OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Dwór w Kraśnicy i Hubalowy demon

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2009-10-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-06-03221-5
Liczba stron: 304
Dodał/a książkę:czytam
Książka pokazuje losy wybranych przedstawicieli spokrewnionych rodzin: Krasickich, Ossowskich i Jaxa Bąkowskich. Poruszająca historia rodzeństwa Wandy i Henryka Ossowskich, adiutanta majora Hubala, niezwykły wątek Idy, francuskiej Żydówki uratowanej przez Wandę Ossowską w obozie Neustadt-Glewe, która przez 50 lat poszukiwała Wandę-pielęgniarkę. Historia ta wywołała reakcję w prasie francuskiej i doczekała się książki.

Powstanie Warszawskie pokazane jest oczyma chłopca, Janusza Krasickiego, któremu ojciec kp. pilot w 1940 roku jeniec Starobielska zamordowany w Charkowie, zaszczepił fascynację lotnictwem.

Autorka ukazuje dwór w Kraśnicy pod Opocznem, w którym urodził się Antoni Jaxa Bąkowski, pradziadek bohaterów książki. W latach 1930. powstała tam nieduża stadnina koni arabskich. W czasie 2WW dwór dawał schronienie wielu potrzebującym, pomagał partyzantom “Bończy”, “Starego”, “Wichra”, “Doliny”. Ze stadniny w Kraśnicy otrzymał swojego konia Demona major Hubal. Z tej stadniny wywodzi się Bask, słynny koń arabski, który po wywiezieniu po wojnie do Stanów Zjednoczonych rozpoczął linię królewską, któremu wystawiono pomnik przed Muzeum Konia w Lexington w Kentucky. Powojenne losy osiadłych w Gdańsku właścicielki dworu Anny Bąkowskiej i jej córki Ewy, dla której kiedyś partyzanci układali wiersze. Całość dopełnia tragiczny los historycznego dworu spalonego w 2000 roku.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
RyanKam plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Jeżeli ktoś chciałbym zajmować się opisaniem historii własnej rodziny i szuka odpowiedniego wzorca, niniejsza książka jest skierowana dla niego. Praca jak wspomniano w opisie, przedstawia historię trzech rodzin, która jest tak fascynująca, że czytelnik nie jest w stanie się od niej oderwać. Autorka pisząc książkę przeprowadziła serię rozmów z członkami rodzin, przejrzała rodzinne archiwa, a zebrane informacje uzupełniła specjalistyczną literaturą. Jest to powieść o przemijaniu, szlacheckim życiu, dramacie wojennym i po prostu skomplikowanej historii trzech rodzin, których historię w pewnym momencie się zazębiły. Niewątpliwym walorem publikacji jest ogrom zdjęć oraz bardzo dobre przypisy łącznie z bibliografią (obszerną dodajmy)
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Beata Linia koment
Na półkach: Czytam,
break
Okładka - Dwór w Kraśnicy i Hubalowy demon O Inkach uwagi prawdziwe
Inca Garcilasso de la Vega
Okładka - Dwór w Kraśnicy i Hubalowy demon Grabarz
Margarete Neumann
Okładka - Dwór w Kraśnicy i Hubalowy demon Kraina śniegu
Yasunari Kawabata
Okładka - Dwór w Kraśnicy i Hubalowy demon Manet
Henri Perruchot
Okładka - Dwór w Kraśnicy i Hubalowy demon Drzewo człowiecze
Patrick White
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów