Ingrid Bergman prywatnie

Ingrid Bergman, jedna z największych gwiazd kina, laureatka trzech Oscarów, zdobyła sławę w Hollywood dzięki znanemu producentowi amerykańskiemu Davidowi O. Selznickowi. Wystapiła w słynnych na całym świecie filmach, takich jak ,,Casablanca", ,,Anastazja", ,,Dzwony Najświetszej Marii Panny", ,,Urzeczona", ,,Morderstwo w Orient Express", ,,Stromboli", ,,Jesienna sonata".

Niewiele osób wie, że ta urodzona w Szwecji aktorka miała swoich amerykańskich krewnych. W Stanach wyszła za mąż i osiadła na stałe siostra ojca Ingrid, Blenda Bergman (po mężu Boehm).

Ingrid, która straciła oboje rodziców w młodym wieku, utrzymywała z ciotką stały kontakt, podobnie jak z synem Blendy, Carlem Normanem, i wnukiem Normanem. Pisała do nich często i spotykała się z Normanem w różnych miejscach w Stanach Zjednoczonych, Francji i Anglii.

Norman Boehm, od 1990 roku mąż pisarki Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, udostępnił rodzinne listy i fotografie, a także podzielił się swoimi wspomnieniami o sławnej kuzynce - i tak oto powstała ta bardzo osobista opowieść o życiu wielkiej gwiazdy.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm ukazuje Ingrid Bergman widzianą oczami jej amerykańskich krewnych, nie tylko jako sławną aktorkę, ale też ciepłą życzliwą, kobietę, żonę i matkę.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm - autorka kilkunastu książek, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, stypendystka m.in. amerykańskiej Fundacji Fulbrighta (2006/2007), kanadyjskiego Ministerstwa Kultury Ontario, nowojorskiej Fundacji Kościuszkowskiej.

Członek Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w Warszawie, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie w Londynie, Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku, Polskiego Instytutu Naukowego w Ameryce, Polish American Historical Association, Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, amerykańskiego PEN Clubu w Nowym Jorku, Fulbright Association w Waszyngtonie.

W 2001 roku otrzymała Złoty Exlibris Książnicy Pomorskiej, w 2006 amerykańską doroczną nagrodę stanu Delaware w dziedzinie literatury (creative non-fiction), w 2007 londyńskiego Związku Pisarzy na Obczyźnie.

Wśród jej książek są publikacje poświęcone życiu i twórczości Melchiora Wańkowicza: ,,Blisko Wańkowicza", ,,Na tropach Wańkowicza po latach", ,,Proces 1964 roku Melchiora Wańkowicza", a także opowieści oparte na współczesnej polskiej historii, takie jak: ,,Kaja od Radosława, czyli historia Hubalowego Krzyża" (nagroda dla najlepszej książki roku 2006 londyńskiego Związku Pisarzy na Obczyźnie), ,,Dwór w Kraśnicy i Hubalowy Demon", ,,Lepszy dzień nie przyszedł już". Inne książki to m.in. ,,Otwarta rana Ameryki", ,,Kanada, Kanada", ,,Amerykanie z wyboru", ,,Korzenie są polskie", ,,Moje i zasłyszane", ,,Nie tylko Ameryka", ,,Podróże z moją kotką", ,,Nie minęło nic, prócz lat" (z Szymonem Kobylińskim). Swoje życie opisała w barwnej autobiografii "Ulica Żółwiego Strumienia".

W USA ukazały sie: ,,Open Wounds - A Native American Heritage", ,,On the Road with Suzy: From Cat to Companion", ,,Kaia, Heroine of the 1944 Warsaw Rising".

Aleksandra Ziółkowska-Boehm mieszka na stałe w Wilmington w stanie Delaware, regularnie odwiedza Polskę.

Informacje dodatkowe o Ingrid Bergman prywatnie:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-05-23

Kup książkę Ingrid Bergman prywatnie

Ingrid Bergman prywatnie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Leoprus
Leoprus
Przeczytane:2020-04-09,

Niezwykła  książka, powściagliwie pokazująca relacje rodzinne wielkiej aktorki Ingrid Bergman – znanej np. z roli w „Casablance”, trzykrotnie nagradzanej Oscarem. Aleksandra Ziółkowska-Boehm napisała ją opierając się na wspomnieniach swojego męża, Normana, który był bliskim kuzynem aktorki (jego babka i ojciec Ingrid byli rodzeństwem). Spotykał się z Ingrid (i Roberto Rossellinim) w różnych miejscach świata. Opowieść jest rodzinna, ciepła, serdeczna, bez plotek, które otaczały wielką aktorkę. Podziw  dla Autorki książki, że nie uległa pokusom i nie przytoczyła różnych pomówień, tylko zachowała przyjazny ton. Ukazało się amerykańskie wydanie tej książki  „Ingrid Bergman and her American Relatives”.

Avatar użytkownika - Irma
Irma
Przeczytane:2013-07-18, Ocena: 6, Przeczytałem,
Taktowna i przepięknia napisana opowiesć o życiu wielkiej gwiazdy. Bez sensacji, mnóstwo drobnych zdarzen i niezywkle interesujacych uwag o życiu, ludziach, miłosci i przede wszystkim - ile wartosci i satysfakcji daje praca, w którą sie wkłada serce i uwagę.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2016-10-04, Ocena: 4, Przeczytałam,
Druga bitwa o Monte Cassino
Aleksandra Ziółkowska-Boehm0
Okładka ksiązki - Druga bitwa o Monte Cassino

Dziewięć opowieści opartych na wydarzeniach historycznych towarzyszących drugiej wojnie światowej, takich jak Powstanie Warszawskie, bitwa pod Monte Cassino...

Ulica żółwiego strumienia
Aleksandra Ziółkowska-Boehm 0
Okładka ksiązki - Ulica żółwiego strumienia

"Ulica Żółwiego Strumienia" to fascynująca powieść Aleksandry Ziółkowskiej-Boehm, pisarki i dziennikarki, zaufanej sekretarki Melchiora Wańkowicza w ostatnich...