Chłopcy z placu broni

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2011-12-04
ISBN: 9788310120410
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Był ciepły, wiosenny dzień, gdy chłopcy z Placu Broni wbili w ziemię włócznie ze srebrnymi grotami, a na szczycie swej twierdzy wywiesili czerwono-zieloną chorągiewkę. Wiedzieli, że walczyć i zwyciężać można tylko wtedy, gdy panuje zgoda. Czy pokonali Czerwone Koszule? Czy ogród znów stał się dla nich spokojnym miejscem zabawy?
dunia20002 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Naprawdę bardzo wzruszająca książka. Naprawde warto ją przeczytać. Opowiada ciekawą historię o swego rodzaju poświęceniu i oddaniu.
Jedyne co chciałabym zmienić to koniec. Wzruszyłam się czytając o śmierci Nemeczka. Niestety wiem też, ze gdyby on jednak przeżył książka nie zapadłaby mi tak w pamieci.
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Naprawdę warto było wrócić do tej lektury. Dopiero po tylu latach czytając ją po raz drugi dostrzegam wartości jakie niesie. Wydaje się, że to opowieść o chłopcach, dzieciach bawiących się w wojnę. Gdzie nie każdy może być równy. Ktoś mniejszy jest wykorzystywany i poniżany. Niesie ze sobą współczucie dla jednego jedynego szeregowca ale tu przecież chodzi o zabawę. Jednak są przyjaciółmi, chłopcy bawiący się na placu pod budowę, grający w piłkę w czasie wolnym, chodzący do szkoły tak jak każdy z nas Gdy jednak pojawia się wróg wszystko staje się inne. Nie raz zdarzało się, że starsi chłopcy dokuczali młodszym, zabierali im zabawki, nie raz dochodziło do bijatyki tak to widzą dorośli. Bohaterowie książki widzą to inaczej. Czują się jak prawdziwi żołnierze i to nie byle jacy. Teraz liczy się honor i ojczyzna. Zwykła zabawa uczy prawdziwego patriotyzmu. Gotowość do poświęceń jaką niektórzy dorośli nie są w stanie sobie wyobrazić ujawnia się u dzieci. Lektura uczy jak ważna jest przyjaźń i przebaczenie. Mówi o zdradzie, bohaterstwie, taktyce wojennej choć wszytko to dzieje się na placu do zabawy. Poważne tematy splatają się z tymi całkowicie niepoważnymi jak choćby przygody Związku Kitowców. To razem tworzy wspaniała i wzruszającą opowieść. Łzy same cisną się do oczu. Zachęcam wszystkich, którzy nie sięgnęli po Chłopców z Placu Broni z przymusu w podstawówce, żeby przeczytali w dowolnym wieku dla siebie.
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Piękna książka o wartościach, które mam wrażenie odchodzą już do lamusa. Przyjaźń, poświęcenie, odwaga, honor, lojalność, a przede wszystkim miłość do małej ojczyzny i wysoka ceną, jaką przyszło za nią zapłacić jednemu z chłopców to elementy, które składają się na tę wzruszającą książkę. Historia, która rozgrywa się w Budapeszcie w XIX wieku jest poruszająca i intrygująca, a przede wszystkim uniwersalna.
szmaragdova plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Dziwnym zbiegiem okoliczności jakoś ominęłam tę ścieżkę, która prowadziła do Ernesta Nemeczka, Jonasza Boki i innych chłopców z Placu Broni. Odkryłam ją dopiero teraz i z wielkim zachwytem czytałam nawet nie tyle, o świecie, którego już nie ma, co o zasadach, które budowały stosunki międzyludzkie. Przyjaźń, honor, odwaga, poświęcenie, odpowiedzialność. Chciałabym się mylić, ale gdy patrzę na swoich uczniów nie zauważam w nich takich cech, tego szczególnego ognia i oddania, który świadczy o niezwykłym pięknie duszy. Jest "zwała", zabawa, jest przemoc, są drwiny, jest każdy w swoją stronę. Oczywiście to uogólnienie, ale trend jest widoczny. Czy to ten świat się tak zmienił, czy Ferenc Molnar wykreował utopię?
mosiek plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
jak się oryczałam na końcu...
świetna książka.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Bardzo piękna i wzruszająca opowieść o prawdziwej przyjaźni. ,, Chłopcy z placu broni' jest jedną z moich ulubionych książek.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
bardzo mi się podobała na końcu się popłakałam
22200116Zp Linia koment
Przeczytane:2011-02-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
krasu Linia koment
Przeczytane:2010-05-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Dla dzieci,Warto do nich wrócić,
Styrana Linia koment
Przeczytane:2015-05-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-22, Ocena: 1, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Heroine Linia koment
Przeczytane:2014-02-24, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane przed 2015. 😏,
kotokoto Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2004-04-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
Przeczytane:2014-08-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
hipijo Linia koment