Francuska opowieść

Tom 2 cyklu Szczęście all inclusive

Południowa Francja. Kraina słońca, wina, miłości i marzeń. Czwórka znajomych wyrusza na wakacyjną wyprawę, żeby połączyć zawodowe cele z prywatnymi marzeniami. W pięknej starej winnicy, w cieniu wiekowego zamku ich losy gwałtownie się splotą.
Beata właśnie się zaręczyła, ale wątpliwości jej nie opuszczają. Decyzja jest pilna, a tymczasem pytania się mnożą. Aleks, mężczyzna z przeszłością uporczywie patrzy przed siebie i próbuje zbudować nowe życie. Ale stare winy nie pozwalają o sobie zapomnieć. List z Polski znów zburzy jego kruchy spokój. Oliwia, energiczna kobieta sukcesu, zawsze dostaje to, czego chce. Z wyjątkiem jednego. Czy odważy się podjąć niezwykłą decyzję? Hrabia, właściciel zamku i winnicy. Wydaje się, że ma wszystko. Jaką tajemnicę skrywa? Dlaczego zamyka się w pustym zamczysku i chroni go jak warowni?
Czasem trzeba się odważyć i po prostu zrobić, to co jest właściwe. Można wtedy wygrać życie.

Informacje dodatkowe o Francuska opowieść:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2015-06-17
ISBN: 78-83-8075-002-9
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Francuska opowieść

Francuska opowieść - opinie o książce

Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2019-11-17,

Południowa Francja. Kraina słońca, wina, miłości i marzeń.

Francuska opowieść to kontynuacja Szczęścia all inclusive. W pierwszej części gościliśmy na pięknej, słonecznej greckiej wyspie, wdychając wraz z bohaterami oszałamiający zapach gajów oliwnych. Tym razem opuściliśmy gościnną Grecję i zamieniliśmy ją na Francję. Hotel i oliwki odchodzą w zapomnienie. Nowe wyzwanie to francuska winnica. Tutaj wszystko jest lepkie od słodkiego winnego soku i smakuje jak młode wino.

Spotykamy kilka postaci, które poznaliśmy w Szczęściu all inclusive. Do Francji udają się Beata, Jakub, Oliwia i Kacper. Dla tych co nie wiedzą. Beata i Jakub są razem, Oliwia to była Jakuba, a Kacper był narzeczonym Beaty. Chyba nie trudno sobie wyobrazić tę sytuację. Wiadomo, że sielanka raczej nie wchodzi w grę i trochę słabo to wszystko wygląda. Na miejscu poznają zarządcę winnicy, również Polaka, Aleksa. Aleks wyemigrował zostawiając pod opieką babć, dwie małe córeczki. Oliwia pojawiła się we Francji szukając inspiracji do napisania artykułu. Szybko zaczyna się interesować nową zdobyczą, Aleksem. Nie będzie jednak z nim tak łatwo, jakby się mogło wydawać. Jest też przesympatyczna i świetnie gotująca Francuzka, Marie. Ale więcej nie napiszę, bo musiałabym zdradzić wszystko. Kto, z kim, jak i dlaczego – jeśli chcecie wiedzieć więcej, to musicie przeczytać Francuską opowieść.

Nie jestem specjalistką od twórczości Krystyny Mirek. Przeczytałam chyba trzy książki, więc prawdę mówiąc nie wiem nic. Grecka przygoda jednak przypadła mi do gustu na tyle, żeby przeczytać drugą część. Południowa Francja mnie zachęciła, historia zainteresowała. Francuska opowieść to ciepła i bardzo miła w odbiorze powieść Krystyny Mirek, specjalistki od książek obyczajowych dla kobiet.

Niby obie części przypominają nam wakacje, jest cieplutko, panuje cudowny klimat, ale to nie wcale nie znaczy, że z tą książką to tylko na plażę czy na ławkę w parku. Historie stworzone przez autorkę Podarunku są leciutkie, czytają się praktycznie same, a nadają się na każdą porę roku, na każdy nastrój, obojętne czy dobry, czy kiepski. Uważam, że Francuska opowieść, jak i inne książki Krystyny Mirek dają czytelnikowi potężny zastrzyk energii, ale przy tym skłaniają do przemyśleń nad własnym życiem oraz nad swoimi wyborami i drogami, które obraliśmy.

Francuską opowieść czyta się bardzo szybko, a historia wystarczająco wciąga, aby nie chciało się z tą książką rozstawać. Zdaję sobie sprawę, że polecać tej pozycji nie trzeba, bo jestem pewna, iż liczne wielbicielki twórczości polskiej pisarki sięgną po tę opowieść na pewno. Ja nadal mam ochotę na poznawanie innych powieści autorki, mimo że, jak nieraz wspomniałam, nie jest to co kocham. Zdecydowanie wolę krwiopijcze wampiry, nie koniecznie paskudne czarownice, przepiękne elfy, czy brodate krasnoludy oraz inne magiczne i fantastyczne stworzenia. Bardziej wolę też krew, morderstwa, psychologiczne portrety przestępców. Lubię jak ciarki biegają mi po plecach i pocą się dłonie ze zdenerwowania. Tego w powieściach Krystyny Mirek nie ma. Ale można przy nich zrelaksować się, wyciszyć i odpocząć, a to też jest potrzebne. Zatem Francuską opowieść polecam tym, którzy właśnie w tym momencie potrzebują spokoju. Jestem ciekawa którą część Wy byście wybrali – gorącą grecką wyspę czy winne francuskie południe?

Berenika i Jakub to para nieidealna, jakich wiele. Z braku lepszych perspektyw w Polsce, decydują się na wyjazd do Francji, aby tam pracować przy lokalnej winnicy. Pech chciał, że razem z nimi w podróż wybrała się także była partnerka Jakuba - nad wyraz nieprzyjemna karierowiczka Oliwia i były narzeczony Bereniki, artysta Kacper. Na miejscu zaś czeka na nich zarządca winnicy, Aleks, rodak, który wyemigrował kilka lat wcześniej, zostawiając w Polsce pod opieką babć, dwie małe córeczki.

We "Francuskiej opowieści" po raz pierwszy spotkałam się z tym, że początkowo główni bohaterowie okazują się bohaterami drugoplanowymi a ci, stojący na początku z boku, przejmują całą historię. Z każdym kolejnym rozdziałem, Berenika i Kuba usuwali się w cień, wpuszczając na scenę Oliwię i Aleksa. Autorka pozwalała czytelnikowi powoli poznawać charaktery tej dwójki i sprawiła, że zgryźliwy i posępny Aleks zyskuje sympatię, a zimna i wyrachowana Oliwia wydaje się bardziej ludzka. To pokazuje, jaki ogrom pracy pani Mirek włożyła w tworzenie swoich postaci. I to właśnie one, ich charaktery i ich historie są podstawą tej powieści, a nie sama fabuła. "Francuska opowieść" to książka idealna na lato - lekka, ciepła - a przy tym mądra. Nie jest to tylko romantyczne opowiadanie o miłości, jakich wiele, ale i powieść, która każe zastanowić się, jak złe i trudne doświadczenia wpływają na ludzi. Po odłożeniu książki na półkę, zastanawiałam się, jak mocno można zamknąć się w skorupie, nie tylko przed całym światem, ale i przed samym sobą. Co takiego musiało stać się w życiu wszystkich zgryźliwych i niemiłych osób, że ukryli gdzieś głęboko w sobie całą sympatię i optymizm? I czy jest coś, co może tę skorupę rozbić?
Podsumowując, najnowsza książka pani Mirek to upalna Francja, kusząca zapachem wina i smakiem cierpkich winogron. To opowieść tylko - i aż - o ludziach, o ich słabościach i o niesamowitej aż sile uczucia. Nie tylko miłości, ale i przyjaźni i dobroci. Bo chociaż może brzmieć to banalnie i mało atrakcyjnie w dzisiejszej szarej rzeczywistości - miłość jednak zawsze zwycięża. Chodzi powoli, przedziera się przez trudne tereny, ale koniec końców, warto kochać. I tym wygrywać.

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2019-07-18, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Francuska opowieść" to interesująca i egzotyczna kontynuacja powieści "Szczęście all inclusive", czyli dalsze losy znanych i lubianych bohaterów - Bereniki, Jakuba, Oliwii oraz... Kacpra, który moim zdaniem najmniej zasługuje na to, aby poświęcać mu swój czas i uwagę. Tym razem wybieramy się do Francji, gdzie Jakub ma spróbować swoich sił jako pracownik winnicy. Beata ma mu towarzyszyć w roli narzeczonej, a Oliwia szuka tematu na pierwszą stronę swojej gazety. Jest jeszcze Kacper - bohater wyjątkowo działający mi na nerwy, który jak zwykle ma więcej szczęścia niż rozumu i wykorzystuje to do maksimum. We Francji czekają na bohaterów różne niespodzianki. Domek, który wynajęli Beata z Jakubem jest w opłakanym stanie, Aleks - zarządca winnicy okazuje się gburowatym jegomościem, a praca przy zbiorze owoców okazuje się prawdziwym wyzwaniem. Oliwia jest niekwestionowaną mistrzynią w kontaktach z ciągle niezadowolonym i naburmuszonym Aleksem, ale też dzięki niemu stara się przewartościować swoje dotychczasowe życie. A Kacper... On odnalazł we Francji swoje miejsce na ziemi u boku przesympatycznej Marie.

Powieść Krystyny Mirek, jak sam tytuł wskazuje, jest prawdziwą francuską opowieścią z klimatem idealną na letni czas. Jedyne w swoim rodzaju rozległe winnice, stary zamek, w którym gospodarzy prawdziwy hrabia - mężczyzna z przeszłością i sztywnymi zasadami, mały zaniedbany kamienny domek z widokiem na okolicę oraz ciepła i gościnna Marie, która jest dla mnie wizytówką tego regionu sprawiają, że lektura tej książki jest niczym podróż na winobranie. Bohaterowie już w poprzedniej części bardzo przypadli mi do gustu. Nawet specyficzna i bezkompromisowa Oliwia zaskarbiła sobie moją sympatię. Do Kacpra niestety nadal się nie przekonałam, nie lubię pasożytów i czarusiów, którzy bez mrugnięcia okiem wykorzystują innych ludzi. Polubiłam natomiast gburowatego Aleksa, który wcale nie wydawał się sympatyczny, a mimo to okazał się dobrym człowiekiem.
Książka wzbudza emocje i pozwala miło spędzić czas podobnie jak chyba wszystkie inne historie napisane przez panią Krystynę Mirek. Nie jest to lektura wymagająca, a mimo to skłania do własnych przemyśleń i refleksji. Wydarzenia są ciekawe, a akcja dość wartko posuwa się do przodu, a co najważniejsze... zakończenie wcale nie wyklucza napisania dalszego ciągu tej historii. Bardzo chętnie dowiedziałabym się co też wydarzyło się w życiu Oliwii, czy Aleks rozwiązał swoje sprawy z przeszłości i czy Berenika z Jakubem znów nie wymyślą jakiegoś ciekawego wyjazdu w nieznane.

Jeśli macie ochotę na prawdziwą wakacyjną opowieść, która z jednej strony pozwoli się zrelaksować, a z drugiej skłoni do przemyśleń to wybierzcie się razem z Bereniką i Jakubem na winobranie do Francji. W tym urokliwym zakątku świata bohaterowie będą musieli rozwiązywać życiowe dylematy, oswajać demony przeszłości oraz odkrywać uczucia, dla których warto żyć. "Francuska opowieść" zawiera w sobie wszystkie te elementy, które powinna posiadać intrygująca historia obyczajowa. Warto po nią sięgnąć.

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, 52 książki 2018,

Bardzo lubię styl pisania Pani Krysi i zawsze, gdy mam ochotę na relaks, oderwanie się od rzeczywistości, sięgam po jej książki. Pisze lekko, piękną polszczyzną niby banalnie, ale porusza bardzo ważne aspekty, ważne w życiu każdego człowieka. Posiada wielką umiejętność obserwowania realiów otaczającego nas świata, mądrość w przekazywaniu swych obserwacji, dojrzałość emocjonalną i stawianie drogowskazów ze wskazaniem na wartości rzeczy ważnych jak kochająca rodzina czy prawdziwa przyjaźń.

Prawda jest taka, że nie miałam pojęcia, że „ Francuska opowieść „ jest kontynuacją "Szczęścia all inclusive". Ale to, że o przeszłości bohaterów nie wiedziałam nic, nie przeszkadzało mi zupełnie w czytaniu powieści i bez problemu odnalazłam się w tej historii.

Większość akcji książki dzieje się na terenie francuskiej winnicy, ale równie dobrze mogłaby się dziać w jakimkolwiek polskim mieście, bowiem nie Francja jest tu najważniejsza a ludzie, ich losy, ich emocje i to, jakich dokonują wyborów. Winnica jest tylko tłem historii Beaty i Konrada, Marie i Kacpra oraz Aleksa i Oliwii.

Żadne z nich nie czuje się szczęśliwe i zadowolone z życia. Każdego trapią kłopoty, rozterki i dylematy. Beata ma wątpliwości, co do trwałości swojego związku z Jakubem. Oliwia, bezwzględna kobieta sukcesu zaczyna tęsknić za prawdziwym uczuciem, bo samotność, choć wygodna zaczyna w końcu jej doskwierać. Kacper były narzeczony Beaty, zdaje sobie sprawę, że spotkał prawdziwą miłość, ale musi o nią zawalczyć i wreszcie Aleks, skrywający wiele sekretów mieszkający z świetnie gotującą i często smutną Francuzką Marie. On nie jest jednak zadowolony z tego związku, a Marie nie jest szczęśliwa. W dodatku w Polsce czeka na Aleksa nierozwiązana sprawa, z którą w końcu przyjdzie mu się zmierzyć. Co wyniknie z tych znajomości, jak potoczą się losy bohaterów, czy poradzą sobie z wątpliwościami? Każde z nich musi podjąć ważne decyzje, stanąć twarzą w twarz ze swoimi problemami, ustalić plany na przyszłość i odpowiedzieć sobie na pytanie, co jest w życiu dla nich najważniejsze.

Historia prosta i banalna, momentami aż za słodka, trochę mało wciągająca. Liczyłam, że historia niesamowitego zamku i tajemniczego hrabiego, będzie ciekawsza, a okazała się tylko smutna. Przyznaję, że czytałam lepsze książki autorki, ale mimo wszystko jest to całkiem dobrze napisana powieść obyczajowa, którą czyta się szybko, łatwo i przyjemnie. Autorka, każdej postaci nawet tej niezbyt pozytywnej, potrafi nadać ludzkie cechy, wytłumaczyć podłe zachowanie i spowodować przemianę. Na co dzień trudno uwierzyć, aby ktoś zmienił swój charakter i podejście do życia o 180 stopni, ale bardzo chcę w to wierzyć i dlatego tak chętnie sięgam po książki Pani Mirek, aby ogrzać skołatane serce, bo jej książki kończą się dobrze. Tak, czasem mam, że przychodzi mi ochota poczytać coś, co kończy się dobrze.

„Jakkolwiek to będzie trudne, trzeba odpokutować swoje błędy. Przemienić je w dobro „

Książka opisuje dalsze losy bohaterów powieści "Szczęście all inclusive". Tym razem autorka przenosi nas w klimat uroczej Francji, poznaje się obyczaje mieszkańców oraz smaki wina i innych potraw. Historia od samego początku pochłonęła mnie bez reszty chociaż były momenty,które mnie denerwowały. Pierwszy powód to główna bohaterka narzekająca na wszystko, krytykująca wszystkich tylko nie siebie. Berenikę polubiłam w pierwszej części, tutaj w pewnych chwilach ujawniała się jako taka księżniczka na ziarnku grochu. Wszyscy winni,tylko nie ona. Zabrało mi też rozdziałów z perspektywy Agnieszki i Kostasa, bardzo chciałam poznać ich punkt widzenia a wszystko co ich dotyczyło zostało napisane tak pospiesznie. Mimo to historię oceniam pozytywnie. Dostarczyła mi wzruszeń, uśmiechów i refleksji. Dostarczyła mi też słońca, którego w moich regionach brakuje. Z przyjemnością było odkrywać Francję chociaż na kartkach książki, mam nadzieję, że kiedyś poznam ten kraj osobiście. W słonecznej Francji każdy z bohaterów ma swoje tajemnice, nie zawsze są one powodem do dumy. Myślę, że warto przeczytać. Mimo tych wad jak niezdecydowanie i kręcenie nosem Bereniki oraz brak narracji z punktu widzenia Agnieszki i Kostasa z przyjemnością weszłam do świata wykreowanego przez Panią Mirek. Z przyjemnością poznam jej inne powieści.
Jak sam tytuł sugeruje, akcja dzieje się we Francji, gdzie plantacje winorośli rozciągają się jak okiem sięgnąć. Tam to pojawiają się Beata, Kacper, Oliwia i Jakub, chociaż każde z nich trochę z innych powodów. Na miejscu stykają się z Aleksem - Polakiem, który od wielu lat przebywa w krainie wina. Bohaterowie mają swoje problemy, rozterki, a że każdy z nich ma inny temperament to będzie się działo. Polecam tę ciepłą opowieść o życiu.
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2015-05-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Znajomość czterech powieści Krystyny Mirek oraz widok przecudnej okładki najnowszej powieści (Filia, 2015) z pagórkami i rzędami winorośli sprawiły, że nie mogłam nie poznać "Francuskiej opowieści". Prawda jest taka, że dopóki nie zaczęłam czytać nie wiedziałam, że jest to kontynuacja "Szczęścia all inclusive". Tym milej zagłębiłam się w dalsze losy Beaty, Kacpra, Oliwii i Jakuba. Do powieści - jak zdradziła autorka - w ostatniej chwili wkradł się również Aleks i wprawdzie zburzył nieco dotychczasową pracę, ale uważam że dodał jej klimatu. Ale po kolei... Po roku spędzonym na Krecie Beata wraca do Polski. Jej wymarzone wakacje stały się wprawdzie ciężką pracą sprzątaczki w hotelu, ale czas ten pozwolił jej na zdystansowanie się do pewnych spraw, poznanie świetnej przyjaciółki Agnieszki a nawet swojego przyszłego narzeczonego - Jakuba (ówczesnego partnera Oliwii). Jednak Jakub nie czeka na ukochaną na lotnisku, bowiem siedzi w domu i usiłuje pisać artykuł życia... Beata nie tego się spodziewała, ma ogromne wątpliwości co do trwałości i przyszłości tego związku, raz już przez to przechodziła z Kacprem a tu "powtórka z rozrywki". Czemu to ona ma być wciąż filarem związku i jego zarabiającą częścią? Dlaczego trafia na facetów, którzy chcą pisać i nawet niepowodzenia nie są w stanie odciągnąć ich od tego zawodu? Czy ślub z tym mężczyzną to dobry pomysł? Czy nie będzie żałowała tego kroku? Przecież chciałaby dla siebie małżeństwa bardziej zgodnego niż jej rodzice... Już od dłuższego czasu Jakub planował wyjazd do Francji, by tam napisać książkę. Młodzi zgodnie z planem udają się do winnicy na południu tego malowniczego kraju, gdzie ciągle świeci słońce a kiście winogron stają się pysznym winem. Mają tam wynajęty domek a w winnicy zagwarantowaną pracę. Jej właścicielem jest pewien hrabia, który skrywa tajemnicę z przeszłości a zamek w którym mieszka dodaje powieści nutkę niesamowitości. Wystarczy tylko, by ten piękny obraz zamku i winnicy z równymi rzędami winorośli ukazał się w naszej wyobraźni a powieść będzie wręcz ucztą dla ciała i ducha. Pikanterii całej historii dodaje fakt, że wraz z Beatą i Jakubem do Francji udali się Oliwia i Kacper. Oliwia zamierza napisać artykuł o tajemniczym hrabim i powodzie jego samotności, zaś Kacper ma być jej asystentem. Co wyniknie z obecności tej dwójki w winnicy? Czy Oliwia odkryje sekret hrabiego? Dlaczego Kacper nie będzie chciał opuszczać miejsca, w którym się zatrzymali? Czy taki asystent spełni wszystkie wymagania kobiety sukcesu jaką jest Oliwia? A może w ogólnym rozrachunku obecność żądnych wrażeń i weny twórczej dziennikarzy wyjdzie na plus dla - przynajmniej niektórych - bohaterów? To może jeszcze napiszę co nieco o bohaterze, który wdarł się do powieści przebojem i w ostatniej chwili - Aleksie. Jest on zarządcą winnicy hrabiego, jego prawą ręką. To na nim spoczywa odpowiedzialność za dobry zbiór a w rezultacie za niezwykły smak wina. Ten skrywający wiele sekretów Polak mieszka z Marie, świetnie gotującą i często smutną Francuzką. Ale czy są ze sobą szczęśliwi? Aleks dostał niedawno list z kraju, nosi go wciąż ze sobą i "gryzie" go sumienie. Nie może liczyć nawet na własną matkę i siostrę, ponieważ obie mają zupełnie inny pogląd na najważniejsze sprawy jego życia niż on sam. Czy najbliższy czas przyniesie mu rozwiązanie tej trudnej sytuacji, jaką jest podjęcie się opieki nad dziećmi? Czy los w swych pokręconych planach ma jakąś pomocną dłoń, którą ktoś może podać temu pognębionemu człowiekowi? Muszę przyznać, że nie wiem jakby wyglądałaby ta powieść bez niespodziewanego bohatera - Aleksa Sadowskiego. Tajemniczy facet, który siedzi na kamiennym murze, spluwa i rozmyśla o szczurach, przygotowaniu domku dla najemców i nadchodzących zbiorach musi wnieść do powieści coś niezwykłego. I to nie tylko tajemnice, ale i .... Nie zdradzę. O bohaterach pierwszego planu (Beata, Oliwia, Kacper, Jakub) wiemy już całkiem sporo (po przeczytaniu "Szczęścia all inclusive"), ale gwarantuję Wam, że czytając powieść nie można się nudzić. Po pierwsze dlatego, że są to osoby z dużym zapasem energii i głowami pełnymi pomysłów. A po drugie - autorka wprowadziła nietuzinkowych bohaterów planu drugiego. Marie jest piękną i niespełnioną kobietą, która oczarowała Kacpra. Tylko jak się porozumieć skoro jedno mówi po polsku a drugie po francusku? Czy wystarczy mowa ciała? Aleks jest nieco wrednym typem, nie do końca dbającym o innych ludzi z własnego otoczenia. Bardziej obchodzą go chyba winogrona... Ale powodu jego zachowania można dopatrywać się w rodzinnej tragedii sprzed kilku lat i jej skutkach, które wciąż mocno wpływają na jego życie. Wspomnienia i niepodjęte decyzje trzymają go w żelaznym uścisku, oczekując na konkretne zachowanie i właściwe kroki. Czy Aleks będzie w stanie podjąć się tego, czego wymagają od niego polskie obowiązki? Czy pokieruje się sercem czy umysłem? Jest też hrabia Reudefort - człowiek, który ma tak wiele a jednocześnie nie doznał tego, co w życiu sprawiłoby mu największą radość. Widać, że tegoroczne winobranie nie jest dla niego priorytetem i zapowiada wręcz zmianę właściciela. Dlaczego? Co musiało się stać, że ktoś kto pracował na sukces latami teraz z niego rezygnuje i to w tak opanowany sposób? Jest jeszcze kwestia spełnienia marzenia Beaty oraz wspomnienie hrabiego sprzed wielu lat... Kolejna powieść Krystyny Mirek napisana z doskonałym przygotowaniem do tematu Francji, charakteru i wyglądu winnicy, uprawy winorośli oraz procesu tworzenia wina. Autorka potrafi w gustowny sposób opisać emocje i uczucia targające bohaterami, a także oddać smaki, zapachy i klimat miejsca, w którym osadza akcję swojej książki. Książki pełnej ciepła i mądrości życiowej. Książki z morałem. Książki z trudnymi wyborami. Ale też z miłością w tle. Jak zakończą się francuskie pracujące wakacje bohaterów? Czy wyjadą z Francji szczęśliwsi? Czy może bardziej zadumani i niepewni swojej przyszłości? Tego już musicie dowiedzieć się sami, czytając "Francuską opowieść" i przeżywając magiczne chwile w urokliwym miejscu. A jeśli zakończenie pozostawi w Was niepewność, złość czy nurtujące pytanie "co dalej", mogę zdradzić chyba, że ... autorka pracuje nad ciągiem dalszym :)

Piękne krajobrazy francuskich winnic i miasteczek są tłem historii Beaty i Konrada, Marie i Kacpra oraz Aleksa i Oliwii. Ci pierwsi kochają się i planują ślub. Ci drudzy zakochali się w sobie od pierwszego wejrzenia i chyba znaleźli swoje wspólne miejsce na ziemi, a ci trzeci.... nie mogą na siebie patrzeć, a później nie mogą przestać na siebie patrzeć :) Mnóstwo miłości, trochę tajemnic, ciut kłopotów. I wszechogarniająca, przepiękna Francja, którą wręcz się czuje czytając "Francuską opowieść". Polecam!

Avatar użytkownika - basia02033
Przeczytane:2018-06-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Złoty płatek śniegu
Krystyna Mirek0
Okładka ksiązki - Złoty płatek śniegu

W święta najważniejsza jest miłość. Każdy jej pragnie. Ale kiedy wreszcie się pojawia, potrafi nieźle namieszać. Julka, zakochana nastolatka, wiezie do...

Blizny przeszłości
Krystyna Mirek0
Okładka ksiązki - Blizny przeszłości

,,Historia o zemście, tajemnicy sprzed lat i silnej młodej, niezwykle ciekawej bohaterce. Krystyna Mirek w całkiem nowej odsłonie, w której zdaje się...