ch這pak w sukience Davida Walliamsa to najbardziej osobista ksi捫ka tego autora. Przedstawione w ksi捫ce problemy dotykaj bezpo鈔ednio gównego bohatera. Podczas lektury ksi捫ki czytelnik uto窺amia si z Dennisem i na w豉snej skórze odczuwa skutki ataków oraz przejawy nietolerancji wobec pomysów ch這paka. Warto zada sobie pytanie: czy aby na pewno chcieliby鄉y znale潭 si w jego skórze? Czy chcieliby鄉y, by i nas traktowano tak, jak jego?

Link do recenzji
Avatar u篡tkownika - AMAF12
AMAF12
Przeczytane:2015-08-16, Ocena: 6, Przeczyta貫m, Mam,
|Ksi捫ka opowiada o pewny ch這pcu kt鏎y lubi grac w pi喚 i rozwija swoje zainteresowanie.Ksi捫ka bardzo mi si podoba豉.
Avatar u篡tkownika - madak
madak
Przeczytane:2015-03-27, Ocena: 5, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki w 2015 roku, Ksi捫ki dla dzieci,

Si璕aj帷 po ksi捫ki Davida Walliamsa czytelnik powinien pami皻a, 瞠 pod s這wami i wydarzeniami, które narrator kieruje do nas bezpo鈔ednio kryje si jeszcze jedna, bardzo wa積a warstwa. To w豉郾ie w niej autor przemyca istotne przemy郵enia i wskazówki dotycz帷e spraw wa積ych i trudnych, a przez to cz瘰to ignorowanych i pomijanych. Nie inaczej sytuacja wygl康a w kolejnej ksi捫ce Davida Walliamsa – chocia patrz帷 chronologicznie, wydanej w oryginale przed „Panem Smrodkiem” i „Babci Rabu” – „Ch這paku w sukience”.

Dwunastoletni Dennis mieszka ze swoim starszym bratem i ojcem w jednym z brytyjskich miast. Matka opu軼i豉 ch這pców i ich ojca na d逝go przed opowiedzian przez narratora histori. Dennis, mimo 瞠 czuje si wystarczaj帷o doros造 by móc podejmowa 篡ciowe decyzje, tak naprawd nadal pozostaje dzieckiem. Dzieckiem, które wci捫 potrzebuje mi這軼i, ciep豉 i akceptacji obojga rodziców. Na matk nie mo瞠 liczy, a ojciec skutecznie barykaduje si przed wszystkimi przejawami czu這軼i. W domu Dennisa nie przytulamy si. Nie rozmawiamy o mamie. Nie p豉czemy.

Dennis, chocia gra w szkolnej dru篡nie futbolowej i notabene jest jej najlepszym zawodnikiem, ma tak瞠 bardziej nietypowe, jak na dwunastoletniego ch這pca, zainteresowania. Dennis z zachwytem przegl康a czasopisma modowe. Trudno powiedzie, co rozbudzi這 w ch這pcu takie zainteresowania: czy by這 to melancholijne, delikatne usposobienie czy te jedyna zachowana fotografia mamy – w pi瘯nej, letniej sukience. Nie doszukuj帷 si jednak 廝óde inspiracji, fakt pozostaje faktem: Dennisa zafascynowa造 sukienki.

Przypadkiem, podczas odbywania kary, Dennis ma okazj porozmawia z Lis, naj豉dniejsz dziewczyn w szkole, w której skrycie si podkochuje. Okazuje si, 瞠 Lisa podziela zainteresowania Dennisa – w przysz這軼i chcia豉by zajmowa si mod. I to w豉郾ie znajomo嗆 z Lis i jej pomys造 na nietypowe zabawy sprawi, 瞠 Dennis wpakuje si w powa積e tarapaty. Bo jak logicznie mo積a wyt逝maczy pojawienie si w szkole ch這paka w sukience?

Ju sam tytu, a pó幡iej tak瞠 i perypetie Dennisa budzi mog w doros造m czytelniku w徠pliwo軼i i rozterki. Wszak wielu odbiorców zastanawia si b璠zie, czy poruszane w ksi捫ce problemy s odpowiednie dla dzieci. Kwestia seksualno軼i – czy te ideologia gender – to zagadnienia, których wielu rodziców chce jak najd逝瞠j unikn望. Czy jednak takie problemy chce na鈍ietli czytelnikowi Walliams?

Po cz窷ci pewnie te, jednak gównym zadaniem jakie stawia sobie autor w „Ch這paku w sukience” jest poruszenie kwestii akceptacji i tolerancji. Tak jak Dennis zak豉da sukienk – dla funu, dla dobrej zabawy! – i prosi tym samym o uszanowanie swojego pomys逝, tak jego przyjaciel Darvesh ka盥ego dnia zak豉da na g這w patk – rodzaj czepka, który zak豉daj sikhijscy m篹czy幡i – i prosi tym samym o szacunek dla swojej religii. Nie to, co zak豉damy na g這w, ramiona czy na stopy mówi innym o tym kim jeste鄉y, ale to jak si zachowujemy daje o nas prawdziwe 鈍iadectwo. Walliams t逝maczy, 瞠 wiele wyborów – jak w przypadku Darvesha – dokona豉 przed nami rodzina, spo貫cze雟two, czy tez kultura w jakiej przysz這 nam dorasta. Darvesh jest sikhem i musi podporz康kowa si zasadom swojej religii. Dennis, chocia pod namow kole瘸nki, to jednak sam decyduje si na za這瞠nie sukienki. Z jednej strony to dla ch這paka 鈍ietna zabawa, a z drugiej wo豉nie o to, by ojciec wreszcie ch這paka zauwa篡. Dopiero afera z sukienk wybudzi豉 ojca z rodzicielskiego letargu, czego nie dokona造 wcze郾iej 瘸dne, nawet zako鎍zone najwi瘯szym sukcesem mecze Dennisa.

David Walliams chce czytelnikowi zwróci uwag na jeszcze jedn spraw. Autor pokazuje, jak 豉two oceniamy i krytykujemy innych, nie patrz帷 ani na w豉sne b喚dy i grzechy – cho cz瘰to s one du穎 gorsze i powa積iejsze – ani na to, jak wielk krzywd w ten sposób zadajemy. Wolno嗆 my郵i, sumienia i wyznania oraz prawo do g這szenia w豉snych pogl康ów i opinii jest jednym z najwa積iejszych przywilejów ka盥ego cz這wieka. Jakiekolwiek jego ograniczanie poprzez wy鄉iewanie si czy szykanowanie jest niedopuszczalne.

W ksi捫ce nie zabrak這 tak瞠 mocnych akcentów podkre郵aj帷ych ogromne znaczenie oraz warto嗆 przyja幡i i lojalno軼i w 篡ciu ka盥ego cz這wieka. Nie wa積e jak wygl康asz, nie wa積e co zak豉dasz na siebie – dla przyjació najwa積iejsze jest to, jaki jeste i 瞠 zawsze, niezale積ie od sytuacji, pory dnia czy nocy mog na ciebie liczy.

„Ch這paka w sukience” ubogacaj 鈍ietne rysunki Quentina Blake’a. Ilustrator przy pomocy kilku kresek i plam przedstawia czytelnikowi opisane na kartach ksi捫ki wydarzenia. Rysunki emanuj emocjami i idealnie oddaj nastrój opowie軼i – na jednych widzimy rado嗆, na innych smutek i przygn瑿ienie.

Mocny – w kontek軼ie panuj帷ego w Polsce 鈍iatopogl康u – tytu ksi捫ki Davida Walliamsa jest tylko pretekstem, punktem wyj軼ia do rozmowy o tolerancji i akceptacji „inno軼i” – jakiekolwiek by ona przybra豉 kszta速y. „Ch這pak w sukience” z pewno軼i sk豉nia do zastanowienia. Zastanowienia nad tym, dlaczego my, doro郵i nie potrafimy zaakceptowa pewnych spraw, podczas gdy dzieci nie zwracaj na nie nawet uwagi. „Ch這pak w sukience” Davida Walliamsa to obok „Babci Rabu” i „Pana Smrodka” najbardziej „osobista” ksi捫ka tego autora. „Osobista”, gdy przedstawione w ksi捫ce problemy dotykaj bezpo鈔ednio gównego bohatera. Podczas lektury ksi捫ki, czytelnik uto窺amia si z Dennisem i na w豉snej skórze odczuwa skutki ataków i przejawy nietolerancji wobec pomysów ch這paka. Warto zada sobie pytanie, czy aby na pewno chcieliby鄉y znale潭 si w jego skórze?

Inne ksi捫ki autora
Wielka ucieczka Dziadka
David Walliams 0
Ok豉dka ksi您ki - Wielka ucieczka Dziadka

Kiedy Dziadek si zestarza, zacz窸a zawodzi go pami耩. My郵a, 瞠 nadal trwa druga wojna 鈍iatowa, a on jest asem przestworzy Królewskich Si...

Ma造 miliarder
David Walliams0
Ok豉dka ksi您ki - Ma造 miliarder

Przet逝maczona na 41 j瞛yków! Ponad dwa miliony sprzedanych egzemplarzy! Józek Burak jest najbogatszym ch這pcem na 鈍iecie. Mo瞠 p造wa...

Top 5 ksi捫ek
Z這dziejka ksi捫ek