OPIS KSIĄŻKI:

Data wydania: 2009-10-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-06-03221-5
Dodał/a książkę:czytam
Książka pokazuje losy wybranych przedstawicieli spokrewnionych rodzin: Krasickich, Ossowskich i Jaxa Bąkowskich. Poruszająca historia rodzeństwa Wandy i Henryka Ossowskich, adiutanta majora Hubala, niezwykły wątek Idy, francuskiej Żydówki uratowanej przez Wandę Ossowską w obozie Neustadt-Glewe, która przez 50 lat poszukiwała Wandę-pielęgniarkę. Historia ta wywołała reakcję w prasie francuskiej i doczekała się książki.

Powstanie Warszawskie pokazane jest oczyma chłopca, Janusza Krasickiego, któremu ojciec kp. pilot w 1940 roku jeniec Starobielska zamordowany w Charkowie, zaszczepił fascynację lotnictwem.

Autorka ukazuje dwór w Kraśnicy pod Opocznem, w którym urodził się Antoni Jaxa Bąkowski, pradziadek bohaterów książki. W latach 1930. powstała tam nieduża stadnina koni arabskich. W czasie 2WW dwór dawał schronienie wielu potrzebującym, pomagał partyzantom “Bończy”, “Starego”, “Wichra”, “Doliny”. Ze stadniny w Kraśnicy otrzymał swojego konia Demona major Hubal. Z tej stadniny wywodzi się Bask, słynny koń arabski, który po wywiezieniu po wojnie do Stanów Zjednoczonych rozpoczął linię królewską, któremu wystawiono pomnik przed Muzeum Konia w Lexington w Kentucky. Powojenne losy osiadłych w Gdańsku właścicielki dworu Anny Bąkowskiej i jej córki Ewy, dla której kiedyś partyzanci układali wiersze. Całość dopełnia tragiczny los historycznego dworu spalonego w 2000 roku.
RyanKam plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Jeżeli ktoś chciałbym zajmować się opisaniem historii własnej rodziny i szuka odpowiedniego wzorca, niniejsza książka jest skierowana dla niego. Praca jak wspomniano w opisie, przedstawia historię trzech rodzin, która jest tak fascynująca, że czytelnik nie jest w stanie się od niej oderwać. Autorka pisząc książkę przeprowadziła serię rozmów z członkami rodzin, przejrzała rodzinne archiwa, a zebrane informacje uzupełniła specjalistyczną literaturą. Jest to powieść o przemijaniu, szlacheckim życiu, dramacie wojennym i po prostu skomplikowanej historii trzech rodzin, których historię w pewnym momencie się zazębiły. Niewątpliwym walorem publikacji jest ogrom zdjęć oraz bardzo dobre przypisy łącznie z bibliografią (obszerną dodajmy)
Beata Linia koment
Okładka - Dwór w Kraśnicy i Hubalowy demon Manet
Henri Perruchot
Okładka - Dwór w Kraśnicy i Hubalowy demon Drzewo człowiecze
Patrick White
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja