Ok豉dka ksi捫ki - Ch這pcy z placu broni

T逝maczenie:
Ilustracje:
Doda/a ksi捫k: Wojciech Polak

Ocena: 4.93 (27 g這s闚)

Zamknijmy na chwil oczy i przenie鄉y si do swojego ulubionego miejsca z czasów dzieci雟twa. By這 to dla nas co wa積ego, prawda? By這 to miejsce, w którym chcia這 si sp璠za ka盥 woln chwil, bez wzgl璠u na wszystko. Dla jednych takim miejscem by這 podwórko, hu鈣awka, czy cho熲y las. Wiele miejsc i jeszcze wi璚ej wspomnie.

W ksi捫ce Ch這pcy z Placu Broni, poznajemy histori walki o w豉郾ie takie miejsce. Ch這pcy mieli swoje miejsce, którym by plac. Ten plac by dla nich czym wa積ym, czym tak wa積ym, jak ojczyzna dla 穎軟ierza. Znajomi, zabawy i spotkania odbywa造 si w豉郾ie tam. By這 pi瘯nie a do czasu pojawienia si grupy chc帷ej przej望 ów plac. Ch這pcy oczywi軼ie nie dali si i bronili to miejsce przed Czerwonoskórymi.

Ferenc Molnar pokazuje, jak powinna wygl康a walka o co, co si kocha. Ujrzymy po鈍i璚enie dla „wy窺zego” celu, które zahacza nawet o czyje 篡cie... Pi瘯na i zarazem smutna historia, która pokazuje prawdziw odwag i dum, jak posiadali nasi bohaterzy.

przesu

Musisz by zalogowany, aby komentowa. Zaloguj si lub za堯 konto, je瞠li jeszcze go nie posiadasz.

Avatar u篡tkownika - dunia20002
dunia20002
Przeczytane:2016-03-02, Ocena: 6, Przeczyta貫m,
Naprawd bardzo wzruszaj帷a ksi捫ka. Naprawde warto j przeczyta. Opowiada ciekaw histori o swego rodzaju po鈍i璚eniu i oddaniu. Jedyne co chcia豉bym zmieni to koniec. Wzruszy豉m si czytaj帷 o 鄉ierci Nemeczka. Niestety wiem te, ze gdyby on jednak prze篡 ksi捫ka nie zapad豉by mi tak w pamieci.
Avatar u篡tkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2016-01-08, Ocena: 6, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2016,
Naprawd warto by這 wr鏂i do tej lektury. Dopiero po tylu latach czytaj帷 j po raz drugi dostrzegam warto軼i jakie niesie. Wydaje si, 瞠 to opowie嗆 o ch這pcach, dzieciach bawi帷ych si w wojn. Gdzie nie ka盥y mo瞠 by r闚ny. Kto mniejszy jest wykorzystywany i poni瘸ny. Niesie ze sob wsp馧czucie dla jednego jedynego szeregowca ale tu przecie chodzi o zabaw. Jednak s przyjaci馧mi, ch這pcy bawi帷y si na placu pod budow, graj帷y w pi趾 w czasie wolnym, chodz帷y do szko造 tak jak ka盥y z nas Gdy jednak pojawia si wr鏬 wszystko staje si inne. Nie raz zdarza這 si, 瞠 starsi ch這pcy dokuczali m這dszym, zabierali im zabawki, nie raz dochodzi這 do bijatyki tak to widz doro郵i. Bohaterowie ksi捫ki widz to inaczej. Czuj si jak prawdziwi 穎軟ierze i to nie byle jacy. Teraz liczy si honor i ojczyzna. Zwyk豉 zabawa uczy prawdziwego patriotyzmu. Gotowo嗆 do po鈍i璚e jak niekt鏎zy doro郵i nie s w stanie sobie wyobrazi ujawnia si u dzieci. Lektura uczy jak wa積a jest przyja潯 i przebaczenie. M闚i o zdradzie, bohaterstwie, taktyce wojennej cho wszytko to dzieje si na placu do zabawy. Powa積e tematy splataj si z tymi ca趾owicie niepowa積ymi jak cho熲y przygody Zwi您ku Kitowc闚. To razem tworzy wspania豉 i wzruszaj帷 opowie嗆. ㄋy same cisn si do oczu. Zach璚am wszystkich, kt鏎zy nie si璕n瘭i po Ch這pc闚 z Placu Broni z przymusu w podstaw闚ce, 瞠by przeczytali w dowolnym wieku dla siebie.
Avatar u篡tkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2015-10-04, Ocena: 5, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2015,
Pi瘯na ksi捫ka o warto軼iach, kt鏎e mam wra瞠nie odchodz ju do lamusa. Przyja潯, po鈍i璚enie, odwaga, honor, lojalno嗆, a przede wszystkim mi這嗆 do ma貫j ojczyzny i wysoka cen, jak przysz這 za ni zap豉ci jednemu z ch這pc闚 to elementy, kt鏎e sk豉daj si na t wzruszaj帷 ksi捫k. Historia, kt鏎a rozgrywa si w Budapeszcie w XIX wieku jest poruszaj帷a i intryguj帷a, a przede wszystkim uniwersalna.
Avatar u篡tkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2015-01-08, Ocena: 5, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2015, Mam,
Dziwnym zbiegiem okoliczno軼i jako omin窸am t 軼ie磬, kt鏎a prowadzi豉 do Ernesta Nemeczka, Jonasza Boki i innych ch這pc闚 z Placu Broni. Odkry豉m j dopiero teraz i z wielkim zachwytem czyta豉m nawet nie tyle, o 鈍iecie, kt鏎ego ju nie ma, co o zasadach, kt鏎e budowa造 stosunki mi璠zyludzkie. Przyja潯, honor, odwaga, po鈍i璚enie, odpowiedzialno嗆. Chcia豉bym si myli, ale gdy patrz na swoich uczni闚 nie zauwa瘸m w nich takich cech, tego szczeg鏊nego ognia i oddania, kt鏎y 鈍iadczy o niezwyk造m pi瘯nie duszy. Jest "zwa豉", zabawa, jest przemoc, s drwiny, jest ka盥y w swoj stron. Oczywi軼ie to uog鏊nienie, ale trend jest widoczny. Czy to ten 鈍iat si tak zmieni, czy Ferenc Molnar wykreowa utopi?
Avatar u篡tkownika - mosiek
mosiek
Ocena: 6, Przeczyta貫m,
jak si orycza豉m na ko鎍u... 鈍ietna ksi捫ka.
Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:, Ocena: 6,
Bardzo pi瘯na i wzruszaj帷a opowie嗆 o prawdziwej przyja幡i. ,, Ch這pcy z placu broni' jest jedn z moich ulubionych ksi捫ek.
Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:, Ocena: 5,
bardzo mi si podoba豉 na ko鎍u si pop豉ka豉m
Inne ksi捫ki autora
Ch逍ocy z placu broni
Ferenc Molnar0
Ok豉dka ksi您ki - Ch逍ocy z placu broni

By ciep造 wiosenny dzie, gdy ch這pcy z Placu Broni wbili w ziemi w堯cznie ze srebrnymi grotami, a na szczycie swej twierdzy wywiesili czerwono-zielon...

Ch這pcy z placu broni
Ferenc Molnar0