Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2014-10-08
Kategoria: Publicystyka
Dodał/a książkę:izabela81

Nie sposób go z nikim pomylić, choć jest podobny i zarazem niepodobny do reszty ludzkości. Ma własny słownik i doskonale wie, co jest dobre, a co złe. Paszport radziecki przechowuje jako najcenniejszy skarb. Homo sovieticus. Nie umarł wraz z upadkiem imperium, za to musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy wbrew przewidywaniom Marksa po socjalizmie nastąpił kapitalizm, ojczyznę zastąpił supermarket, a władzę przejęli handlarze i cinkciarze. Wiecznie żywy, chętnie opowiada o swoich bohaterach i męczennikach, o nadziejach i rozczarowaniach, o złości, frustracji i zderzeniu z rzeczywistością. To z tych opowieści, domowych i osobistych składa się nowa niezwykła książka wybitnej białoruskiej autorki, wymienianej w gronie kandydatów do Nagrody Nobla. Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny oddaje hołd zwykłemu człowiekowi, którego losy przeplatają się z Historią. Książka Aleksijewicz została uznana za najlepszą książkę 2013 roku we Francji, a jej autorka otrzymała francuską nagrodę Médicis w kategorii esej.

leonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Nowa, trudna rzeczywistość z jaką przyszło zmierzyć się ludziom po upadku ZSRR. Ludzie, którzy w większości wciąż żyją mitem dawnego Związku Radzieckiego i wszechwładnej, wszystkowiedzącej partii.
Zadziwiające jest to, że ci tęskniący za czerwonym ustrojem ludzie, którzy niejednokrotnie dostrzegali jego mankamenty, cierpieli biedę, byli szykanowani i żyli w ciągłym strachu przed denuncjacją niejednokrotnie tęsknią do komuny i wciąż mają nadzieję, iż poprzedni ustrój polityczny kiedyś powróci.
be_ha plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Mam,
Jest to druga książka ubiegłorocznej noblistki, którą miałam okazję przeczytać. Napisana w podobny sposób jak "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", tutaj też autorka pozwala mówić swoim bohaterom, prezentuje historie ich życia. Z każdej strony wylewa się ogrom cierpienia. Niby każdy, kto chociaż trochę interesuje się historią współczesną wie, jak wyglądało życie w Związku Radzieckim czy teraz w Rosji, jednak gdy się czyta o przeżyciach konkretnego człowieka, uderza to w nas z większą mocą. Czasem aż trudno uwierzyć, że ktoś mógł przeżyć coś takiego, że się nie poddał. Jeśli skonfrontujemy swoje życie z ich, zdajemy sobie sprawę, jak bardzo nie doceniamy tego co mamy.
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2016-10-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,